Nova školska godina danas počinje za gotovo 460 hiljada učenika osnovnih i srednjih škola širom Hrvatske, među kojima je i oko 37 hiljada đaka prvaka i to za sve učenike nastavom “lice u lice”. Tačan broj đaka prvaka znaće se do kraja septembra, kada ih škole upišu u e-maticu, naglašava se iz Ministarstva nauke i obrazovanja. Za osnovnoškolce i ove su godine osigurani besplatni udžbenici za šta je iz državnoga budžeta osigurano 158 hiljada kuna. Kada je reč o drugim obrazovnim materijalima, vrediće ista pravila kao prošle godine, jednako kao i za udžbenike za učenike srednjih škola, odnosno, određene kategorije učenika srednjih škola imaće besplatne udžbenike u skladu s Odlukom o finansiranju udžbenika za učenike srednjih škola čije su porodice korisnici garantovane minimalne nadoknade, a isti će imati i pravo na besplatne druge obrazovne materijale. Završava se i uvođenje izmenjenih kurikuluma u škole i to u 4. i 8. razredu osnovne škole (osim STEM predmeta koji su već uvedeni) i 4. razredu srednje škole, pa su, u skladu s tim, pripremljeni i novi udžbenici. Za početak nove pedagoške i školske godine Ministarstvo je izradilo uputstva i preporuke u skladu s rezultatima provedenih istraživanja i analiza, iskustvima epidemiologa i svih učesnika sistema vaspitanja i obrazovanja, kao i iskustvima drugih država EU-a te preporukama relevantnih evropskih i međunarodnih organizacija, posebno Svetske zdravstvene organizacije. Preporuke su namenjene osnivačima predškolskih i školskih ustanova i direktorima, a njihov cilj je osiguravati što sigurnije uslove za izvođenje vaspitno-obrazovnog rada uz prihvaćanje specifičnosti s obzirom na dob dece i učenika, te različitih uslova rada. Osim toga, navedeno je da je ključno i vakcinisanje vaspitno-obrazovnih radnika da bi maksimalno zaštitili svoje zdravlje i zdravlje drugih u okruženju, navode iz Ministarstva nauke i obrazovanja.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je uoči početka nove školske godine da će maske morati nositi učenici od 5. do 8. razreda osnovnih škola te od prvog do četvrtog razreda u gimnazijama, ako u razredu nije osiguran razmak od 1,5 do 2 metra između učenika. U situacijama gde je taj razmak manji i ukoliko je epidemiološka situacija u tom području povoljna, pojasnio je, onda direktor može zatražiti i, u saradnji s lokalnim štabom, doneti odluku o tome da se maske ne moraju koristiti. Međutim, maske su obavezne koristiti se u zajedničkim prostorima kao što su hodnici, van učionica i u školskom prevozu. Takođe je rekao da nastavnici koji su vakcinisani, mogu predavati u razredu bez maske, a oni koji nisu vakcinisani moraju nositi masku.
U Hrvatskoj je juče od 9174 testiranih potvrđeno 539 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrlo je osam osoba, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj bio je 4431, među njima je 485 pacijenata na bolničkom lečenju, a od toga su na respiratoru 52 pacijenta. Od početka pandemije u Hrvatskoj je evidentirano 377 838 osoba s koronavirusom, od kojih je 8370 umrlo.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je devet novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem i to tri osobe iz Vinkovaca, po dve iz Babine Grede i Mirkovaca i po jedna osoba iz Rokovaca i Starih Jankovaca, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 704, od kojih je 12 330 izlečenih, a ukupno je preminulo 260 osoba. Trenutno je u županiji 19 osoba na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 230 osoba, te je ukupno do sada testiranih na području županije 85 209. U samoizolaciji se nalaze 202 osobe. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, tri su pozitivne osobe iz sistema zdravstva.
U organizaciji udruženja “Čuvari srpskog identiteta”, u Etnološkom centru u Belom Manastiru sinoć je održan 5. sabor kulturnog i narodnog stvaralaštva Srba Slavonije, Baranje i zapadnog Srema. U programu su učestvovali Ansambl narodnih igara Srpskog kulturnog društva “Prosvjeta” iz Vukovara, SKUD „Jovan Lazić” i Folklorna grupa „Čuvari tradicije baranjskih Srba” iz Belog Manastira, Komorni tamburaški orkestar „Batorek” iz Osijeka, Tamburaški sastav “Vučedolski zvuci” iz Vukovara, tenor Predrag Stojić iz Osijeka i vokalni solista RTV Vojvodine Živojin Jergić.
UNICEF-ova virtuelna, nacionalna i inkluzivna trka Mlečna staza počela je u petak te će, putem mobilne aplikacije, trajati do 12. septembra, na hiljadama staza širom Hrvatske. Na trku je do sad prijavljeno 6000 učesnika, među kojima više od 500 dece, 28 udruženja koja rade s decom s teškoćama i 55 firmi. Cilj ovogodišnje trke je osigurati ključne usluge za decu s teškoćama i njihove porodice u područjima gde je dostupnost najmanja. Uz zajednički poziv na uključenje u trku i pružanje podrške deci s teškoćama u Hrvatskoj, virtuelni start trke obeležili su između ostalih ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Josip Aladrović, Helenca Pirnat Dragičević, pravobraniteljka za decu, paraolimpijka Nataša Sobočan te porodice dece s teškoćama, navodi se u saopštenju. UNICEF-ova humanitarna trka drugu godinu za redom okuplja veliki broj učesnika ujedinjenih oko zajedničkog humanitarnog cilja – podrške za decu s teškoćama u razvoju. U Hrvatskoj za mnogu decu s teškoćama ključne usluge još uvek nisu dovoljno dostupne jer samo jedno od troje dece s teškoćama ima pristup stručnim uslugama, a u najslabije razvijenim područjima u proseku tek jedno od četvero dece s teškoćama ima pristup tim uslugama i zato će UNICEF sredstva prikupljena na ovogodišnjoj trci uložiti u uspostavljanje i proširenje usluga grupne psihosocijalne podrške i usluga dnevnog boravka gde deca s teškoćama i njihove porodice dobijaju podršku stručnjaka kao što su rehabilitatori, socijalni radnici, medicinske sestre, logopedi, psiholozi i razni terapeuti. UNICEF će sredstva uložiti i u proširenje kvalitetnih programa podrške za roditelje dece s teškoćama da bi oni svom detetu mogli pružiti što kvalitetniju brigu, navodi se u saopštenju.