U poslednjih 20 godina broj dece s smetnjama u razvoju je utrostručen, a razlozi su višestruki, istakla je prof. dr. Draženka Blaži, defektolog logoped s Edukacijsko-rehabilitacinog fakulteta u Zagrebu i dodala da je do takvog porasta došlo svuda u svetu. Procenjuje se da je u Hrvatskoj oko 24 000 dece s različitim smetnjama, od autističnog spektra, ADHD-a do motoričkih, senzornih i drugih zdravstvenih problema koji se u većini slučajeva odnose na neurorazvojne smetnje. Oko deset odsto novorođenčadi u Hrvatskoj u kategoriji je neurorizične dece. Kada je reč o autizmu, procenjuje se da poremećaj iz tog spektra ima 62 od 10 000 osoba. Govoreći o razlozima za povećanje broja dece s problemima, Blaži je istakla da pored tehnološkog napretka u medicini, moderna nauka ne zna tačne razloge pojedinog poremećaja zbog čega se autizam, ADHD i druge smetnje objašnjavaju spletom različitih negativnih okolnosti koje su dovele do toga da neke neurološke strukture funkcionišu drugačije. Da znamo uzrok ADHD-a ili autizma, rešili bismo problem zauvek. Našli bismo lek, operisali deo mozga, ali mi to ne znamo, rekla je defektolog Blaži.
Predsednik hrvatske Vlade Andrej Plenković poručio je juče da povećanje cene gasa i struje ne bi trebalo da dovede do nikakvih šokova, da je Vladin paket mera dobro izbalansiran te da će računi biti veći tek za dva i po meseca. Plenković je izjavio i da će postepeno povećanje cena energenata, biti podnošljivo za sve privredne subjekte, podsetivši da subvencije za struju i gas ostaju, ali da će njihove cene ipak rasti, za po ukupno deset odsto u narednih šest meseci. Dodao je da će ovo, minimalno smanjenje subvencije biti priuštivo za sve. Naglasio je da je Vlada pritom vodila računa o najranjivijima, ocenivši Vladin paket kao izuzetno dobro izbalansiran. Plenković je i istakao 1.750.000 zaposlenih u Hrvatskoj trenutno i poručio da je to najveća zaposlenost ikada, te da samo 86.000 ljudi ne radi. „Ovakav rast kojeg smo doživeli u prvih šest meseci, nakon što je ministar turizma predstavio rezultate turističke sezone, upućuje na zaključak da će i treći kvartal biti jako dobar, a četvrti je inače tradicionalno snažan, tako da ako privredni rast bude oko 3,5 odsto ove godine, svi ćemo moći da kažemo da smo radili, izjavio je Plenković.
“Glas onkoloških pacijenata”, regionalna je konferencija koja je juče okupila predstavnike udruženja pacijenata iz 10 zemalja s temom kako poboljšati status onkoloških pacijenata. Predsednik Republike Zoran Milanović kao jedan od pokrovitelja konferencije je govoreći o stanju zdravstvenog sistema rekao da isti treba nadograđivati i da tome, koncepcijski je jedino čemu treba težiti. Ne želeći da otkrije ime, predsednik je poručio da se ne slaže sa konstatacijom jednog visokog državnog funkcionera koji je izjavio da je zastupljena sinergija privatnog i javnog zdravstva u Hrvatskoj. Naglasio je da tu sinergije nema, da postoji interes privatnika da posao odradi i naplati, poručivši da država treba da teži ka tome da privatnik nema veće sposobnosti od države jer to je nerazumljivo i neopravdano. “Ne može da postoji neki najnapredniji medicinski sistem, a da ga nema ‘Rebro’ ili KBC Split, a da ga ima privatnik, rekao je Milanović dodajući da zdravstveni sistem nije izabran slučajno i da od nas zavisi koliko ćemo ga dobro i kvalitetno odraditi.
Na hrvatskom tržištu nekretnina prošle godine ostvareno je 116.961 kupoprodaja, što predstavlja rast od 0,2 odsto u odnosu na 2022., dok je istovremeno ukupna vrednost prodatih nekretnina porasla za 6.2 odsto, na 9.1 milijardu evra, pokazala je analiza Ekonomskog instituta, Zagreb (EIZ). Za razliku od 2022. godine kada se najveći broj kupoprodaja odnosio na stanove i apartmane, prošle se godine najveći deo transakcija odnosi na poljoprivredna zemljišta, zatim slede stanovi i apartmani, građevinska zemljišta, te porodične kuće. U 85 lokalnih jedinica medijalne cene prodatih stanova/apartmana kretale su se između 1001 i 2000 evra po kvadratu. Ovaj cenovni razred odnosni se na većina jedinica, njih 54, smeštenih u priobalnom području i ostrvima, dok se preostala 31 jedinica nalazi u kontinentalnom delu zemlje. Medijalne cene stanova i apartmana u rasponu od 500 do 1000 evra po metru kvadratnom zabeležene su u 28 jedinica lokalne samouprave, od kojih se većina, njih 21, nalazi u kontinentalnim županijama dok su oni stanovi i apartmani čija je medijalna cena do 500 evra po kvadratu zabeležene su u svega pet jedinica gde se između ostalih nalazi i grad Vukovaru. Vrednost indeksa priuštivosti veći od 30 koji ukazuje da je za jedan kvadratni metar stana ili apartmana potrebno izdvojiti više od 30 odsto godišnjeg dohotka, beleži 15 jadranskih jedinica, dok se najmanji indeks priuštivosti beleži u Vukovaru i iznosi 2, što ujedno ukazuje na najpovoljnije cene stanova u Hrvatskoj u tom gradu.
Iz vukovarske Nacionalne bolnice je saopšteno da je muškarac koji je napao nožem policajca u Tovarniku prilikom sinoćnje intervencije gašenja požara na dve porodične kuće u tom mestu jutros preminuo. Prema policijskom izveštaju od sinoć prilikom dolaska policijskog službenika na mesto gde je izbio požar, muškarac koji se zatekao na istom mestu događaja, napao je policajca koji je u samoodbrani upotrebio pištolj, prilikom čega je došlo najpre do ranjavanja, apotom i smrti napadača. Glavni direktor policije Nikola Milina uputio je u Policijsku upravu vukovarsko-sremsku Stručni tim policijskih službenika kako bi se utvrdile sve okolnosti i činjenice vezane uz policijsko postupanje.