Niska otkupna cena pšenice, manji prinos i lošiji kvalitet zbog vremenskih uslova razlozi su za hitan sastanak osječko-baranjskih ratara sa resornom ministarkom, koja danas dolazi u Osijek. Sastanku je prethodio miran protest poljoprivrednika, koji očekuju rešenja, jer ovako, kako su rekli, dalje ne mogu. Kao primer, naveli su da ratari za cenu jedne kifle na kontinentu mora da isporuči četiri kilograma pšenice, a na moru i dvostruko više. Odnosi su se apsolutno poremetili ako se usporedi gotov proizvod s primarnim proizvodom. Sve je značajno otišlo od repromaterijala, a cena pšenice pala je 50 odsto u odnosu na prethodnu godinu, rekao je Mato Brlošić, član upravnog odbora Poljoprivredne komore. Jedan od razloga je i ukrajinska pšenica, koja se ne proizvodi prema standardima EU. Naveo je da je na evropskim berzama 240 evra po toni i postavio pitanje zašto je i kako kod nas ona 160 evra po toni. Izgleda da kod nas svi u lancu trebaju da zarade, samo poljoprivrednik debelo gubi, rekao je Brlošić. Predložili smo, između ostalog, da ratarima subvencionišu troškove s 300 evra po hektaru pšenice ili ječma, istakao je Brlošić, koji očekuje analize i predloge ministarstva.
Zavod za hitnu medicinu Vukovarsko-sremske županije u prošloj je godini zaprimio 15.577 poziva građana, šest odsto manje u odnosu na prethodnu godinu , od čega je njih 11.256 završilo intervencijom hitne medicinske službe na terenu a ostali su savete dobili telefonskim putem od edukovanih medicinskih dispečera. Od svih intervencija 45 odsto reši se na terenu, a 55 odsto pacijenata se odveze u bolnicu. Zahvaljujući dobroj organizovanosti i raspoređenosti bolnica u Županiji, koji od dojave do dolaska pacijenta u hitni bolnički prijem povećava šanse za preživljavanje od 30 do 50 odsto, 85 odsto pacijenata je na vreme zbrinuto. Rad Zavoda organizovan je sa sedištem u Vinkovcima i ispostavama u Vukovaru, Županji, Iloku, Otoku i Drenovcima i deluje sa ukupno 7 timova hitne medicinske službe. U ambulantama Zavoda pregledano je 11 504 pacijenta, a u bolnicu je odvezeno ili upućeno njih 9,5 odsto. Prošle godine je ukupno zbrinuto 27 305 pacijenata što je 5,3 odsto manje u odnosu na godinu pre.
Prekretnica na hrvatskom tržištu nekretnina dogodila se u glavnom gradu. Nakon što je u zadnjem kvartalu prošle godine došlo do pada prodaje stanova za oko 30 odsto, prvi ovogodišnji kvartal doneo je i prvi pad cena, naveo je Državni zavod za statistiku.Zagrebački stanovi i kuće su se od januara do kraja marta ove godine prodavali 0,3 procenta jeftinije nego što im je bila cena od oktobra do kraja decembra 2022 godine. Nije puno, ali sugeriše da je zaustavljen rast cena, a taj mali pomak prema dole mogao bi da uputi na početak ozbiljnijeg hlađenja domaćeg tržišta nekretnina. Simbolični pad registrovan je u periodu kad su mnogi aktivno tražili stanove kako bi se prijavili na posljednji državni konkurs za subvencionisanje kredita. Državnom APN-u se na kraju javilo više od 5,5 hiljada zainteresovanih kupaca, što je rekordan broj prijavljenih.
Od prvog slučaja afričke svinjske kuge na području Hrvatske ova bolest je potvrđena na ukupno 29 domaćinstava u Vukovarsko-sremskoj županiji. Juče je otklonjena sumnja na pojavu bolesti na dva gazdinstva. Na snazi je Naredba o merama kontrole za suzbijanje afričke svinjske kuge u Republici Hrvatskoj uz prateće rešenje o određivanju zona ograničenja, koje se odnosi na područje Vukovarsko-sremske županije, a danas su zone kontrolisanja proširene i na delove Brodsko-posavske županije odnosno opštine Sikirevci, Gundinci i Slavonski Šamac. Takođe, kao mera sprečavanja ilegalnog prometa živih svinja i svinjskog mesa,a s ciljem zaustavljanja daljnjeg širenja zaraze aktivni su punktovi s policijskom kontrolom na 8 tačaka, na kojima je povećan rizik za pojavu potencijalnog ilegalnog prometa na području opština koje se nalaze u zoni zaštite.
Iz Grada Vukovara obavestili su stipendiste da je juče isplaćena stipendija za mesec jun ove godine stipendistima, koji su ostvarili pravo na dodelu stipendije te potpisali Ugovor o stipendiranju za školsku/akademsku godinu 2022./2023. Grad Vukovar raspisao je konkurs za dodelu stipendija učenicima i studentima u školskoj/akademskoj godini 2022./2023, a iz budžetskih sredstava dodeliće se ukupno 255 stipendija. Tako je 90 stipendija predviđeno za studente i studentkinje svih godina studija deficitarnih zanimanja, 90 stipendija studentima i studentkinjama prve, druge i viših godina studija ostalih zvanja, kao i 75 stipendija učenicama i učenicima srednje škole za deficitarna zanimanja. Inače, istraživanje portala gradonačelnik.hr pokazalo je da je Grad Vukovar u samom vrhu po broju stipendija u Hrvatskoj. Iznos stipendija je po 1 000 kuna mesečno u 10 meseci za deficitarna zanimanja, 500 kuna za ostala zvanja i 400 kuna mesečno srednjoškolkama i srednjoškolcima deficitarnih zanimanja.