U Ministarstvu poljoprivrede juče je predstavljen novi sistem monitoringa poljoprivrednih površina koji je aktivan i funkcionalan od ove godine za područje cele Hrvatske, dok je prošle godine primenjivan kao pilot projekat na područjima Osječko-baranjske i Vukovarsko-sremske županije. Karakteristike sistema i promene koje donosi hrvatskoj poljoprivredi okupljenima je predstavila direktorka Sektora za direktna plaćanja Agencije za plaćanja u poljoprivredi, ribarstvu i ruralnom razvoju Sanja Krivanek Mahmuljin, a predstavljanju je prisustvovala i ministarka poljoprivrede Marija Vučković sa saradnicima. Sistem za kontrolu površina, odnosno monitoring je postupak redovnog i sistematskog posmatranja, praćenja i procenjivanja poljoprivrednih delatnosti i praksi na poljoprivrednim površinama na osnovu podataka satelita Sentinel u okviru programa Copernicus i drugih podataka. Njime su obuhvaćeni svi uslovi za sve intervencije povezane s površinom koji se mogu kontrolisati, a osigurava utvrđivanje prisutnosti neprihvatljivih površina, posebno trajnih struktura, neprihvatljive upotrebe zemljišta te menjanje vrste upotrebe poljoprivredne površine za obradivo zemljište, trajne nasade ili trajne travnjake. „Osnovni cilj sistema i njegova najveća vrednost jesu upravo rana upozorenja našim poljoprivrednicima vezana uz ispunjavanje kriterijuma prihvatljivosti i obaveza u okviru mera propisanih Pravilnikom o provođenju direktne podrške i IAKS mera ruralnog razvoja za ovu godinu te razvijanje komunikacije i saradnje s proizvođačima. Na ovaj način kontrolisaćemo gotovo sve poljoprivredne površine, kontrolisati ih efikasnije i preveniraćemo njihovu neprihvatljivu upotrebu te poticati hrvatske poljoprivrednike na pravovremeno ostvarivanje potrebnih uslova za ostvarivanje vrednih podrški“, naglasila je tom prilikom ministarka Vučković istakavši da je sistem rezultat rada i znanja stručnjaka iz Agencije za plaćanja koji će doneti višestruke benefite hrvatskim poljoprivrednicima, Agenciji i Ministarstvu, a bez dodatnih troškova.
Investicioni analitičar Filip Vučagić na N1 je komentarisao je stanje na tržištu nekretnina u Hrvatskoj. Veruje da će u ovim ekonomskim uslovima cene novogradnje ostati iste, ali smatra da bi moglo doći do korekcije starijih nekretnina i da bi njihova cena mogla pasti. Smatra da je država možda trebala nekim drugim alatima da utiče na stanje na tržištu, konkretno na povećanje ponude. “To se može kroz prostorno planiranje, da se omogući više gradnje, da se brže dođe do dozvole. Ima različitih načina, ali to treba više gledati na način kao na olakšavanje određenih procesa, a primarno ponude”, rekao je Vučagić. Dodao je da je APN doveo do toga da prodavači budu u komfornijoj poziciji što im je omogućavalo da budu malo tvrđi u pregovorima. Naveo je da jedno od rešenja jeste i to da država gradi stanove, ali smatra da je bolja opcija da se država oslanja na neke načelne, efikasnije mere nego da sama investira u taj proces.
Povodom Međunarodnog dana žena, 8. marta, sutra će se po prvi put do sada biti održan noćni marš u Osijeku – protest u znak solidarnosti prema ženama koje su na različite načine osetile posledice deprivilegovanosti, obespravljenosti, loših radnih i životnih uslova, loših zakonskih rešenja i priziva savesti lekara te u znak bunta prema narušavanju ženskih prava, sloboda, društvenog, porodičnog, radnog, zdravstvenog i političkog statusa. Tema i moto ovogodišnjeg marša je „Štrajk u kuhinji, štrajk na ulici!”, navedeno je u saopštenju Neformalne inicijative ‘Noćni marš Osijek’ kojoj pripadaju udruženja Centar za mir, nenasilje i ljudska prava Osijek, DKolektiv, Generator, Mladforma, Nansen dijalog centar, PLANTaža, Srpski demokratski forum kao idejni inicijator te Fondacija Slagalica uz podršku feminističkog kolektiva fAKTIV, koji se, kao idejni tvorac noćnog marša, već godinama bori za dostojanstvo, slobodu i prava žena. „Tako je i Osijek sada dodan na mapu gradova u kojima se nastoji poticati razmišljanje o poboljšavanju statusa i prava žena te slobodi i jednakosti za sve ljude koji žive u našoj zemlji”, navode organizatori u saopštenju.
Pretilost i prekomernu telesna težina mogu skratiti život za deset godina i peti su uzrok smrti u svetu, upozorila je juče Hrvatska liga za hipertenziju povodom Svetskog dana debljine. U zemljama Organizacije za ekonomsku saradnju i razvoj 50 miliona ljudi pati od pretilosti, a predviđa se da će taj broj narasti na 92 miliona do 2050. godine, navodi Liga u saopštenju. Prema poslednjim rezultatima Evropske zdravstvene ankete, u Hrvatskoj svaka druga odrasla osoba ima prekomernu telesnu masu ili debljinu. Debljina je hronična bolest, koju se može uspešno lečiti, ali u slučaju nelečenja može ostaviti velike posledice na zdravlje i život osobe, ističu stručnjaci i kao posledice pretilosti, izdvajaju obolevanje od dijabetesa tipa 2, kardiovaskularne bolesti i određenih oblika karcinoma. Zato, ističu iz Lige, lečenje debljine zahteva multidisciplinaran pristup, uključenost dijabetologa, kardiologa, psihologa, kao i trenera specijalizovanih upravo za osobe s prekomernom težinom. Problem je i što ne postoji specijalizacija za pretilost iako je ta bolest postala jedan su od najizazovnijih javnozdravstvenih problema 21. veka. Osveštavanje problema prekomerne težine prvi je u nizu događaja projekta “Lov na tihog ubicu” kojim se želi osvestiti javnost o povišenom krvnom pritisku, tj. arterijskoj hipertenziji koja je već dugi niz godina “ubica broj 1”. Hipertenzija je glavni faktor rizika za kardiovaskularno, cerebrovaskularno bubrežno obolevanje i smrtnost, prevalencija joj je u porastu, a najčešće je posledica nezdravog načina života, ističu iz Lige za hipertenziju.
Odgođena utakmica 16. kola Druge Hrvatske košarkaške lige istok, između Borova – Košarkaške akademije Osijek odigrana je 2. marta, a rezultat je bio 77:69. Najbolji strelac utakmice bio je domaći igrač Aleksandar Vuković s 19 koševa, Nebojša Smiljanić postigao je 16, Vuk Lazić 12, Mihajlo Ostojić 11, David Rajković 7, Marin Tomljenović i Aleksandar Ravkić 5 i Leon Mudri 2 koša. Najbolji u gostujućim redovima bio je Ivan Pudar s 12 koševa.