U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je testirano 540 osoba, a od toga ih je 210 pozitivno COVID-19. Najviše novozaraženih je iz Vinkovaca, njih 41, 24 osobe su iz Županje, a 23 iz Vukovara. Nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 21 737, od kojih je 20 537 izlečeno, a ukupno je preminulo 389 osoba. Trenutno je u županiji 46 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U samoizolaciji se nalazi 812 građana naše županije. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 34 je pozitivnih iz sistema zdravstva, a 11 ih je u samoizolaciji. Kako HRT saznaje, danas je u Hrvatskoj potvrđeno 8817 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a testirano je 19 865 ljudi.
Zbog porasta broja zaraženih, čemu je uzrok omikron varijanta koronavirusa, od ponedeljka stupaju na snagu nove mere kojima se dodatno ograničavaju javna okupljanja, najavio je ministar unutrašnjih poslova i voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite Davor Božinović. Biće zabranjena javna okupljanja i događanja na otvorenom za više od 50 osoba, a ona sa covid potvrdama i uz dozvolu lokalnih štabova ograničavaju se na 200 osoba. U zatvorenom se zabranjuju javna okupljanja s više od 25 osoba, a ona uz covida potvrde ograničavaju se na 100 osoba. Na privatnim okupljanjima biće moguće prisustvo 20 osoba, a od toga su izuzeta okupljanja gde svi imaju covid potvrde, gde će moći biti 50 osoba. Ograničiće se i broj gledalaca na sportskim takmičenjima, na zatvorenom će moći biti popunjeno najviše 20 odsto pojedine tribine, a na otvorenom do 40 odsto tribine. Maske su obavezne bez obzira na covid potvrde na verskim i umetničkim programima, u bioskopima i na izložbama te sednicama predstavničkih tela. Takođe se uvodi obaveza poslodavaca da organizuju rad od kuće kadgod je to moguće, rekao je juče Božinović na konferenciji za medije.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs rekao da u ukupnom broju potvrđenih zaraza učenici čine 8,7 odsto što daje argumentaciju da škole ostanu otvorene, a naglasio je i da još nijedna županija nije tražila da se pređe na C model nastave i dodao da je to dodatna argumentacija da škole budu otvorene jer su svi negativni efekti kasnije teško ispravljivi. Neke možete što se tiče gradiva, ali uticaj na psihu je jako težak, rekao je Fuchs za Dnevnik HTV-a. Fuchs je na jučerašnjoj konferenciji za novinare rekao da nastava u školama počinje u ponedeljak uživo kako je to predviđeno nastavnim planom i kalendarom, uz izuzetak jednog manjeg mesta gde se zbog epidemiološke situacije prelazi na online nastavu. Ministar je najavio da će se odluke o eventualnom prelasku na online nastavu donositi na lokalnom i regionalnom nivou u saradnji s ministarstvom. „Mere u školama ostaje kakve su i do sada. U novembru je donešena odluka da svi učenici od 5. razreda pa na dalje prilikom izvođenja nastave nose maske. Deca od 1.-4. razreda ostaju u tzv. balončićima, uz izuzetke kada se ne može drugačije organizovati čuvanje dece i produžena nastava”, rekao je ministar nauke i obrazovanja i dodao da se provakcinisanost nastavnika bitno podigla, prosek je oko 71 odsto. U visokoobrazovnom sistemu je oko 85 odsto, u srednjoškolskom 70,3 procenta, te oko 70 odsto u osnovnoškolskom sistemu, rekao je ministar.
