Hrvatsku na jesen očekuju još jedni izbori – dopunski za članove predstavničkih tela, opštinskih i gradskih veća i županijskih skupština, iz reda nacionalnih manjina u više od 80 jedinica, što je višestruko više nego 2017. kada su dopunski izbori raspisani u samo pet opština. Ti izbori, na kojima pravo birati i biti biran ima oko 137 hiljada birača, održaće se jer na majskim lokalnim izborima nije osigurana zastupljenost pripadnika nacionalnih manjina, konkretno srpske, bošnjačke, ukrajinske, romske, mađarske i talijanske, a u nekim opštinama i hrvatskog naroda. Na dopunskim izborima pravo birati i biti biran imaju samo birači iz reda pripadnika nacionalnih manjina odnosno hrvatskog naroda koji imaju pravo na zastupljenost i prebivalište na području jedinice. Pravo predlaganja imaju političke stranke i birači.
Ministar zdravstva Vili Beroš saopštio je u subotu da je u Hrvatskoj vakcinisano 40 odsto odraslog stanovništva, prenosi agencija HINA. „Hvala svima na poklonjenom poverenju nauci i struci. Na pravom smo putu prema provakcinisanosti više od polovine odraslog stanovništva Hrvatske”, napisao je Beroš na Twitteru. Na poslednjoj sednici Vlade ministar Beroš je rekao da se vakcinisanje u Hrvatskoj provodi prema planu. „Sve smo bliže cilju kolektivnog imuniteta do kraja juna, ali važno je zadržati jednako visok intenzitet vakcinisanja – poručio je Beroš sa sednice Vlade.
Na Vučedolu, nedaleko od Muzeja vučedolske kulture, održana je 11. po redu škola fizike na otvorenom koja je i ove godine okupila osnovce i srednjoškolce iz Vukovara i Vinkovaca. Prema rečima profesorke fizike iz Gimnazije Vukovar Karoline Dvojković zamišljeno je da u sklopu predavanja učenici poslušaju predavanja eminentnih naučnika, ne nužno fizičara, koji bi na taj način učenicima fiziku učinili popularnom. Ovo je i način da se i učenici i profesori barem na kratko maknu iz učionica, a predavanje na Vučedolu bilo je prvo ovakvo okupljanje u ovoj školskoj godini. „Ranijih godina imali smo i po 120 učesnika na predavanjima i radionicama. Ove godine, zbog epidemioloških mera, okupilo nas se 30-ak, a predavanja su se odvijala putem zooma. Cilj nam je i na ovaj način učiniti fiziku kao predmet popularnom i na taj način je približiti učenicima. Verujemo da na taj način možemo pomoći i da se neki od njih odluče u budućnosti studirati fiziku“, rekla je Dvojković. Govoreći o predavanju na Vučedolu Dvojković je rekla i da je jedna od ideja da se nagrade učenici koji su išli na takmičenja i osvajali nagrade i da na ovom okupljanju pokažu šta su i koliko naučili. „Ovo je jedan pohvalan projekat koji traje već 11 godina, a koji se od 2016. godine odvija na Vučedolu. Značajno je i da će se upravo ovde, u sklopu projekta građenja Arheološkog parka, graditi i planetarijum. Ovakvi projekti su od velike važnosti i za profesore i za učenike“, rekla je direktorka Gimnazije Vukovar Giana Marović Zeko. Na školi u prirodi iz fizike ove godine su učestvovali učenici iz osnovnih škola iz Vukovara i Vinkovaca kao i srednjoškolci iz Tehničke škole Ruđer Bošković iz Vinkovaca, Zdravstvene i veterinarske škole dr Andrija Štampar iz Vinkovaca te Gimnazije Vukovar.
Prvo ovogodišnje tretiranje komaraca iz vazduha, a paralelno s njim i udar na njih sa zemlje, počelo je u subotu u Osijeku. U skladu s obećanjima tokom predizborne kampanje, novi osječki gradonačelnik Ivan Radić već drugi dan nakon preuzimanja mandata počeo je rešavati ovo pitanje u Osijeku, ali i celoj Slavoniji i Baranji. Tretirani su komarci na severnom zelenom pojasu i severoistočnom delu grada, a tretiranje se izvodilo na temelju preporuka Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Osječko-baranjske županije. Avionski tretman provodio se na području od Sarvaša do Podravlja na površini od 1300 hektara, a istovremeno i sa zemlje na površini od 2535 hektara. Cena subotnjeg tretmana iznosila je nešto manje od 450 hiljada kuna, objavljeno je iz gradske uprave. Do sada je na području Osijeka, na površini od 305 hektara, provedeno 14 larvicidnih tretmana suzbijanja ličinki i jedan tretman suzbijanja odraslih komaraca na površini od 270 hektara.
U saradnji s Turističkom zajednicom grada Vukovara naš grad su posetili članovi Karavan kluba Croatia. Reč je o grupi entuzijasta putovanja karavanima po Hrvatskoj i svetu i u Vukovar su stigli s 20 kampera te su bili smešteni u park šumi Adica. Svrha caravanninga je okupiti porodicu i provoditi vreme zajedno da bi se družili s istomišljenicima, upoznali gradove te običaje sredina koje obilaze, a trenutno broje 20 članova te se nadaju novima. Vlasnica Bauer caravan centar, Linda Lokar, naglasila je da je organizacija za ovakve i sličnih karavane koje traju od 5 do 14 dana, a neke i duže, zaista zahtevna, jer je bitno znati gde idu, gde će parkirati i šta će obići. Istakla je da su gostoljubivost i spremnost na pomoć na koju nailaze, kako u Vukovaru, tako i u ostatku ruralnog dela izuzetna te se primećuje izuzetan trud i rad za svakog turista i pojedinca. Osim organizacije karavana, Slovenka Linda sa suprugom je pokrenula biznis kojim želi Hrvatima približiti caravanning način putovanja te se bave i iznajmljivanjem i servisom kamp kućica te imaju i prodaju istih.
Na Dunavskom šetalištu u subotu je održan 3. Vukovarski “HAMBURG” maraton na kojem je nastupilo 6 maratonaca. Osim Stjepana Čošića iz AK Maraton Vukovar navedeni maraton istrčalo je još dvoje trkača iz Vukovara: Dragan Međeši i Tin Mujkić kojima je ovo bio prvi istrčan maraton. Sledeći HAMBURG maraton je u planu krajem jula meseca.