U Vukovarsko-sremskoj županiji, prema podacima pristiglim do jutros u 8 časova, u poslednja 24 časa su 24 nove pozitivne osobe na COVID-19, i to 18 osoba iz Vinkovaca, te po 1 osoba iz Drenovaca, Vukovara, Ivankova, Slakovaca, Rokovaca i iz Cerića. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 483, od kojih je 286 osoba izlečeno, a 5 osoba je preminulo. Trenutno je u županiji 9 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirana je 81 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 5959. U samoizolaciji na području županije je 415 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivno 16 zdravstvenih radnika, 2 lekara, 8 medicinskih sestara i tehničara, 5 drugih zdravstvenih i 1 nezdravstveni radnik, dok je iz zdravstvenog sistema u samoizolaciji 16 radnika, i to 4 lekara, 8 medicinskih sestara i tehničara, 3 druga zdravstvena i 1 nezdravstveni radnik.
Nakon punih 47 dana Osječko-baranjska županija ne beleži nijedan novi slučaj zaraze koronavirusom, obavestio je danas županijski Štab civilne zaštite. “Iako je u poslednja 24 časa u laboratoriju Kliničkog bolničkog centra Osijek obrađeno 147 uzoraka, niti jedan nije bio pozitivan na koronavirus. Zadnji dan bez novopozitivnih osoba na području Osječko-baranjske županije zabeležen je pre 47 dana – 18. juna”, saopštili su.
Teško greši svako ko misli da država može biti opravdanje za zločine, poručio je danas čelnik SDSS-a Milorad Pupovac u Uzdolju kod Knina, gde jeodržana komemoracija za osam srpskih žrtava ubijenih na današnji dan pre 25 godina, dan nakon Oluje. Naglasio je da su žrtve u Uzdolju “mučki i neljudski” ubili oni misle “da čine veliko delo i misleći da velike stvari opravdavaju takvo nedelo”. Dodao je da su se na komemoraciji okupili kako bi se suprotstavili takvom mišljenju i vjerovanju, “jer kao što se vidi, to iza sebe ostavlja samo takve tragove”, prenosi agencija Hina. Pupovac je zaključio da će se na ovakvim komemoracijama okupljati i ubuduće, “kako bi čuli osudu tog zločina, ali i da bi čuli da oni kojima je posao da utvrde ko je to počinio naprave ono što od njih zakon traži”. Cilj im je, naveo je, da stradali ne budu povod za mržnju ili koju lošu misao o ljudima koji takvo mišljenje ili bilo koju lošu misao nisu zaslužili. “Okupljaćemo se u najboljoj veri da ćemo poštujući stradanje, kroz koje su prošli naši sugrađani Hrvati i naši sunarodnjaci Srbi, stvoriti društvo mira, stvoriti društvo u kojem ćemo zatvoriti ratnu knjigu, a ne je svake godine obnavljati i ponavljati, nego stvoriti društvo u kojem će ljudi moći živeti na miru u kojem će se moći okrenuti budućnosti”, istakao je. SDSS-ova Saborska zastupnica Anja Šimpraga upozorila je da se, dok su ratna stradanja Hrvata priznata i “ozvaničena komemoracijama”, a progonstva završila povratkom te mnogi odgovorni Srbi za počinjene zločine nad njima kažnjeni, to ne može reći za ratna stradanja i progon Srba. “Ratni zločini počinjeni prema Srbima retko su kažnjavani, posebno zločini u Oluji i nakon nje. Mesta njihova stradanja obeležavajju i komemoracije održavaju srpske organizacije, a za državu i državnu vlast ona kao i da ne postoje“, rekla je Šimpraga. Navela je kako svest o tolikom stradanju Srba u hrvatskoj javnosti ne postoji, ne postoji svest o potrebi da se iskaže žaljenje i empatija. Tokom komemoracije služen je parastos ispred spomen obeležjima stradalima u Uzdolju, gde su predstavnici lokalnih vlasti položili vence i sveće, odavši počast ubijenima, a za taj zločin još niko nije odgovarao.