Analizirajući tržište rada i njegove potrebe, Hrvatski zavod za zapošljavanje svake godine izdaje Preporuke za obrazovnu upisnu politiku i politiku stipendiranja učenika i studenata za sve županije i gradove u Hrvatskoj. Za sve županije tržište rada i u 2022. godini predlaže manje prodavača, frizera, ekonomista i komercijalista, a više zidara, tesara, armirača i bravara, zanimanja koja već godinama hronično nedostaju. Istovremeno, traže se mladi s diplomom medicine, mašinstva, logopedije, matematike i računarstva te farmacije, a kao i godinama unazad, previše je ekonomista, pravnika te profesora hrvatskog jezika i književnosti. Izdane Preporuke trebale bi mladima poslužiti kao vodič pri budućem odabiru srednje škole ili fakulteta, koji će im doneti i lakši pronalazak posla. Važno je naglasiti da, iako preporuke ne nude kvantitativne informacije o smanjenju ili povećanju određenih programa, one ukazuju na smer potrebnih promena, pre svega u onim obrazovnim programima koji se često pojavljuju u nekoj od kategorija.
U novom finansijskom periodu, od 2021. do 2027. godine Grad Vukovar je dobio priliku za korištenje EU sredstava u okviru ITU mehanizma, budući da prema Zakonu o regionalnom razvoju čini manje urbano područje, piše Glas Slavonije. Nakon konsultacija sa zainteresovanim jedinicama lokalne samouprave Grad je odradio sve proceduralne i tehničke postupke koji se odnose na ishođenje saglasnosti opštinskih veća jedinica lokalne samouprave koje čine Urbano područje Vukovar. Pročelnica Upravnog odeljenja za privredu Kristina Bilić za Glas Slavonije je pojasnila da su opštinska veća opština Bogdanovci, Trpinja, Tompojevci, Tovarnik i Lovas donela odluku o pristupanju Urbanom području Vukovara, a sve je na koncu prihvatilo i vukovarsko Gradsko veće. „Ministarstvo regionalnog razvoja i fondova EU-a već u januaru otvara poziv za prijavu gradova u okviru ITU mehanizma i nama je ovo velika prilika za korištenje EU sredstava. Kriterijumi za uključivanje opština bili su propisani uputstvima za uspostavu urbanih područja resornog ministarstva, donesenih kao podzakonski dokument Zakona o regionalnom razvoju. Propisani su osnovni i dodatni kriteriji, s tim da u osnovne, koje svako područje mora zadovoljiti, pre svega pripada teritorijalna povezanost celog urbanog područja”, pojasnila je Bilić dodajući da postoji i kriterijum migracije stanovništva na temelju kojeg se određuje koliki broj jedinica lokalne samouprave ulazi u sastav urbane aglomeracije. Za izbor su važni i dodatni kriterijumi na temelju kojih svaki grad priključuje druge jedinice lokalne samouprave, a to su funkcionalna povezanost, zajednički integrisani projekti, infrastruktura, zajednički razvojni problemi te društveni kriterijumi. Bilić je još istakla da grad koji je centar urbanog područja može ne uključiti sve jedinice lokalne samouprave koje ispunjavaju kriterijume dnevnih migracija, pa opštine Borovo i Negoslavci nisu uključene, jer se prema oceni Grada Vukovara ne uklapaju u stratešku viziju Grada i ostalih opština koje su pokazale interes i želju za saradnju s Vukovarom, piše Glas Slavonije.
Najbolji teniser sveta Novak Đoković dobio je medicinsko izuzeće da uđe u Australiju jer je bio pozitivan na kovid 16. decembra, javlja BBC. Advokati srpskog tenisera su u žalbi naveli da se kovidom 19 zarazio prošlog meseca, ali da nije pokazivao simptome i da je zbog toga imao pismeno odobrenje australijskih imigracionih vlasti pre nego što je otputovao u tu zemlju. Srpskom teniseru u četvrtak je po dolasku u Australiju poništena viza i od tada se nalazi u migrantskom pritvoru u Melburnu. “Datum prvog pozitivnog testa na kovid zabeležen je 16. decembra 2021. godine”, istakli su advokati, dodajući da 14 dana kasnije nije imao groznicu niti bilo kakve respiratorne simptome kovida 19. Prema rečima njegovih advokata, zbog toga je Đoković od ministarstva unutrašnjih poslova dobio dokument u kom mu je rečeno da ispunjava uslove za dolazak u Australiju bez potrebe da bude u karantinu.