Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić juče je, u sklopu svoje prve protokolarne posete Vukovaru, posetila i Generalni konzulat, gde se susrela sa generalnim konzulom i drugim srpskim političkim akterima sa područja Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Tokom sastanka izneli su joj probleme s kojima se suočavaju, rekao je generalni konzul Aleksandar Nakić. Sastanku su prisustvovali zamenik župana iz reda srpske zajednice Srđan Jeremić, predsednik ZVO-a Dejan Drakulić, direktor Srpskog kulturnog centra Srđan Sekulić, predsednik Veća srpske nacionalne manjine Osječko-baranjske županije Dejan Jeličić te načelnici opština Negoslavci Dušan Jeckov, Erduta Jugoslav Vesić, Trpinje Miroslav Palić, Markušice Tihomir Kolarević i Borovo Zoran Baćanović koji je rekao se nada da će rešavanje spornih problema dobiti jednu novu dimenziju i da će, uz pomoć ambasadorke, koja je na ovu dužnost stupila pre nepunih godinu dana, biti mnogo aktivniji kada je u pitanju rešavanje tih problema. Kao prioritet istakao je prenos osnivačkih prava nad osnovnim školama sa regionalnog nivoa na jedinice lokalne samouprave, koje su to zatražile.
Povodom Međunarodnog dana žena, pravobraniteljka za ravnopravnost polova Višnja Ljubičić rekla je da je u Hrvatskoj poslednjih dvadesetak godina razvijen sveobuhvatan zakonski, strateški i institucionalni okvir za zaštitu i promociju ravnopravnosti polova koji se dodatno unapređuje.Naglasila je da je ključna pravilna primena postojećih propisa, razumevanje uzroka diskriminacije, kao i kontinuirana edukacija onih koji primenjuju zakone i propise. Prema Indeksu rodne ravnopravnosti Evropskog instituta za ravnopravnost polova, Hrvatska od 2013. do 2022. beleži blagi i kontinuirani napredak te je u prošloj godini zauzela 19. mesto od 27 država članica EU-a u odnosu na 25. poziciju, koju je imala 2013. godine. Dosad je svake godine zabeležen nešto pozitivniji rezultat nego prethodne, iako se u pravilu radi o vrlo malim pomacima”, rekla je pravobraniteljka, ističući da se redovno nalazimo znatno ispod proseka EU-a. Statistički podaci i svakodnevni realitet ukazuju na činjenicu da u Hrvatskoj žene i muškarci nemaju jednaka prava i mogućnosti u svim područjima života pri čemu je rodna diskriminacija široko prisutna, uz učestalo nasilje te brojne stereotipe i predrasude. Kancelarija pravobraniteljke upozorila je da su već niz godina suočeni s najvećim brojem prigovora žena na diskriminaciju – oko dve trećine, što ukazuje da su žene i dalje diskriminisane na osnovu pola, majčinstva i porodičnog statusa. Pravobraniteljka je napomenula da treba imati na umu da se istovremeno s porastom krivičnih dela, broj prekršajnih dela nasilničkih ponašanja u porodici, kao blažeg oblika nasilja, poslednjih godina skoro prepolovio, a taj se trend nastavio i prošle godine. Dodatno zabrinjavajuće je da većinu nasilja prema ženama čine njihovi najbliži, supruzi, partneri ili bivši partneri, dok brojne žene smrtno stradavaju nakon što se odluče da prekinu nasilnički odnos.
Predsednik Vlade Andrej Plenković najavio je da će Vlada sutra da predloži zakonske izmene Zakona o PDV-u gde će i dalje zadržati najnižu stopu PDV-a za gas, a paket mera pomoći građanima biće predstavljen sredinom iduće nedelje. Još jedan konkretan način pomoći građanima, rekao je Plenković nakon sednice šireg Predsedništva HDZ-a. Dodao je i da će ostati i snižena stopa PDV-a koja se odnosi na pelete, brikete i trešće. Naveo je i da su koalicionim partnerima i ruvodstvu stranke predstavili konture novog paketa mera pomoći građanima, koji će biti predstavljen sredinom iduće nedelje. Na tu temu imaće u ponedeljak i sastanak Privredno-socijalnog veća gde će ih predstaviti socijalnim partnerima, a u četvrtak ga usvojiti. Dodao je da će paket mera da vredi godinu dana.
Evropski sud za ljudska prava u Strazburu presudio je da se isplati odšteta od 12.000 evra muškarcu koji je tužio državu Hrvatsku zbog povrede prava na zabranu mučenja i nečovečnog postupanja nakon što je uhapšen 2011. godine zbog napada na policajca. Uhapšeni je tvrdio da su ga na putu do stanice policajci pretukli, ali policija je navela da je uhapšeni koji je bio vezan “lisicama” iskočio iz policijskog kombija i glavom udario u zemlju. “Sledećeg dana, nakon trežnjenja, čovek je pušten iz pritvora odakle je otišao na lekarski pregled, gde je utvrđeno da je imao prelome nosa i rebra, modrice ispod oba oka, na obe nadlaktice i duž leve strane tela”, saopšteno je iz kancelarije hrvatske predstavnice pred sudom u Strazburu, prenela je agencija Srna.
Udruženje roditelja dece s problemima u razvoju „Vukovarski leptirući” organizuje edukacije za organizacije civilnog društva. Reč je o jačanju kapaciteta organizacija civilnog društva ( OCD ) kroz 5 edukacija i jačanje kapacitete lokalnih Udruženja u sklopu projekta SUPPORT- izgradnja kapaciteta OCD-a za rad s decom i mladima s problemima u kriznim situacijama, koji je sufinansiran sredstvima Evropskog socijalnog fonda i Kancelarije za udruženja Vlade Republike Hrvatske. U prvoj od 5 radionica, magistra psihologije Maja Milidrag, govoriće o medijskoj pismenosti, važnosti medijskog obrazovanja, kritičkog mišljenja i prepoznavanja dezinformacija. Osim medijske pismenosti, obrađivaće teme tehnologije asistencije i potpomognute komunikacije čiji je cilj znanjem obogatiti praksu organizacija civilnog društva u radu s korisnicima.
Prva edukacija biće održana sutra, u vremenu od 11 do 12 časova, u prostorijama Udruženja.