Vukovarsko-sremski župan Damir Dekanić danas je sa zamenikom Franjom Oreškovićem obišao Dom učenika u Vukovaru, koji se nalazi uz Tehničku školu Nikola Tesla. Dom je kapaciteta za 100 učenika, a trenutno se u njemu nalazi 49 srednjoškolaca iz Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije koji idu u vukovarske srednje škole. Direktor Doma Zlatko Hegeduš je istakao da deca u domu imaju 24-časovnu brigu, a organizovane su im i brojne druge aktivnosti. Rekao je da je cena doma 1260 kuna, od čega polovinu plaća Ministarstvo nauke i obrazovanja, 25 odsto plaća Županija, a 25 odsto roditelji, što je oko 315 kuna mesečno, rekao je Hegeduš i naglasio da o deci brinu četiri profesora. Župan Dekanić je pohvalio izgled i rad doma i rekao da će županija nastaviti da ih podržava.
Projekat Ministarstva unutrašnjih poslova “Record”, koji je uključivao izrađivanje posebne aplikacije za vođenje podataka o tražiocima međunarodne zaštite i azila, neslavno je propao jer firma, koja je bila odabrana na konkursu nije u zadanom roku uspela da izradi aplikaciju, piše Jutarnji list. Još krajem 2020. godine MUP je iz evropskog Fonda za azil dobio 720 hiljada evra za ovaj projekat, a dodatnih 80 hiljada evra obezbedili su u budžetu, kako bi se izradila aplikacija za potrebe međunarodne zaštite. Projekat je, kako je potvrđeno iz MUP-a, bio posebno bitan za područje međunarodne zaštite jer je obim poslova iz tog područja značajno proširen, pa je to rezultovalo i povećanom potrebom korisnika za vođenjem i obrađivanjem dodatnih podataka. Ideja je bila da ‘Record’ bude centralna aplikacija, koja bi zamenila i povezala postojeće evidencije, omogućila njihovo jednostavnije vođenje i obrađivanje, olakšala budući rad, adekvatnije pratila sve poslovne procese i olakšala pristup traženim statističkim podacima, kao što su, između ostalog, i novinarska pitanja.
Na širem području Vukovara juče popodne su velike količine kiše, ponegde praćene i gradom, stvorile bujice vode po ulicama i otežavale saobraćaj. U pojedinim delovima grada, zabeleženo je i rušenje stabala, kao i udar groma u blizini višestambenog objekta u Borovu naselju. Štete se još uvek utvrđuju i na poljoprivrednim usevima.
Hrvatski sabor glasaće danas o svim zakonima i izveštajima o kojima je raspravljao protekle dve i po nedelje, između ostalog i o rebalansu budžeta za ovu godinu. Rebalansom koji je predložila Vlada ukupni se prihodi očekuju u iznosu od 26,6 milijardi evra, a rashodi u iznosu od 28,1 milijardu evra, povećavaju se za 1,7 milijardi, odnosno 1,4 milijarde evra. Očekivani manjak državnoga budžeta je 510 miliona evra, odnosno 0,7 odsto BDP-a. Prema Vladinoj prognozi, udeo javnog duga u BDP-u u ovoj će se, u odnosu na prošlu godinu, smanjiti za 5,8 procentnih bodova, na 62,6 odsto BDP-a. Inflacija potrošačkih cena trebala bi da uspori na 6,6 odsto u odnosu na 10,8 odsto u prošloj godini. Na rebalans su zastupnici podneli oko 170 amandmana, a Vlada je prihvatila samo jedan, HDZ-ovog Gorana Ivanovića kojim će Osijek od države dobiti 600 hiljada evra za borbu protiv komaraca, o čemu će se takođe glasati.
Veterinarska stanica Vukovar će, prema ranije utvrđenom rasporedu večeras i u petak da obavlja tretmane suzbijanja komaraca sa zemlje, na širem području grada Vukovara. Večeras je zaprašivanje predviđeno na području Borova naselja, Lipovače, Lušca, Adice i Priljeva, a u petak na području centra grada, Adice, Sotina, Mitnice, Sajmišta i Vučedola.
Uprkos kraju pandemije čak 22 odsto svetske populacije, zbog hroničnih bolesti i drugih visokorizičnih stanja i dalje je pod povećanim rizikom od težeg kliničkog toka bolesti covid-19 i zato je juče predstavljena javno-zdravstvena kampanja “Živeti s covidom”. Kampanja skreće pažnju na izloženost i ugroženost rizičnih grupa te edukuje javnost o faktorima rizika, poznavanju rizičnih grupa i merama koje je potrebno preduzeti, da bi se smanjili teži ishodi bolesti. U visokorizične grupe spadaju osobe starije od 60 godina i osobe s hroničnim bolestima i imunološkim poremećajima, zbog čega su izloženije težim posledicama. “Društvo je odlučilo da je vreme za život s bolešću, da se covid-19 tretira kao virusna prehlada i gripa i da to više nije društveno ugrožavajuća bolest. Ali ne treba zaboraviti na vrlo ranjivu manjinu u društvu, za njih covid-19 i dalje može biti ugrožavajuća bolest”, rekao je Josip Begovac, član Upravnog odbora Hrvatskog društva za infektivne bolesti Hrvatskog lekarskog zbora. Stručnjaci tvrde da mnogi nisu ni svesni da spadaju u rizičnu grupu, pa je potrebna šira edukacija. Oboleli trebaju razgovarati sa svojim lekarima i proveriti imaju li neki od faktora rizika za napredovanje bolesti u teži oblik covid-19.