Odbor za svinjogojstvo Hrvatske poljoprivredne komore (HPK) juče je raspravljao o situaciji u svinjogojstvu, vezano za bolest afričke svinjske kuge, pri čemu je podržao predlog programa pomoći za izostanak prihoda od svinjogojske proizvodnje zbog mera suzbijanja pomenute zaraze. Naveli su da su svi zahtevi koje je tražila Hrvatska poljoprivredna komora prihvaćeni. Pretpostavka je da će 2,5 miliona evra, koliko je namenjeno za ovaj program, da bude dovoljno za obeštećenje korisnika koji mu podležu. Većinom će ovim programom biti obuhvaćeni neusklađeni objekti u 0, 1 i 2 kategoriji,odnosno otprilike 1000 korisnika, koji ne udovoljavaju biosigurnosnim merama, zaključeno je u Odboru za svinjogojstvo. Članovi su na sastanku podsetili kako je do sada rešeno devet od 11 zahteva uzgajivača i ponovili da je sve mere potrebno doneti pre izbora, održavati stalne kontakte između Hrvatske poljoprivredne komore i Ministarstva poljoprivrede te drugih institucija nadležnih za ASK.
Opština Borovo objavila je jutros Javni poziv za dodelu finansijskih sredstava iz opštinskog budžeta za podsticanje razvoja poljoprivrede u ovoj godini. Za tu namenu predviđen je iznos od ukupno 19.900 evra a prihvatljivi korisnici su porodična poljoprivredna gazdinstva sa sedištem na području Opštine Borovo. Sredstva su osigurana za četiri mere, a koje se odnose na nabavku opreme za doradu, preradu, pakovanje ili destilovanje poljoprivrednih proizvoda, kao i opreme za ratarsku ili stočarsku proizvodnju, marketinške aktivnosti za plasman poljoprivrednih proizvoda, nabavku sredstava i opreme za povrtlarsku proizvodnju i zadnja mera predviđena je za unapređenje voćarstva i vinogradarstva. Prednost pri ostvarivanju prava na bespovratna sredstva imaju OPG-ovi koji ova sredstva nisu koristili po pozivima iz prethodnih budžetskih godina. Zahtev je potrebno da se podnese Jedinstvenom upravnom odeljenju Opštine Borovo, isključivo poštom s pripadajućom dokumentacijom i popunjenim obrascima koji se mogu preuzeti na internetskoj stranici Opštine Borovo. Rok za dostavljanje zahteva je osam dana od dana objave Javnog poziva, odnosno do utroška predviđenih sredstava.
Povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom održana je sednica županijske Koordinacije za ljudska prava na kojoj je, između ostalog bilo reči i o potrebama i problemima osoba s invaliditetom. Sednica je održana na inicijativu Vukovarsko-sremske županije i zamenika župana, predsednika Koordinacije za ljudska prava Srđana Jeremića,a naglasak je stavljen na područje u kojem opštine, gradovi i županije mogu najviše da doprinesu pristupačnosti i mobilnosti za osobe sa invaliditetom. Županija je napravila veliki iskorak po pitanju ove tematike. Osnovala je Centar za pružanje usluga u zajednici i u potpunosti finansira njegove aktivnosti. Za samo nekoliko meseci ispunili smo kapacitete Centra i moramo razmišljati o njegovom proširenju, naglasio je Jeremić zaključivši, kako su upravo zbog toga na sednicu pozvali i udruženja s područja županije koje rade s ovom kategorijom stanovništva, kako bi saznali njihove potrebe i na koji im način im pomoći. Jeremić je naveo podatak da je na području naše županije gotovo 24 hiljade osoba s invaliditetom i dece s problemimama u razvoju, što je 16 odsto stanovništva.Cilj sednice Koordinacije za ljudska prava bio je da se predstavnicima lokalne i regionalne samouprave, ustanova i organizacija civilnog društva ukaže na izazove i probleme s kojima se osobe s invaliditetom na ovom području najčešće susreću, rekao je savetnik pravobraniteljke za osobe s invaliditetom iz Područne kancelarije u Osijeku Mario Burek.
U organizaciji Komisije za odlučivanje o sukobu interesa i Vukovarsko–sremske županije u Velikoj većnici u Vinkovcima je održana edukacija za javni sektor županije. Igor Lukač, član komisije za Odlučivanje o sukobu interesa rekao je kako se nada da će edukacija biti od koristi i pomoći kako bi uredno izvršavali svoje obveze. Najveća koncentracija je od formalnog posla na imovinskim karticama koje su na godišnjem nivou, a to nas upravo čeka, do kraja januara 2024. Naglasak je da dužnosnici ne zaborave podneti imovinske kartice za prethodnu godinu. Tu smo da edukujemo i podsetimo na bitnost imovinske kartice, istakao je Lukač. U ime Vukovarsko – sremske županije skup je pozdravio zamenik župana Franjo Orešković, i rekao da veruje da će se edukacijom spojiti ugodno s korisnim, dobiti odgovore na pitanja te da će svi koji obavljaju javnu delatnost što kvalitetnije obavljati svoj posao.
Paralelno sa celodnevnom nastavom, vodeće srpske institucije u Hrvatskoj, pokrenule su neformalni program podrške obrazovanju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu nazvan Program plus.Program plus za cilj ima pružanje podrške i dodatne motivacije deci, koja su već uključena u neki od postojećih formalnih načina obrazovanja. Donosi besplatne kurseve i radionice za decu i mlade osmišljene u saradnji sa stručnjacima. Na svim kursevima i radionicama deca imaju priliku da istražuju jezički i kulturni kontekst zavičaja, u relaciji prema svom maternjem jeziku, a temelji se na savremenim pedagoškim metodama. Program plus je program podrške obrazovanju na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu, a kreiran je u saradnji sa stručnjacima i udruženjima koja, između ostalog, deluju na području obrazovanja kao što su SNV, ZVO, SKD Prosvjeta i Srpski demokratski forum. Reč je o neformalnom obrazovnom programu koji se kroz 2023. godinu provodi kao pilot projekat na tri lokacije: Beli Manastir, Knin, Rijeka. Namenjen je deci predškolskog, osnovnoškolskog i srednjoškolskog uzrasta. Sve radionice i kursevi su besplatni, a polaznicima nudimo i mogućnost organizacije prevoza. Osim ponuđenih radionica i kurseva, za decu su organizovali i nekoliko izleta, rekla je koordinatorka Programa Sanja Šakić.