Restart koalicija koju je činilo devet stranaka predvođenih SDP-om promociju za saborske izbore zaključila je s manjkom od 2,2 miliona kuna, pokazuje finansijski izveštaj koje je danas objavljeno na interent stranici Državne izborne komisije. Domovinski pokret Miroslava Škore promociju je zaključio sa manjkom od 14 800 kuna. Od donatora su dobili 307 hiljada kuna, a po 27 hiljada uplatile su mu firme Dicentra i Filir iz Vukovara. Od viđenijih članova, 30 hiljada kuna, donirala je Ruža Tomašić. Most NL za promociju je primio nešto više od 1,7 miliona kuna, a glavin deo je finansiran vlastitim, odnosno stranačkim sredstvima. Od 19 donatora je dobio samo 84 hiljade kuna, a na popisu donatora nema Mostovih uglednih članova, niti široj javnosti poznatih osoba. Na internet stranici DIP-a od danas su objavljeni celoviti izveštaji 50, od ukupno 55 stranaka, koalicija i kandidata koji su se u julu takmičili za Hrvatski sabor, a pet učesnika nije u propisanom roku dostavilo svoje izveštaje, pa im prete novčane kazne.
Udruženje za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar na temelju potpisanog Ugovora o dodeli finansijskih sredstava sa Ministarstvom za demografiju, porodicu, mlade i socijalnu politiku nastavlja provođenje trogodišnjeg programa pod nazivom „MOŽEMO I MI II“ – Problemi i zadovoljavanje osoba s invaliditetom i u sledećem trogodišnjem periodu, a provodiće se od 01. juna 2020. do 31. maja 2023. godine. Nosioc programa je Udruženje za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar, a program se provodi u partnerstvu sa Gradom Vukovarom, Centrom za socijalnu brigu Vukovar i Javnom ustanovom „Sportski objekti Vukovar“. Sredstva za provođenje programa osigurava Ministarstvo za demografiju, porodicu, mlade i socijalnu politiku, te je za prvu godinu provođenja osiguran iznos od 210 hiljada kuna. Glavni ciljevi programa su poboljšanje kvalitete života osobama s intelektualnim oštećenjima, povećanje kvalitete socijalnih usluga vaninstitucionalne brige i razvoj saradničkih odnosa među partnerima i saradnicima. Provođenje programa predstavlja razvoj alternativnih inovativnih usluga namenjenih osobama s intelektualnim oštećenjima, koja doprinosi poboljšanju fizičke, psihičke i zdravstvene sposobnosti korisnika kao preduslov za ostanak u svom domu, odnosno u trenutnom vaninstitucionalnom obliku brige, povećava se kvaliteta socijalnih usluga poludnevnog boravka i organizovanog stanovanja koje pruža nosioc programa, te osigurava prevencija institucionalizacije kako za korisnike socijalnih usluga kod nosioca programa, tako i za osobe s intelektualnim oštećenjima koji su u svojim domovima. Program je namenjen osobama s intelektualnim oštećenjima starijim od 15 godina koji se vode u evidencijama Udruženja „Golubica“, Grada Vukovara i Centra za socijalnu brigu Vukovar. Na programu su zaposlene dve stručne osobe zadužene za neposredni rad s korisnicima programa.
U utorak u poslepodnevnim časovima u Vukovaru u ulici Eugena Kvaternika, policijski službenici su zatekli i uhapsili 34-godišnjeg hrvatskog državljanina iz Slatine, kod kojeg su pronašli 200 tableta ecstasy-a te manju količinu iste droge u smrvljenom stanju. Nad istim je provedeno kriminalističko istraživanje nakon čega je uz krivičnu prijavu, sumnjajući da je počinio krivično delo Neovlaštena prozivodnja i promet drogama, juče predan policijskom pritvorskom kontroloru PU vukovarsko-sremske. Isti dan, u poslepodnevnim časovima u dvorištu osnovne škole u Vukovaru u ulici Augusta Šenoe, u nezakonitom posedu opojne droge otkriven je 21-godišnji hrvatski državljanin iz Vukovara u posedu manje količine marihuane. Protiv istog će biti pokrenut prekršajni postupak zbog sumnje da je počinio prekršaj iz Zakona o suzbijanju zloupotrebe droga.