Federalna unija evropskih nacionalnosti, koja okuplja više od 90 manjinskih organizacija iz cele Evrope, a među kojima je i Srpsko narodno veće, organizovala je konferenciju u Kopačevu u Baranji na temu “Manjine na Zapadnom Balkanu”. Među uzvanicima su bili i predsednik SNV-a Milorad Pupovac i predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov. Pupovac je istakao da se iskustvo srpske zajednice ogleda u iskustvu lečenja rana i trauma, međuetničkih i unutar društvenih, a koje čine dobar deo rada i aktivnosti, kako u odnosima između manjinskog srpskog naroda i hrvatskog naroda, tako i drugih naroda koji žive na prostoru cele Hrvatske. Taj proces je dvosmeran i posebno je važan, jer o njemu zavisi štošta – politička kultura, međuetnička tolerancija i mogućnost realizacije onoga što postoji kao ustavno pravne pretpostavke za ostvarivanje manjinskih prava.
U evidenciji Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje krajem maja bilo je 1 664 188 osiguranih, što je za 41 767 ili 2,57 odsto više u odnosu na maj prošle godine. Najveći broj osiguranih na kraju maja je evidentiran u prerađivačkoj industriji, trgovini na veliko i na malo, popravci motornih vozila i motocikala, građevini i obrazovanju. Međugodišnji rast broja osiguranih vidljiv je u stručnim, naučnim i tehničkim delatnostima, pružanju smeštaja te pripremi i usluživanju hrane, javnoj upravi i odbrani, obaveznom socijalnom osiguranju i građevini.
Guverner Hrvatske narodne banke Boris Vujčić rekao je danas da je HNB revidirao projekciju rasta BDP-a za ovu godinu s 1,5 na 2,9 odsto i dodao da očekuje da će takav rast BDP-a pratiti smanjenje inflacije i rast zaposlenosti. HNB očekuje da će stopa inflacije do kraja godine pasti na 6,6 odsto, a naredne dve godine smanjila bi se na blizu tri, a zatim i na dva odsto. Službena vladina prognoza rasta BDP-a za ovu godinu je 2,2 odsto. Projekcija rasta za 2024. godinu je 2,6 odsto, za 2025. 2,5 odsto, a za 2026. 2,2 odsto. Što se tiče inflacijskih pritisaka, Vlada očekuje usporavanje inflacije u ovoj godini na 6,6 odsto, a u narednim godinama značajno usporavanje – 2,8 odsto u 2024., 2,4 odsto u 2025. i 2,2 odsto u 2026. godini.
Cene hrane pale su u maju na najniži nivo u dve godine, s obzirom da je pad cena biljnih ulja, žitarica i mlečnih proizvoda veći nego poskupljenje šećera i mesa, saopšteno je iz agencije Ujedinjenih nacija FAO. Indeks cena korpe osnovnih prehrambenih proizvoda pao je u maju za 3,4 boda u odnosu na revidiranu vrednost u aprilu, kliznuvši na 124,3 boda, što je najniže od aprila 2021. godine. U odnosu na prošlogodišnji mart, kada je indeks bio najviši otkad FAO objavljuje izveštaje, vrednost mu je niža za 22 procenta. Najviše su pojeftinila biljna ulja, za gotovo devet odsto u odnosu na april, a značajno su pojeftinile i žitarice, za 4,8 odsto. Pad je iskazao i indeks koji prati kretanje cena mleka i mlečnih proizvoda, za više od tri odsto. Šećer je, s druge strane, u maju poskupio poskupio četvrti mesec za redom, i to za 5,5 odsto u odnosu na april, a blago je poskupilo i meso, za jedan odsto u odnosu na april.
Glavni državni inspektor Andrija Mikulić odbacio je danas u Hrvatskom saboru konstatacije dela opozicionih zastupnika da inspektori ne rade svoj posao, nejednako postupaju prema malim i velikim trgovačkim društvima ili da ne kontrolišu agregatore. „Vezano za kontrolu formiranja cena nakon uvođenje evra, napravili smo gotovo 4000 kontrola, tržišna inspekcija napravila je gotovo 2200, a turistička 1800, apsolutno je potpuno identično bilo postupanje prema malim, srednjim i velikim trgovačkim društvima i trgovačkim lancima”, rekao je Mikulić odgovarajući na kritike opozicije upućene tokom saborske rasprave o izmenama Zakona o Državnom inspektoratu. U 74 odsto postupaka cene su se odmah vratile ili nisu pronađene nepravilnosti, a u 26 odsto utvrđene su nepravilnosti neopravdanog povećanja cena, doneseno je 87 upravnih rešenja te 334 novčane kazne u iznosu od više od 550 hiljada evra, naglasio je Mikulić.
Ministar odbrane Mario Banožić rekao je da je Hrvatska spremna na protivpožarnu sezonu u kojoj će požare gasiti do pet kanadera, šest air traktora, jedan helikopter, avion platus i oko 200 vojnika, a za ovogodišnju protivpožarnu sezonu osigurano 16,3 miliona evra. Protivpožarna sezona planirana je u dogovoru s Hrvatskom vatrogasnom zajednicom, a komande će se izdavati u vatrogasnom komandnom centru. Banožić je rekao da će Hrvatska i dalje da bude spremna za pomoć drugim državama u borbi protiv požara u sklopu “rescue mehanizma”. Prethodnih godina pružana je pomoć susednim zemljama – Sloveniji i Bosni i Hercegovini, ali i drugim državama koje su tražile pomoć, poput Grčke i Turske. Banožić je rekao da je u Avionsko-tehničkom zavodu, koji održava kanadere, Ministarstvo preduzelo mere da bi sve funkcinisalo, s obzirom na prošlogodišnji problem kada veći deo kanadera nije bio spreman za sezonu. “Preduzeli smo određene radnje koje se tiču poboljšanja same komunikacije u sistemu da bi unapredili određene stvari, neke izazove smanjili i to se vidi u broju protivpožarnih aviona koji će da budu spremi za sezonu”, poručio je Banožić.
Prvenstvo Hrvatske i Finale KUPA Hrvatske u ženskoj i muškoj sportskoj gimnastici održano je proteklog vikenda u Osijeku i nastupilo je više od 500 takmičara iz cele Hrvatske. U subotu je održano takmičenje u Slobodnom programu, a Gimnastički klub Vukovar je predstavljala Monika Zovko, koja je osvojila 5. mesto. U nedelju se takmičilo u Obaveznom programu, a vukovarski klub je imao takmičarke i u Ekipnom prvenstvu i u Finalu KUPA Hrvatske. Ekipe Kadetkinja i mlađih juniorki osvojile su 4. mesto, a mlađe seniorke su osvojile 1. mesto.