Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs, koji je juče završio obilazak županija da bi direktore osnovnih škola upoznao s projektom celodnevne škole, a vezano za dileme učitelja zbog drugačijeg načina rada, izjavio je za HTV da ni jedan učitelj neće da ostane bez posla. Ministar Fuchs je rekao da su e-savetovanje, koje završava danas, napravili da bi čuli konstruktivne predloge i eventualne kritike i da će sve ono što je konstruktivno u smislu predloga za poboljšanje, razmotriti i sigurno uzeti u obzir. Komentarisao je i nagađanja da će zbog drugačijeg načina rada u celodnevnoj školi, neki učitelji biti višak i ostati bez posla. “Uglavnom se sve može svesti na dve stvari. Jedna je strah od nečeg novog, i to u dva segmenta – šta će biti s onima koji ne mogu ili neće moći da ispune normu i da li će biti otkaza, odnosno tehnoloških viškova. Na jedno i drugo pitanje mogu reći: Svi će imati normu i neće biti otkaza”, naglasio je Fuchs i dodao da to nije celodnevna nastava, da deca neće biti do 17 časova u školi, ali mogu da budu ako to oni i roditelji odaberu, i tada su u jednoj strukturisanoj, potpomognutoj nastavi. „To nije samo čuvanje dece, nego ona rade korisne stvari za svoju edukaciju”, naglasio je ministar Fuchs.
Zdravstveno stanje hrvatskog stanovništva obeležava niži životni vek od proseka Evropske unije i visoka smrtnost od hroničnih nezaraznih bolesti, upozorio je direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak povodom obeležavanja Svetskog dana zdravlja, koji se obeležava sutra. Hrvatsko stanovništvo vodi u Uniji po rizičnim ponašanjima – pušenju, konzumaciji alkohola, pretilosti i fizičkoj neaktivnosti, upozorio je Capak na konferenciji za novinare u Ministarstvu zdravstva. “Na drugom smo mestu po indexu telesne mase, gora od nas je samo Malta. Po udelu pušača blizu smo vrha Evrospke unije, kao i po udelu ljudi koji piju alkohol”, rekao je Capak o rizičnim faktorima za razvoj hroničnih nezaraznih bolesti. Kao dobre vesti naveo je pad smrtnosti od kardiovaskularnih bolesti, pad mortaliteta od raka dojke i od kolorektalnog karcinoma. Da bi se stanje poboljšalo, radiće se više na prevenciji i ranom otkrivanju bolesti. U pripremi je testna faza programa za rano otkrivanje porodične hiperholesterolemije te je već počelo vađenje krvi budućim đacima prvacima, rekao je Capak i dodao da je u toku izrađivanje akcionog plana za prevenciju debljine, da će Hrvatska uskoro, prva u svetu, uvesti nacionalni program za rano otkrivanje i prevenciju melanoma, a radi se i na programima ranog otkrivanja raka prostate i želuca. Nakon privremenog zaustavljanja ponovo se pokreće i Nacionalni program ranog otkrivanja raka grlića maternice s novom metodologijom.
Predsednik Republike Zoran Milanović istakao je juče na svečanosti obeležavanja Svetskog dana Roma da oni moraju da inistiraju na obrazovanju da bi predrasude s kojim se suočavaju bile manje nego danas. “Škole, osnovno obrazovanje i srednje obrazovanje – to je nešto na čemu vi morate da insistirate i ne umarati se od toga“, naglasio je predsednik na svečanosti koju su u Nacionalnoj i univerzitetskoj biblioteci organizovali Savez Roma u Republici Hrvatskoj “Kali Sara” i Kancelarija saborskog zastupnika Veljka Kajtazija. Milanović je naglasio i da su edukacija i emancipacija, posebno devojaka u romskoj zajednici važan faktor koji može da doprinese smanjenju predrasuda prema Romima, koje po njegovom mišljenju neće potpuno nestati i prisutne su u svakom društvu. Saborski zastupnik Veljko Kajtazi naglasio je da u prvom planu na ovaj dan ne treba da budu problemi Roma jer se radi o danu kada treba slaviti romsku kulturu, simbole i tradiciju, kao što se to čini prilikom obeležavanja ostalih romskih nacionalnih praznika. Potpredsednica Vlade Anja Šimpraga upozorila je da su Romi, nezavisno o području na kojem žive, najdiskriminiranija etnička grupa. “Romi nemaju nacionalnu državu, a istorija je nažalost pokazala da takvi narodi lakše postaju žrtve nasilnih i diskriminišućih praksi nacionalnih država”, rekla je Šimpraga i dodala da je aktuelna Vlada od početka mandata izuzetno predana unapređenju društvenog okvira koja predviđa snažniju i efikasniju integraciju Roma u hrvatsko društvo.
U Ustanovi u kulturi Srpski dom Vukovar juče je izveden multimedijalni program obogaćen monodramom „Moj otac Vuk Karadžić”, u realizaciji Muzeja Vuka i Dositeja i Narodnog muzeja Srbije. Radi se o sentimentalnoj životnoj ispovesti Vukove ćerke Mine Karadžić, po tekstu direktorke Muzeja Elijane Gavrilović, a u izvođenju glumice Ljiljane Jakšić, koja je rekla da se ova monodrama u Muzeju Vuka i Dositeja izvodi jednom mesečno već pet godina s ciljem da se posetiocima približi lični život ovih velikih ličnosti. Predstava je namenjena učenicima 8. razreda osnovne i 2. razreda srednjih škola koje nastavu pohađaju po modelu A, a direktor Srpskog doma Nebojša Vidović je pojasnio da je ovo nastavak saradnje sa Muzejom Vuka i Dositeja, nakon što je jesenas izvedena slična predstava o Dositeju Obradoviću. Vidović je i najavio da se planira da ovo postane tradicija, i za naredne generacije.
U Rodnoj kući Lavoslava Ružičke u Vukovaru se sledeće nedelje održava STEM kamp odnosno radionice iz područja robotike, informatike, matematike, fizike, biologije i hemije. Radi se o aktivnosti u okviru projekta “RaSTEM-Razvoj STEM-a u Vukovaru”, koji provodi Mirovna grupa mladih Dunav, a namenjen je učenicima od 3. do 8. razreda osnove škole, rekao je voditelj i organizator edukativnih radionica, Leo Tot. „Pripremili smo različite tipove edukacije iz STEM područja s opremom koju smo nabavili tokom provođenja projekta. U toku su prijave za kamp, a sve detaljne informacije mogu se dobiti na internet stranicama Mirovne grupe mladih Dunav”, pojasnio je Tot. Projekat je vredan nešto više od 358 hiljada evra, a 85 odsto sredstva finansirano je od strane Evropskog socijalnog fonda, a 15 procenata osigurano je iz državnog budžeta. Partneri u projektu su Razvojna agencija Vukovar, Evropski dom, Gimnazija, Tehnička škola Nikola Tesla, Fakultet elektrotehnike, računarstva i informacijskih tehnologija i Grad Vukovar.