Početkom ove nedelje počelo je provođenje nacionalnih ispita za gotovo 37 000 učenika četvrtih razreda osnovnih škola širom Hrvatske. Željko Stipić, čelnik Sindikata Preporod poslao je medijima saopštenje u kojem ističe da je provođenje ovih ispita ‘besmislena i višestruko štetna aktivnost’. Naglasio je i da je reč o trošenju novca koji država ionako nema. Čelnik Sindikata je istakao da niko ne zna da odgovori na pitanje koji je smisao akcije koja direktorima zadaje organizacione muke, učenike nepotrebno plaši, njihove roditelje bez razloga brine, a učitelje ljuti. Sve će to stajati više miliona evra, koji su mogli puno smislenije da se potroše, rekao je. Još se jednom pokazalo da je aktuelna prosvjetna vlast uspešna u trošenju novca, koji nema na ono bez čega se moglo i što školstvu ne donosi ništa dobrp, navedeno je u saopštenju, koje je medijima uputio predsednik Sindikata Preporod, Željko Stipić.
Iako je samoodrživost u proizvodnji hrane strateški interes,potreba za agronomima je sve veća dok su interesovanja maturanata za agronomske studije i slična zanimanja sve manja u ovoj godini a velika je verovatnoća i da će se ovakav trend nastaviti u budućnosti, upozorili su stručnjaci sa poljoprivrednih fakulteta. Uslovi u kojima danas deluju poljoprivrednici, bez obzira bave li se stočarstvom ili uzgojem voća i povrća, drugačiji su nego pre deset ili više godina. Ukoliko se stave sa strane klimatske promene i geopolitički sukobi, potrošači su danas zahtevniji nego pre, sve više traže ekološki proizvedeno voće i povrće i proizvode lokalnih OPG-ova, a od velikih kompanija zahtevaju kvalitetno proizvedenu hranu, navedeno je u obrazloženju. Poručeno je da budući studenti nisu svesni novih trendova u proizvodnji hrane, zbog čega odlaze u IT sektor i na druge trenutno atraktivne studije, međutim ukoliko bi se razmišljalo nekoliko godina unapred, videlo bi se da će u skoroj budućnosti veliki profit da bude ostvaren u prehrambenoj industriji.
Sindikat Zajedno – zaposlenih u sanitetu, zdravstvu i socijalnom centru u dogovoru sa članovima izglasaće odluku o štrajku zbog nezadovoljstva Vladinog pravilnika o koeficijentima, kojim su dobili najniži procenat povećanja plata, saopšteno je juče iz Sindikata i dodali da će u roku 24 časa da donesu odluku o štrajku. Nakon sastanka u Ministarstvu zdravstva, predsednik sindikata Zajedno Krunoslav Krušec je poručio ministru zdravstva i ministru rada, Viliju Berošu i Marinu Piletiću da je sve spremno za štrajk sindikata i da je dao rok do danas da ih prime na sastanak i prihvate njihove zahteve. Istakao je da pravilnikom nisu zadovoljni vozači saniteta, medicinske sestre i tehničari, radiološki tehnolozi, socijalni radnici i gotovo 3000 ljudi zaposlenih u sistemu zdravstva. Štrajk koji je najavljen za 13. mart ne bi bio jednodnevan, poručio je čelnik Sindikata i dodao da sve zavisi od odlučnosti Vlade da reši njihove probleme.
Povodom Dana žena Ogranak Matice hrvatske Vukovar i Državni arhiv u Vukovaru organizovali su predavanje Kako su viktorijanske dame postale borbene sufražetkinje – borba žena za pravo glasa. Dinko Župan, viši naučni saradnik iz Hrvatskog instituta za istoriju, odsek za istoriju Slavonije, Srema i Baranje u Slavonskom Brodu, govorio je o borbi žena za pravo glasa od 18. do početka 20. veka, s posebnim osvrtom na sufražetski pokret u SAD-u i Velikoj Britaniji čija je borba urodila plodom i ženama je nakon prvog svetskog rata priznato pravo glasa, potom i u drugim zemljama. Na našim prostorima sufražetkinje su imale uticaja na učiteljice, ban Ivan Mažuranić priznao je učiteljicama pravo na jednaku platu kao učiteljima što se u drugim državama dogodilo nekoliko decenija kasnije. U Hrvatskoj su žene pravo glasa dobile tek 1945. godine, u Francuskoj 1944.
Zbog gaženja hrvatske državne zastave i pevanja četničke pesme osječko Županijsko državno tužilaštvo podiglo je optužnicu protiv 67-godišnjaka, saopšteno je juče iz tužilaštva. Okrivljenog se tereti da je 11. januara ove godine u Dalju sa Spomen-obeležja hrvatskim braniocima i civilima skinuo s jarbola zastavu Republike Hrvatske, zatim strgao sajlu i zastavu RH, te je bacio na pod i gazio nogama. Sumnja se da je 67-godišnjak istog dana, s ciljem izazivanja netrpeljivosti prema građanima hrvatske nacionalnosti, ispred jednog objekta građanima upućivao psovke i pozive na mržnju. Nakon toga se uputio peške prema stanici granične policije Dalj, pevajući četničku pesmu Okrivljeni se tereti zbog krivičnih dela povrede ugleda Republike Hrvatske te javnog podsticanja na nasilje i mržnju, a Državno tužilaštvo protiv njega je predložilo produženje istražnog zatvora zbog opasnosti od ponavljanja dela.