Ministar zdravstva Vili Beroš izjavio je juče nakon video sastanka premijera Andreja Plenkovića s predstavnicima županija, da se razgovaralo o epidemiološkim merama i procesu vakcinisanja protiv covida-19, kako bi županije bile spremne na prihvaćanje većih količina vakcine. Na video-sastanku su učestvovali predstavnici županijskih štabova civilne zaštite, župani te direktori županijskih zavoda za javno zdravstvo. Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak rekao je da je za očekivati da ćemo do kraja juna, s dodatnim dozama vakcina, postići provakcinisanost stanovništva od 50 odsto, što će biti približno kao u većini zemalja Evropske unije. Kada je reč o vakcinisanju turističkih radnika i drugih prioritetnih grupa, najavljeno je da će o tome biti govora danas na međuresornom sastanku nakon užeg kabineta Vlade.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak juče je izneo rezultate ankete po kojoj 25 odsto hrvatskih građana “tvrdokorno odbija” bilo kakvo vakcinisanje, a njih 10 do 15 procenata se dvoumi oko primanja vakcine. Prema njegovim informacijama, juče se odazvala svega trećina građana pozvanih na vakcinisanje protiv covida. Rekao je da je Hrvatska suočena s “uzlaznom krivuljom novog talasa” pandemije te će se početak škole verovatno odložiti ili će se održavati online nastava, a i zatvaranje kafića je na stolu. “Još nismo razmotrili meru zatvaranja kafića, ali ona je na stolu. Povratak na staro je moguć, ali svakodnevno razmatramo situaciju”, rekao je Capak. Za sada o tome odlučuju lokalni štabovi, ali ako skok novozaraženih bude veći, odluke će se donositi na nacionalnom nivou, poručio je Capak.
Sastanak ministara zdravstva i finansija Vilija Beroša i Zdravka Marića sa predstavnicima veledrogerija nije rezultovao konkretnim finansijskim rešenjem za smanjenje dugova za lekove, ali Vlada planira s tim izaći pred veledrogerije za 10-ak dana, najavio je ministar financija Zdravko Marić. “Ideja ovog sastanka je da počnemo dijalog koji će se nastaviti idućih nedelja, a svrha je da se osiguraju redovno funkcionisanje i poslovanje”, izjavio je Marić. Predsednica HUP-ove Koordinacije veledrogerija Diana Percač izjavila je da nisu došli do konkretnog rešenja. “Šta će biti u međuvremenu ne mogu sada reći zbog toga što će svaki predstavnik veledrogerije unutar svoje kuće izneti zaključke i odlučiti šta i kako dalje. Sa rezervama koje imamo teško je reći koji pacijenti i kada će ostati bez lekove. Rezerve su ograničene i zaista ne mogu odgovoriti na to pitanje”, rekla je Percač.
Predsednik Republike Zoran Milanović juče je zaključio da zbog smrti devojčice iz Nove Gradiške, uzrokovane porodičnim nasiljem, vrh sistema socijalne brige treba imati snage priznati greške i preuzeti odgovornost te da socijalna briga mora biti poseban ministarski resor. Milanović je istakao da taj strašan događaj, za koji se celovita odgovornost tek mora utvrditi, traži ozbiljnu, sistemsku i ovog puta neodloživu intervenciju u propise kojima se uređuje briga države i društva za najranjivije, decu. “Pitanje je može li to postići sistem koji je, sada je jasno, zapušten. Fuzija resora kojom se pokušao stvoriti utisak efikasnosti dovela je do još većeg nemara i odsustva kontrole s političkog, ministarskog nivoa”, smatra Milanović. Rekao je i da je “čekajući postupke merodavnih institucija nakon ove tragedije želeo verovati da u vrhu sistema socijalne brige ima snage da se priznaju pogreške i preuzme odgovornost”. Zakoni i propisi koji će se donositi, naglasio je predsednik države, moraju na prvom mjestu imati sigurnost dece. “Jedino tako imaće smisla, a merodavno ministarstvo moći će opravdati posao koji mu je poveren. Ako je to uopšte moguće, jer sam duboko uveren da socijalna briga mora biti resor za sebe, umesto da se populističkim manevrima utapa u nefunkcionalno megaministarstvo”, poručio je Milanović.
Župan Božo Galić primio je predstavnike Udruženja Hrvatskih brojnih porodica 8+ koji su predstavili projekat „Za porodicu u plusu“, finansiran sredstvima Fonda evropske pomoći za one kojima je najpotrebnije iz Operativnog programa za hranu i/ili osnovnu materijalnu pomoć za period 2014.-2020. Projekat je uspešno prijavljen u okviru konkursa „Ublažavanje siromaštva pružanjem pomoći osobama kojima je najpotrebnije podelom hrane i/ili osnovne materijalne pomoći – faza III“ te se u celini finansira iz navedenog fonda, u ukupnom iznosu od nešto manje od 4 miliona kuna. Projektom je obuhvaćeno 476 porodica te 3223 osobe. Svaka osoba prima paket hrane tržišne vrednosti 140 kuna, svaki mesec kroz 10 meseci koliko traju podele, te prima vrednost od 1400 kuna po osobi ili prosečno 934 kuna mesečno po porodici. Predsednik Udruženja Antun Trbuk i voditeljka projekta „Za porodicu u plusu“ Ivana Dasović su rekli da se radi o porodicama sa četvero i više dece u šest županija – Vukovarsko-sremskoj, Osječko-baranjskoj, Brodsko-posavskoj, Požeško-slavonskoj, Virovitičko-podravskoj i Sisačko-moslavačkoj. S područja naše županije uključena je 261 porodica odnosno 1743 osobe, od toga 869 dece mlađe od 15 godina. Uz podelu paketa hrane te jednokratnu podelu školskog pribora, predviđena je i organizacija pomoći pri učenju, instrukcija za polaganje državne mature, izrada edukativnih brošura te organizacija 6 edukativnih tribina o ekološkoj poljoprivredi, načinima održivog uzgajanja voća, povrća, domaćih životinja uz brojne praktične savete i primere.
Povodom 200. godišnjice rođenja kompozitora Josifa Runjanina i 130. godišnjice izvođenja „Lepe naše domovine” kao hrvatske himne, vinkovački Institut za razvoj odnosa Hrvatske i Srbije pokrenuo je postupak trajnog rešenja obnove i održavanja groba Josifa Runjanina u Novom Sadu. “Institut je već stupio u kontakt s merodavnim ustanovama u Novom Sadu i u postupku je pribavljanje dokumentacije potrebne za sanaciju grobnog mesta i nadgrobnog spomenika”, rekao je predsednik Instituta, bivši saborski zastupnik Damir Rimac dodajući da je obnova grobna i nadgrobnog spomenika neophodna jer se nalaze u lošem stanju. “Ako se Josifa Runjanina prisetimo samo prilikom intoniranja himne, moramo si priznati da do sada nismo učinili dovoljno da se primereno brinemo o grobu jednog od velikana hrvatske istorije. Ovo je prilika da to promenimo”, rekao je Rimac rekavši da će Institut s inicijativom ići i prema gradskim vlastima Vinkovaca, gde se Josif Runjanin rodio 8. decembra 1821. godine, te Vukovarsko-sremskoj županiji.