Delegacija Ukrajine predvođena potpredsednikom Vlade i ministrom za reintegraciju privremeno okupiranih teritorija Ukrajine Oleksejem Reznikovim posetila je Vukovarsko-sremsku županiju gde se razgovaralo o hrvatskim iskustvima u procesu mirne reintegracije. Vukovarsko-sremski župan Božo Galić tom prilikom je okupio učesnike tog procesa, koji su preneli svoja iskustva, naglasivši da se radilo na obnovi infrastrukture ali i pomirenju.Potpredsednik Vlade Ukrajine Oleksi Reznikov zahvalio se na podeljenim informacijama rekavši da ne třeba čekati početak reintegracije nego sve organe lokalne vlasti třeba pripremati za taj proces.
U Arhivu Vojvodine u Novom Sadu juče je potpisan Sporazum o saradnji između ove institucije i Zajedničkog veća opština. U ime Arhiva Vojvodine Sporazum je potpisao direktor Arhiva Nebojša Kuzmanović, a u ime Zajedničkog veća opština predsednik Srđan Jeremić. Ovim su uspostavljeni temelji za sveobuhvatnu saradnju, međusobno povezivanje, razmenu informacija i rad na projektima od zajedničkog interesa, izjavio je nakon potpisivanja predsednik Zajedničkog veća opština Srđan Jeremić podsećajući da je saradnja Arhiva Vojvodine i Zajedničkog veća opština postojala i ranije, ali će sada biti sveobuhvatnija, formalnija i sadržajnija. Direktor Arhiva Vojvodine naglasio je da će prvi korak u saradnji nakon potpisivanja Sporazuma biti razmena informacija o stradanjima antifašističkih boraca i civila tokom II svetskog rata na području zapadnog Srema kao i razmena slika i informacija o stanju postojećih spomenika NOB-u na ovom području, a što će poslužiti Arhivu Vojvodine u izdavanju knjige o stradanju svih antifašista – uglavnom Srba, ali i Jevreja, Roma i drugih protivnika ustaškog režima na području tog dela tadašnje NDH. Sastanku i potpisivanju Sporazuma prisustvovao je i direktor Srpskog kulturnog centra Vukovar Srđan Sekulić koji je upoznao prisutne sa radom ove institucije. Govorio je o trenutnom procesu digitalizacije arhivske građe važne za pripadnike srpske zajednice na istoku Hrvatske u kojem je i do sada postojala svestrana podrška Arhiva Vojvodine kao i o radu na ranije započetom prikupljanju podataka o stradanju Srba na području Vukovarsko-sremske županije u periodu 1941.-1945. koji podaci će biti poslani Arhivu Vojvodine kako bi postali deo njihove knjige o stradanjima nedužnih u doba NDH na području celog tadašnjeg Srema, a koja će se najvećim delom bazirati na pronađenim nemačkim dokumentima iz tog vremena.
Od pokretanja Nacionalnog programa ranog otkrivanja raka dojke 2006. do danas pregledano je više od 150 hiljada žena, što je odaziv od 60 odsto, te je zahvaljujući tome otkriveno oko 6000 karcinoma dojke, rečeno je juče povodom obeležavanja Dana roza trake posvećenog toj bolesti. Na preventivni pregled pozivaju se žene između 50 i 65 godina života s ciljem da se rak dojke otkrije u ranom stadijumu, a trenutno je u toki šesti ciklus pozivanja tokom kojeg će na pismeni poziv na pregled dojke dobiti oko 300 hiljada žena. Od izuzetne važnosti je potdsicati žene da se odazovu na preventivni pregled i zato podržavam nacionalne programe jer oni čuvaju naše zdravlje, rekao je na konferenciji za novinare ministar zdravstva Vili Beroš. Istakao je kako je 2017. od raka dojke obolelo 2767 žena ali da Hrvatska poslednjih godina beleži pad smrtnosti, pa su tako prošle godine od raka dojke umrle 752 žene. Hrvatska je, dodao je Beroš, iznad proseka EU po pojavi raka dojke ali i ispod proseka po smrtnosti.
Direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i član Nacionalnog štaba Civilne zaštite Krunoslav Capak najavio je da će nošenje maski biti uvedeno za sve zatvorene prostore, kao i za mesta na otvorenim prostorima gde je nemoguće izbeći bliski kontakt, poput stanica za tramvaje i autobuse. “Nošenje maski je sasvim sigurno korisno i biće uvedeno posebno za zatvorene prostore, a i za mesta na otvorenim prostorima gde je nemoguće izbeći bliski kontakt u formi preporuke”, rekao je Capak novinarima nakon konferencije za medije povodom obeležavanja Dana ružičaste trake, prenosi Glas Slavonije. Predstavnici Nacionalnog štaba razgovarali su s ugostiteljima o nošenju maski u restoranima, kafićima i drugim prostorima pri čemu, kaže Capak, oni nemaju ništa protiv. Naravno, to se ne bi odnosilo za vreme konzumacije jela i pića već prilikom dolaska ili odlaska, odlaska na toalet, pušenje i slično. Vezano uz moguće kazne, Capak kaže da su ugostitelji bili za pojačanje kontrola Državnog inspektorata, inače će stradati oni koji se drže mera, a ne oni koji ih se ne drže.
Prema informacijama meštana Negoslavaca, danas u ranim jutarnjim časovima, policija je bez prethodne najave, upala u kuće nekoliko stanovnika tog mesta,, izvršila pretres kuća te iste s lisicama odvela na informativne razgovore, vezano uz saznanja o ratnim zločinima iz 1991. godine. Navodno se radi o pet osoba Negoslavaca, mahom starosti oko 70 godina.Policija je pojedine od dsanas privedenih već privodila nekoliko puta na informativne razgovore, nakon čega su svaki put pušteni kući.
Vukovarsko-sremska policija privela je juče posle podne deset navijača koji su narušavali javni red i mir uoči i nakon fudbalske utakmice u Županji, između Graničara i gostujućeg Hajduka. Uoči početka, na stadionu u Županji, grupa gostujućih navijača je, uprkos zabrani prisustvovanja utakmicama gostujućih navijača koju je odredio Hrvatski fudbalski savez zbog mera sprečavanja širenja koronavirusa, pokušala pristupiti utakmici te je narušavala javni red i mir, navela je policija. Policijski službenici su nad njima upotrebili silu, te je u službene prostorije policije na kriminalističko istraživanje privedeno pet osoba kod kojih su pronađena sredstva za napad i povređivanje. Nakon utakmice policija je ponovo intervenisala na autobusnoj stanici u Županji, gde su sprečili sukob navijača te priveli još pet osoba. Prilikom sprečavanja narušavanja javnog reda i mira na stadionu u Županji, tri policajca su lakše povređena te je u toku kriminalističko istraživanje zbog napada na službenu osobu.