U Vukovarsko-sremskoj županiji danas je potvrđeno 7 novih pozitivnih osoba na COVID-19, po 2 osobe iz Nuštra i Privlake te po 1 osoba iz Vinkovaca, Komletinaca i Cerne. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 490, ozdravile su 304 osobe, a 5 je preminulo. Trenutno je u županiji hospitalizovano 18 osoba. U protekla 24 časa testirana je 91 osoba te je ukupno testiranih do sada na području županije 6050. U samoizolaciji se nalazi 447 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji pozitivno je 16 zdravstvenih radnika, 2 lekara, 8 medicinskih sestara i tehničara, 5 drugih zdravstvenih i 1 nezdravstveni radnik, dok je u samoizolaciji iz sistema zdravstva 15 radnika, 4 lekara, 6 medicinskih sestara i tehničara, 3 druga zdravstvena i 2 nezdravstvena radnika.
Od ukupno 28 juče potvrđenih novoobolelih od koronavirusa u Hrvatskoj, čak 24 osobe su iz Vukovarsko-sremske županije, a njih 14 povezano je za probojem virusa u jedan Dom za stare i nemoćne u Vinkovcima. Tim povodom je županijski Štab civilne zaštite juče sazvao konferenciju za medije, na kojoj je načelnik Štaba Zdravko Kelić objasnio je da se radi o domovima „Grim 1“ i „Grim 2“, te da je testirano 60 osoba. Od toga je 14 pozitivnih, za 6 osoba se testiranje mora ponoviti, a 40 osoba je negativno. Svih 14 zaraženih osoba iz vinkovačkog Doma za starije i nemoćne “Grim” hospitalizovani su u vinkovačkoj bolnici, a još uvek nije utvrđeno na koji je način virus ušao među korisnike doma. Među zaraženima je 13 korisnika i jedna radnica doma “Grim 2”, rečeno je na jučerašnjoj konferenciji za medije.
Koordinacija hrvatske porodične medicine pozvala je porodične lekare da ostanu maksimalno dostupni svim svojim pacijentima, svesni nedostatka lekara i izazova koji se očekuju, a pacijente da se pridržavaju protuepidemijskih mera. “Epidemija izazvana virusom COVID-19 traje duže nego što je to iko mogao predvideti, a još uvek nema pravog odgovora na pitanje kako će se situacija dalje razvijati. Porodični lekari okupljeni u udruženje KoHOM pozivaju kolege da ostanu maksimalno dostupni svim svojim pacijentima”, saopštila je Koordinacija. Dnevni broj kontakata lekara i medicinskih sestara s pacijentima je veći od 100, vrlo često i blizu 200, zato će biti izuzetno važno razumevanje, strpljenje i saradnja svih pacijenata, naglasili su.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić održao je danas konferenciju za medije na kojoj je između ostalog govorio i o odlasku Borisa Miloševića u Knin te o obeležavanju godišnjice akcije Oluja. “Oluja je za mene najveće etničko čišćenje na tlu Evrope nakon Drugog svetskog rata. Neka mi neko kaže ako ima veće. Trudio sam se da nijednom rečju ne kažem ništa loše o onome i onima koji su odlučili otići na proslavu Oluje. Mi smo imali komemorativni skup, dan žalosti, a oni su odlučili otići na proslavu dana pobede. Ja sam razgovarao s Pupovcem, nismo se usuglasili. Mislim da su trebali doneti odluku u dogovoru i sa Srbijom i sa Republikom Srpskom”, rekao je Vučić. “Da me naterate da dam podršku za taj čin, niti hoću niti mi pada na pamet. Ako su hteli pokazati da ih ne zanima stav Srbije, to su uspeli”, rekao je. Na svako stratište možemo otići i položiti cveće, ali da kažemo da Oluja nije zločin, da nije etničko čišćenje, ja to neću reći, možete mi glavu skinuti, ja to neću reći”, rekao je Vučić i dodao da je rezultat svega da Srbi nisu jedinstveni. “Šta smo dobili? Dobili smo to da Srbi nisu jedinstveni i da se deo hrvatske javnosti veseli da deo Srba priznaje da Oluja nije etničko čišćenje. Nemojte nas terati da mislimo to isto, i da se jedna država mora složiti s nečim, ne pada mi na pamet da u tome učestvujem. U redu je da se mirimo, ali da to slavimo, ne pada mi na kraj pameti. A oni koji slave, neka objašnjavaju narodu šta slave. Meni je jasno, meni ne moraju objašnjavati”, rekao je Vučić. On je dodao da Srbija želi dobre odnose sa Hrvatskom, pomirenje, ali ne zasnovano na poniženju Srbije i naglasio da jedino što Beograd traži jeste dobar odnos prema Srbima.
Porez na plastičnu ambalažu koja se ne može reciklirati jedan je od novih poreza kojima će se finansirati otplata dela kredita od 750 milijardi evra kojima će se finansirati izdvajanja za mere oživljavanja privrede zemalja Evropske unije pogođenih koronakrizom, piše Glas Slavonije. Taj porez uvešće se 1. januara 2021., ugradiće ga sve države članice te će njime otplaćivati zajednički dug. Stopa poreza je 800 evra po toni plastične ambalaže koja se ne može reciklirati. Porez, bar ne direktno, neće biti na teret građana, a prihod će ići direktno u blagajnu Evropske unije, a ne u budžete država članica koje ga prikupljaju. Prema aktualnom predlogu, zemlje članice plaćale bi 0,80 evra po kilogramu plastičnog otpada koji se ne može reciklirati.