Raspisan je poziv javne nabave za opremanje novoobnovljene zgrade Radničkog doma u Borovu naselju, gde će biti smešteno vukovarsko Veleučilište Lavoslav Ružička, a rok za podnošenje ponuda je 3. april. Vrednost nabave je približno milion i 260 hiljada evra, a ceo posao u vezi s nabavom obavili su zaposleni u gradskom Upravnom odelenju za komunalnu privredu i građevinu. Partneri na projektu pokazali su određeni nivo nezainteresovanosti i neefikasnosti, ali zbog interesa studenata i građana gradske službe su nastavile i završiće taj projekat, oslanjajući se na vlastite snage, rekao je za HRV, gradonačelnik, Ivan Penava. Opremanje bi trebalo da bude gotovo do kraja godine. Dobićemo opremljen prostor po svim pravilima, zakonima i procedurama koje zahteva standard obrazovanja na visokim školama i napraviti od veleučilišta i grada još konkurentnije mesto za život i studiranje, poručio je Penava.
Ambasadorka Srbije u Hrvatskoj Jelena Milić juče je, u sklopu svoje prve protokolarne posete Vukovaru, posetila i Generalni konzulat, gde se susrela sa generalnim konzulom i drugim srpskim političkim akterima sa područja Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije. Tokom sastanka izneli su joj probleme s kojima se suočavaju, rekao je generalni konzul Aleksandar Nakić. Sastanku su prisustvovali zamenik župana iz reda srpske zajednice Srđan Jeremić, predsednik ZVO-a Dejan Drakulić, direktor Srpskog kulturnog centra Srđan Sekulić, predsednik Veća srpske nacionalne manjine Osječko-baranjske županije Dejan Jeličić te načelnici opština Negoslavci Dušan Jeckov, Erduta Jugoslav Vesić, Trpinje Miroslav Palić, Markušice Tihomir Kolarević i Borovo Zoran Baćanović koji je rekao se nada da će rešavanje spornih problema dobiti jednu novu dimenziju i da će, uz pomoć ambasadorke, koja je na ovu dužnost stupila pre nepunih godinu dana, biti mnogo aktivniji kada je u pitanju rešavanje tih problema. Kao prioritet istakao je prenos osnivačkih prava nad osnovnim školama sa regionalnog nivoa na jedinice lokalne samouprave, koje su to zatražile.
Povodom Međunarodnog dana žena, pravobraniteljka za ravnopravnost polova Višnja Ljubičić rekla je da je u Hrvatskoj poslednjih dvadesetak godina razvijen sveobuhvatan zakonski, strateški i institucionalni okvir za zaštitu i promociju ravnopravnosti polova koji se dodatno unapređuje.
Naglasila je da je ključna pravilna primena postojećih propisa, razumevanje uzroka diskriminacije, kao i kontinuirana edukacija onih koji primenjuju zakone i propise. Prema Indeksu rodne ravnopravnosti Evropskog instituta za ravnopravnost polova, Hrvatska od 2013. do 2022. beleži blagi i kontinuirani napredak te je u prošloj godini zauzela 19. mesto od 27 država članica EU-a u odnosu na 25. poziciju, koju je imala 2013. godine. Dosad je svake godine zabeležen nešto pozitivniji rezultat nego prethodne, iako se u pravilu radi o vrlo malim pomacima”, rekla je pravobraniteljka, ističući da se redovno nalazimo znatno ispod proseka EU-a. Statistički podaci i svakodnevni realitet ukazuju na činjenicu da u Hrvatskoj žene i muškarci nemaju jednaka prava i mogućnosti u svim područjima života pri čemu je rodna diskriminacija široko prisutna, uz učestalo nasilje te brojne stereotipe i predrasude. Kancelarija pravobraniteljke upozorila je da su već niz godina suočeni s najvećim brojem prigovora žena na diskriminaciju – oko dve trećine, što ukazuje da su žene i dalje diskriminisane na osnovu pola, majčinstva i porodičnog statusa. Pravobraniteljka je napomenula da treba imati na umu da se istovremeno s porastom krivičnih dela, broj prekršajnih dela nasilničkih ponašanja u porodici, kao blažeg oblika nasilja, poslednjih godina skoro prepolovio, a taj se trend nastavio i prošle godine. Dodatno zabrinjavajuće je da većinu nasilja prema ženama čine njihovi najbliži, supruzi, partneri ili bivši partneri, dok brojne žene smrtno stradavaju nakon što se odluče da prekinu nasilnički odnos.
Odbor za priznanja Zajedničkog veća opština 8. marta objavio je javni poziv za podnošenje predloga za priznanja ZVO-a za 2023. godinu. Plaketa je javno priznanje koje se dodeljuje za izuzetna ostvarenja postignuta na području delovanja Zajedničkog veća opština, a u korist promocije i jačanja srpske etničke zajednice, u oblastima nauke, obrazovanja, kulture, sporta, društvenog razvoja i ekonomskog napretka. Povelja je javno priznanje koje ZVO dodeljuje za doprinos očuvanju i razvoju nacionalnog, kulturnog i duhovnog identiteta srpske etničke zajednice na području delovanja ove institucije, a dodeljuje se za doprinos i razvoj u oblastima ekonomije, privrede, obrazovanja, kulture, sporta te za sveukupan društveni razvoj srpske etničke zajednice. I plaketa i povelja se mogu dodeliti pojedincu ili pravnom licu koji žive ili deluju na području ZVO-a, Republike Hrvatske, Republike Srbije ili dijaspore, a Javni poziv je otvoren do 29. marta.
Irski niskobudžetni avioprevoznik Ryanair od ovog juna ponovo uvodi redovnu liniju između Osijeka i Londona, u koji će se moći leteti ponedeljkom i petkom. Letovi se već mogu rezervisati na internet stranici Ryanaira, a cene se kreću od 30 evra na dalje. Cene će, kao i kod drugih letova Ryanaira, varirati o datumu, popunjenosti i slično, a odnose se samo na putnike sa ručnim prtljagom, dok će oni sa koferima plaćati skuplje.