Zbog šteta od suše osječko-baranjski župan Ivan Anušić proglasio je stanje prirodne nepogode na području cele Županije, saopšteno je danas iz Županijske uprave. „Zbog nepovoljnih vremenskih uslova, dugotrajnog izostanaka oborina i visokih temperatura, koji su proteklih meseci izazvali štete od suše na poljoprivrednoj proizvodnji pravnih i fizičkih osoba, župan proglašava stanje prirodne nepogode zbog suše na području cele Osječko-baranjske županije, za štete nastale na višegodišnjim nasadima, šumi, ribi i poljoprivrednoj proizvodnji”, saopšteno je iz Anušićeve Kancelarije. Gradske i opštinske komisije za procenjivanje šteta od prirodnih nepogoda i merodavna županijska Komisija su obavezni da pokrenu postupak prijave, prve i konačne procene štete te potvrde konačnog procenjivanja štete u Registar šteta, navodi se u saopštenju.
S cenom od oko 4,50 kuna za kilogram te prinosima i do 3,5 tone po hektaru, suncokret je ove jeseni verovatno jedina ratarska kultura s kojom će poljoprivrednici, uprkos suši, poskupljenju goriva, energenata, zaštitnih sredstava i đubriva, biti u plusu, piše Večernji list. “Godina je zapravo prosečna za suncokret, ali u poređenju s drugim kulturama, pokrićemo troškove, a ko bude imao i iznad 3 t/ha, na njemu će i zaraditi”, rekao je za Večernji ratar i član upravnog odbora Hrvatske poljoprivredne komore Mato Brlošić, ističući da je ista otkupna cena bila i prošle godine pa poljoprivrednicima ni danas nije jasno kako je moguće da litra suncokretovog ulja od prošlogodišnje žetve danas u trgovinama košta više od 20 kuna. Josip Bičvić, član uprave Žito grupe, rekao je da je ove proizvodne godine suncokret u Hrvatskoj zasejan na oko 53 hiljade hektara, što je gotovo 27 odsto više u odnosu na prošlogodišnju setvu. Očekuje se urod od oko 150 hiljada tona, od čega će Fabrika ulja Čepin preraditi 120 hiljada, što je dovoljno za proizvodnju 60 miliona litara ulja, pojasnio je Bičvić i dodao da se, gledajući kroz veleprodajnu cenu i situaciju na tržištu, očekuje pad cene ulja u maloprodaji.
Premijer Andrej Plenković juče je, nakon sednice šireg Predsedništva HDZ-a rekao da su na stranačkim telima iznesene konture paketa mera koji će biti pravedan, snažan i sveobuhvatan. „Tiče se cene struje i gasa, koji će ograničiti rast cena određenih proizvoda, omogućiti da hrvatski građani tokom jesenje i zimske sezone imaju dovoljno gasa i struje te da to budu u stanju finansijski iznieti”, rekao je Plenković ne želevši da otkrije detalje. Što se tiče očuvanja radnih mesta, dodao je da ona nisu ugrožena te da je Vladi najbitnije da bude visoka zaposlenost. Nakon konsultacija s koalicionim i socijalnim partnerima mere će u četvrtak biti predstavljene javnosti, najavio je premijer.
Donedavna predsednica uprave Plinare istočne Slavonije Marija Ratkić, osumnjičena za malverzacije u aferi Ina, izašla je juče iz istražnog zatvora nakon što je istog dana njezina ostavka u PIS-u upisana u sudski registar. Ratkić je trebala izaći u pritvora još prošlog petka, no zbog isteka radnog vremena osječkog Trgovačkog suda brisanje iz sudskog registra tog dana nije provedeno iz formalnih razloga, rekla je ranije za Hinu njen advokat Višnja Galešić.
Popunjenost hrvatskog skladišta gasa je na nivou od 79 procenata, odnosno 3,42 milijarde kilovatčasova gasa, pokazuju su jučerašnji podaci Podzemnog skladišta Okoli. Ministar privrede i održivog razvoja Davor Filipović izjavio je krajem avgusta da sigurnost snabdevanja gasom u Hrvatskoj nije pod znakom pitanja, a da će popunjenost podzemnog skladišta Okoli vrlo brzo biti na 90 odsto. Vlada je prethodno odobrila HEP-u zaduženje od 400 miliona evra s ciljem punjenja tog skladišta, a priprema i paket mera pomoći za obuzdavanje cena energenata domaćinstvima, javnom sektoru, malim i srednjim preduzetnicima, penzionerima, poljoprivrednicima i ribarima te svim ugroženim socijalnim grupama, kao što je već najavio i sam premijer Andrej Plenković.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je juče da Hrvatska ima približno 4000 manje đaka prvaka u odnosu na prethodne godine, te upozorio da je to dugoročan problem, a daljnji pad nataliteta mogao bi za rezultat da ima i tehnološke viškove u sistemu obrazovanja. Učenika prvih razreda ove godine je 36 hiljada, što je u odnosu na prethodne godine četiri hiljade manje, istakao je Fuchs u Vukovaru, tokom svečanosti otvorenja obnovljene Osnovne škole “Nikola Andrić”. “Imaćemo i pad broja studenata, pa je pitanje treba li nam toliki broj profesora, studentskih domova i visokoškolskih institucija. To je dugoročan problem, a efekti takvih pojava biće vidljivi za 10 ili 20 godina”, izjavio je Fuchs.
Kulturno-zabavna i privredno-turistička manifestacija Bjelobrdska pudarina, održana je u subotu u organizaciji članova SKD Prosvjeta, pododbor Bijelo Brdo i SKUD-a Jovan Jovanović Zmaj. Pudarina je običaj čuvanja vinograda koji je praktikovan sve do pedesetih godina prošlog veka. Danas pudarenja nema, a kroz ovaj program čuva se uspomena na neka davna vremena te su organizovanja ove manifestacije najbolji mogući način čuvanja tradicije i običaja srpskog naroda na istoku Slavonije. Na Bjelobrdskog pudarini, ispred Zajedničkog veća opština prisustvovao je predsednik Odbora za kulturu i sport Veljko Maksić.