Zamenik vukovarsko-sremskog župana, Josip Dabro istakao je kandidaturu za predsednika Županijskog odbora HDZ-a Vukovarsko-sremske županije, a svoju nameru objavio je na Facebooku. „Po principu jedan član-jedan glas biramo svoje vođstvo u HDZ-u. Potpuno poverenje i sigurnu podršku u nadolazećim izborima dajem predsedniku stranke Andreju Plenkoviću i kandidatu za potpredsednika stranke, osječko-baranjskom županu Ivanu Anušiću. Potaknut vašom podrškom i svestan određenog nezadovoljstva i razjedinjenosti unutar HDZ-a naše županije sa kojim se već tri godine kao zamenik župana susrećem na terenu, odlučio sam se kandidovati, i vratiti dostojanstvo svakom članu, a stranku ujediniti i stvoriti najsnažniji županijski odbor. Verujem u vaše poverenje, znam vašu snagu i zajedno ćemo raditi na jedinstvu stranke. Posvetiću se zajedničkom radu za dobro svake članice, člana i svakog građanina naše županije, rekao je Dabro.
Korisnicima prevremenih starosnih penzija, ostvarenih u periodu od 1. januara do 31. decembra 2019., ponovo će se odrediti iznos penzije u obradi redovne doznake penzija za mart 2020., s isplatom u aprilu, uz obračun zaostalih svota, saopšteno je iz Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje. Izmenama Zakona o penzionom osiguranju, koje su na snazi od 1. januara ove godine, propisani su novi uslovi za priznanje prava na starosnu penziju, prevremenu starosnu penziju i na starosnu penziju za dugogodišnjeg osiguranika. Izmene Zakona, između ostalog, odnose se i na promenu procenta smanjenja polaznog faktora za određivanje prevremene starosne penzije, koji sada iznosi 0,2 odsto za svaki mesec ranijeg odlaska u penziju pre navršene dobi za starosnu penziju, koja je 65 godina života. U provođenju novih zakonskih propisa praksa Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje je da se najpre provedu one odredbe koje se odnose na osiguranike koji će prvi put ostvariti pravo na penziju stupanjem izmena Zakona na snagu. Naime, tako se novim korisnicima omogućuje isplata penzija bez odlaganja, kako ne bi ostali bez primanja i zdravstvene zaštite dok Zavod ne ugradi nove izmene Zakona u sve svoje baze podataka. Nakon toga, provode se one odredbe Zakona koje se odnose na već postojeće korisnike penzija, odnosno određuje im se novi iznos iste. U skladu s navedenim, zaostaci će biti isplaćeni s penzijom za mart, odnosno u aprilu 2020.
Ministarstvo za demografiju i socijalnu politiku saopštilo je juče da je odluka Ustavnog suda u vezi s odredbom Zakona o udomljavanju obavezna za sva javna i državna tela, te da će – ako zaprime žalbu kao drugostepeno telo u postupku – odlučiti u skladu s propisima i odlukama. Ustavni sud objavio je juče odluku u kojoj je zaključio da su sudovi i merodavna tela dužni svima, pod jednakim uslovima omogućiti učestvovanje u “javnoj usluzi udomljavanja”. Takav zaključak sud je doneo razmatrajući predloge za ocenom ustavnosti tri članka Zakona o udomljavanju, za koje je niz stranaka, udruženja i pojedinaca utvrdilo da diskriminišu istopolne partnere.
Ministarstvo finansija nastavlja s uvođenjem trošarina pa se od maja uvode 30 odsto veće trošarine na alkohol, piše današnji Jutarnji list, navodeći da će cene prosečno po litri rasti 4 odsto. Istovremeno s razgovorima vezanim za povećanje trošarina na šećer u bezalkoholnim pićima i cigarete, Ministarstvo finansija vodi pregovore i s preduzećima iz industrije proizvođača alkoholnih pića. Prema neslužbenim informacijama, radni predlog porezne uprave je povećanje tih trošarina oko 30 odsto, i to od početka maja, navodi Jutarnji. Na traženje konkretnijih informacija o rastu određenih trošarina zavisno o udelu alkohola, jer su one različite za različite udele alkohola, Jutarnjem je rečeno kako za sada mogu dobiti samo informaciju da je početni predlog Ministarstva finansija i Porezne uprave prosečno povećanje trošarina oko 30 odsto. U Hrvatskom udruženju poslodavaca i Hrvatskoj privrednoj komori rekli su kako zasada ne bi komentarisali tu temu i da još nema službenog predloga Ministarstva finansija. Međutim, izvori Jutarnjeg lista iz industrije pića ističu kako je održano nekoliko sastanaka radne grupe na kojima je Ministarstvo predlagalo povećanje trošarina od oko 30 odsto.
