Gradonačelnik Ivan Penava danas je sa saradnicima obišao pogon nemačke firme Valter Kenig u Vukovaru koja beleži pozitivne poslovne rezultate. Firma je počela s radom 2020. godine i sa 4 radnika, a danas ih ima 54 te širi svoje poslovanje. Gradonačelnik Penava je izrazio zadovoljstvo povoljnom preduzetničkom klimom u Vukovaru zahvaljujući kojoj broj investitora u našem gradu raste. Rekao je da Grad Vukovar radi sve što je u skladu sa zakonskim odredbama da bi se privukli preduzetnici u Grad i da to pokazuje rezultate. Pročelnica za privredu Kristina Bilić je rekla da je ova firma samo još jedan dokaz koliko Grad čini za preduzetnike. U svrhu razvoja preduzetništva ove godine je dodeljeno 2,5 miliona kuna iz gradskog budžeta, a ako se tome dodaju i sredstva iz Fonda za obnovu i razvoj Grada Vukovara, u poslednjih 7 godina je dodeljeno 25 miliona kuna, rekla je Bilić i naglasila da je dokaz za to što je u oktobru ove u odnosu na oktobar prošle godine u Vukovaru 2 odsto više zaposlenih. Tehnički direktor firme Valter Kenig Goran Ćuturić je pojasnio da se ova firma bavi izradom metalnih profila za isključivo nemačko tržište, ali da planiraju proširenje.
U organizaciji Zajednice udruženja antifašističkih boraca i antifašista Vukovarsko-sremske županije i grada Vukovara, danas je obeležena 78. godišnjica Desanta na Dunav, odnosno pokušaja prelaska Crvene armije i Jugoslovenske vojske preko Dunava s ciljem oslobobođenja naših krajeva u II Svetskom ratu. U čast poginulih i nestalih pripadnika savezničke vojske u Borovu naselju je još 1946. godine podignut spomenik kod kojeg je i ove godine održana centralna manifestacija obeležavanja godišnjice ovih događaja. Vence u Borovu naselju položile su brojne delegacije, među kojima su bili i predstavnici Zajedničkog veća opština Vukovar Dejan Drakulić i Vinko Lazić, a delegacije su nakon polaganja venaca i u Vukovaru položile u Dunav jedan zajednički venac, a zatim su venci položeni i kod Spomen kosturnice nedaleko od vukovarske bolnice.
Saborska zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov juče je u Hrvatskom saboru pohvalila što je Vlada prepoznala kvalitetnu i hvalevrednu inicijativu profesorki zagrebačkog Pravnog fakulteta „Pravo svakog deteta na školski obrok“. Zahvaljujući toj inicijativi od drugog polugodišta ove školske godine u sve osnovne škole u Hrvatskoj će biti uveden jedan obavezan školski obrok, a Jeckov je upozorila da je istraživanje pokazalo da čak 45 odsto dece ništa ne pojede u školi, da se neki roditelji srame da prijave dete za besplatan obrok, a da je pojedinoj deci upravo taj obrok u školi jedan jedini kvalitetni obrok u danu. „Mera budućih besplatnih obroka trebala bi da obuhvati svih 311 hiljada učenika od prvog do osmog razreda osnovne škole, od kojih njih gotovo 80 hiljada živi u siromaštvu. Ne dovodeći ni na koji način u pitanje pozitivne strane besplatnih obroka osnovnoškolcima, postavilo se par pitanja, prvenstveno praktične prirode, odnosno imaju li sve škole mogućnosti da zadovolje pred njih visoko postavljene organizacione i tehničke zahteve? Dozvolite da na ovom mestu ukažem na posebno ranjivu grupu, a to su učenici pripadnici nacionalnih manjina koji pohađaju nastavu na materinjem jeziku i pismu, a što je u skladu sa Zakonom o vaspitanju i obrazovanju na jeziku i pismu nacionalnih manjina. U mojoj Vukovarsko-sremskoj županiji nekoliko je takvih škola u kojima se nastava odvija na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu i znam da rade u svakakvim uslovima i zato su vrlo često institucije srpske zajednice pomagale da bi rad u tim školama bio uslovan. Govorim uglavnom o područnim ali i nekim matičnim školama. To namerno ističem i nadam se da će se i tim tzv. manjinskim školama osigurati infrastrukturna ujednačenost i kada su u pitanju kuhinje, trpezarije ali i osobe koje će pripremati hranu jer je do sada te jednakosti nedostajalo”, rekla je zastupnica SDSS-a Dragana Jeckov u saboru i naglasila da će zastupnici njene stranke podržati ovaj zakon.
U sklopu obeležavanja Dana škole, nastavnici i učenici OŠ Nikola Andrić iz Vukovara, koji su ovu školsku godinu, nakon nekoliko godina obnove, konačno počeli u obnovljenoj zgradi, tokom cele nedelje organizuju različite aktivnosti, kojima nastoje da pokažu na koji način su organizovani i u vannastavnim aktivnostima. Direktorka škole, Josipa Kotromanović Sauka, naglasila je da je svaki dan u nedelji bio posvećen pojedinom programu. Cilj im je bio da uključe učenike i nastavnike u različite aktivnosti, poput kreativnih radionica, izložbi, ekoloških akcija i sl. ali i da istovremeno ugoste prijatelje i kolege, s kojima su tokom proteklih godina uspešno sarađivali i koji su im bili podrška u procesu obnove škole. Voditeljka nastave na srpskom jeziku i ćirilićnom pismu, Darinka Arbutina izrazila je zadovoljstvo što su se svi tim povodom uspešno organizovali unutar škole i što je svako svoj deo obaveza odradio profesionalno. Nastavnica 2b, Marina Sekulić, unutar škole vodi vannastavnu aktivnost-domaćinstvo. Pojasnila je da je njihova uloga bila praktične prirode, odnosno učenici su pokazali umeće u pripremi slatkih i slanih obroka, čime su objedinili stečeno znanje i pokazali ga u praktičnom smislu. Tamara Tintor, učenica 8b razreda imala je ulogu vodiča, odnosno sve koji su posetili školu provela je kroz obnovljeni prostor i ukazala na najznačajnije aktivnosti, koje su realizovane u okviru ovogodišnje proslave Dana škole.