Generalni konzulat Republike Srbije u Vukovaru juče je posetio novoizabrani direktor Fonda za izbegla, raseljena lica i za saradnju sa Srbima u regionu Vlade Autonomne pokrajine Vojvodine Aleksandar Đedovac gde se susreo sa Generalnim konzulom Aleksandrom Nakićem i zamenikom župana Vukovarsko-sremske županije iz redova srpske nacionalne manjine Srđanom Jeremićem. Razgovaralo se o projektima i programima koji će na našim prostorima biti realizovani u narednom periodu, a Đedovac je istakao da je Fondu veoma bitna saradnja sa Srbima u regionu, koji su kroz ovo telo dobili vidljivost. Naglasio je da je za sledeću godinu povećan budžet, posebno za konkurse koji se tiču javnog informisanja, direktnih donacijama i donacija nevladinim udruženjima kao i obezbeđivanje kuća ili građevinskog materijala izbeglim i raseljenim licima i njihovo ekonomsko osnaživanje. Generalni konzul Aleksandar Nakić je zahvalio novom direktoru što je posetio Vukovar i tako pokazao da ima sluha za Srbe na istoku Hrvatske, a zamenik župana Srđan Jeremić je rekao da je ova poseta izuzetno bitna jer kroz Fond na naš prostor dolaze značajna finansijska sredstva iz domena zaštite i očuvanja kulturne autonomije Srba, manjinskih medijskih programa te obrazovanja na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu.
U okviru poslednjeg ovogodišnjeg programa SKC Sredom sinoć je u Srpskom kulturnom centru u Vukovaru održano predavanje „Istorija socijalističke Jugoslavije u 6 rok pesama”. Predavanje je održao istoričar Veljko Maksić uz muzičku pratnju Slavka Bubala, koji je na gitari izveo pesme Đorđa Balaševića „Računajte na nas” i „Ne lomite mi bagrenje”, Atomskog skloništa „Gazi opet čizma”, Idola „Maljčiki”, Riblje čorbe „Pogledaj dom svoj anđele” i Zabranjenog pušenja „Dan Republike”. Kroz navedene pesme Maksić je objasnio kako su se menjale prilike u društvu 70-ih i 80-ih godina u Jugoslaviji. Direktor Srpskog kulturnog centra Srđan Sekulić je rekao da je od februara realizovano svega 10 programa SKC Sredom, zbog pandemije koronavirusa koja ih je usporila, te najavio početak novog ciklusa već od kraja januara.
Povodom 31. godišnjice ubistva porodice Zec, sinoć je održana komemoracija na Sljemenu kojoj su prisustvovali potpredsednica Vlade Anja Šimpraga, predsednik Srpskog narodnog veća Milorad Pupovac, gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević, predsednik Antifašističke lige Zoran Pusić te ambasadori Norveške i Srbije. Gradonačelnik Zagreba Tomislav Tomašević je tom prilikom rekao da će Grad Zagreb na mestu ubistva majke Marije i ćerke Aleksandre, kod Adolfovca na Sljemenu, postaviti spomen tablu kao podsećanje na počinjeni zločin. “Iako su poznata imena tadašnjih pripadnika MUP-a, koji su 7. decembra 1991. godine ubili Mihajla Zeca na kućnom pragu na zagrebačkoj Trešnjevci te odveli njegovu suprugu i ćerku do planinarskog odmorišta Adolfovac, gde su potom ubijene, za taj zločin nikad nisu odgovarali”, rekao je Tomašević i naglasio da je izuzetno bitno obeležiti ovu tužnu godišnjicu, ali isto tako i obeležiti to mesto kao trajno sećanje na počinjeni zločin, da se nikad više ne bi ponovio. “Grad Zagreb će to napraviti, u proceduri je postavljanje spomen table na ovom mestu”, najavio je Tomašević na komemoraciji koju su organizovali Antifašistička liga i Srpsko narodno veće. ”Trideset i jednu godinu nakon zločina koji je sigurno jedna od najmračnijih epizoda u istoriji ovog grada, stojim ovde da bih odao počast žrtvama i da bi još jednom upozorili šta se ovde dogodilo”, istakao je Tomašević na komemoraciji kod Adolfovca na Sljemenu, a građane Zagreba pozvao je da grade društvo bez diskriminacije po bilo kakvoj osnovi. ”Došli smo ovde po hrabrost koja je neophodna za prokazivanje zlonamernog umanjivanja okolnosti ovog zločina, ovde se učimo toj hrabrosti i solidarnosti u kojoj želimo jedni drugima da budemo oslonac”, naglasila je aktivistica Maša Samardžija, pročitavši poruku Antifašističke lige. “Sve što se dogodilo te kobne večeri, izazvalo je muku i tišinu svih, i pripadnika srpskog naroda koji su se mogli osećati ugroženo, i onih koji su osudili ubistvo deteta i njegovih roditelja ali to nisu imali snage reći van svoja četiri zida”, rekla je Samardžija.
U velikoj županijskoj većnici u Vinkovcima održan je Motivacioni dan u organizaciji županijske Komisije za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga i drugih zavisnosti. Na Motivacionom danu su prisustvovala deca koja su učestvovala u aktivnostima Komisije tokom Meseca borbe protiv zavisnosti, koji su svojim radom, maštom, kreativnošću, znanjem i veštinama izrazili svoj stav prema zavisnosti, pokazali zdrave stavove i životne izbore. Deca su učestvovala na takmičenju iz plivanja „Plivajmo za zdrave Vinkovce“, a deca iz dečjeg doma sv. Ana, su učestvovala u kvizu znanja iz prevencije zavisnosti. Zamenik župana i predsednik Komisije Franjo Orešković i pročelnik Upravnog odelenja za zdravstvo i socijalnu brigu Mario Adamović su pozdravili sve učesnike, zahvalili im na trudu i upornosti, ali i hrabrosti da izraze svoje mišljenje, da se bore za svoje stavove, ali i da budu inspiracija i uzor svojim vršnjacima.