Primenom novog Zakona o sigurnosti saobraćaja na putevima, veliki broj prekršioca zakona završio je u zatvoru. Tako ih je samo 22. januara 55 boravilo u hrvatskim zatvorima, a svakog dana sve ih je više, piše Glas Slavonije. Iz izveštaja o stanju i radu kaznionica, zatvora i vaspitnih zavoda za 2018. godinu, saznaje se da u 14 hrvatskih zatvora stane 3900 zatvorenika, a mesta stalno nedostaje. Prema novom Zakonu o sigurnosti saobraćaja na putevima, u zatvoru se može završiti zbog više razloga. Novčana kazna u iznosu od 10 do 20 hiljada kuna ili kazna zatvora do 60 dana predviđena je za vozače koji se na autoputu ili brzoj cesti kreću iz suprotnog smera, koji voze u naselju brzinom višom od 50 kilometara na čas od dopuštene, ali i one koji projure bez smanjivanja brzine, ili ju čak povećaju, prolazeći kroz dva ili više crvenih svetala. Ista kazna predviđena je i za vozače koji ne ostanu na mestu saobraćajne nesreće u kojoj je netko poginuo ili je povređen, one koji se ne daju testirati na droge ili lekove, vozači i instruktor vožnje ako u krvi ima alkohola iznad 1,50 promila ili su pod uticajem droga i lekova, osobe koje voze, a nikada nisu položile vozački ispit, kao i vozač kojem je dozvola oduzeta ili je isključen iz saobraćaja, ili mu je izrečena mera opreza privremenog oduzimanja vozačke dozvole ili zaštitna mera zabrane upravljanja motornim vozilom. Ista kazna predviđena je i za vozače ako i dalje voze, a ukinuta im je dozvola u slučajevima kada mladi vozač u dve godine skupi devet, a drugi vozači koji su u dve godine skupili 12 negativnih prekršajnih bodova, pa im je vozačka dozvola oduzeta ili prijavljena izgubljenom. U tim slučajevima vozači mogu ponovno polagati vozački ispit kada istekne rok od dve godine. Vozač koji je i bez položenog vozačkog ispita u periodu od dve godine prikupio devet negativnih bodova ne može podneti zahtjev za izdavanje vozačke dozvole na rok od dve godine. Međutim, ako takav i dalje vozi, za taj prekršaj predviđena je kazna u iznosu od 10 do 20 hiljada kuna ili kazna zatvora u trajanju do 60 dana. Hrvatski sudije, sve svesniji problema velikog broja poginulih u saobraćaju, sve se češće odlučuju na kazne i duže od 90 dana zatvora, pogotovo za one najupornije.
U Pastoralnom centru Sv. Bono u Vukovaru juče se održao naučno -stručni simpozijum dr Vladimir Emedi. -Ovaj simpozijum iz godine u godinu okuplja sve veći broj učesnika i želi pokazati koliko su sve naše struke objedinjene u ovakvom jednom zajedničkom radu i zapravo posvećene pacijentu, a ne samo pojedinoj specijalizaciji, naglasila je dr Mirjana Semenić Rutko, predsednica vukovarskog Lions Cluba, koji je jedan od organizatora simpozijuma. Sekretar Lions kluba Vukovar, Željko Đekić podsetio je kako je simpozijum organizovan i povodom Svetskog dana bolesnika, kojeg je 1992. godine utemeljio Papa Jovan Pavle II, a koji se obeležava 28. put. Važnost simpozijuma na kojem se prezentuju medicinska postignuća naglasio je i pročelnik vukovarsko-sremskog Upravnog odeljenja za zdravstvo, David Vlajčić koji smatra kako će se poboljšavati status bolesnika kroz povećanje statusa medicinskih radnika, lekara, medicinskih sestara i tehničara, te izrazio uverenje kako dolazi do sveobuhvatne reforme zdravstvenog sistema u Hrvatskoj. Simpozijum su organizovali Lions klub Vukovar, Opšta županijska bolnica Vukovar i bolnica hrvatskih veterana, Veleučilište Lavoslav Ružička u Vukovaru i Učilište Studium. Skup se i ove godine održava pod pokroviteljstvom Ministarstva zdravstva Republike Hrvatske i ministra Vilija Beroša