Ugovore iz Programa održivog razvoja lokalne zajednice, vredne 5,8 miliona kuna danas je u Otoku uručila ministarka regionalnog razvoja i fondova EU Nataša Tramišak predstavnicima 27 vukovarsko-sremskih jedinica lokalne samouprave. Reč je o sredstvima državnog budžeta namenjenih uređenju cesta i staza, energetskoj obnovi pojedinih objekata, njihovoj sanaciji ili rekonstrukciji i drugom. „I ovo je pokazaoc politike ravnomernog razvoja koja se provodi duži niz godina, a kroz slične programe samo u Vukovarsko-sremsku županiju do sada je uloženo 386 miliona kuna“, rekla je ministarka Tramišak dodavši da su u našoj županiju iz EU fondova realizovani ili se realizuju projekti vredni 3,5 milijardi kuna. Uručenju ugovora prisustvovao je i ministar odbrane Mario Banožić ocenivši da su osigurana sredstva mali točkić koji će pokrenuti i ostale investicije neophodne ovdašnjim gradovima i opštinama, a o čemu Vlada na čelu s premijerom Andrejom Plenkovićem brine od početka mandata, podsetivši na projekat Slavonija-Baranja-Srem kroz koji su do sada ugovoreni projekti vredni 17,5 milijardi kuna. Vukovarsko-sremski župan Božo Galić ocenio je realizaciju projekata vrednih 3,5 milijardi kuna osiguranih iz fondova EU snažnim poticajem razvoju županije te naglasio da će se i u narednom periodu nastojati iskoristiti ovdašnji potencijali poput šuma, poljoprivrednog zemljišta, obnovljivih izvor energije i kontinentalnog turizma. Ugovore su između ostalih dobili Grad Vukovar za energetsku obnovu Dečjeg vrtića Vukovar 1 objekta na Sajmištu, Opština Borovo za građenje trenč silosa, Opština Negoslavci za sanaciju Železničke ulice, Opština Trpinja za sanaciju pešačke staze u Gajčanskoj ulici u Trpinji te Opština Markušica za rekonstrukciju i prenamenu dela zgrade zadružnog doma u prostor za edukaciju i okupljanje mladih u Ostrovu.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je 12 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 4 pozitivno na PCR testiranju, a 8 na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja zaraženih, 3 osobe iz Vinkovaca, 2 iz Vukovara, te po 1 osoba iz Lipovca, Lipovače, Bošnjaka, Ilače, Ivankova, Petrovaca i Vrbanje. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 9727, od kojih je 9188 izlečenih, a ukupno je preminula 201 osoba.
Trenutno je u županiji 47 osoba na bolničkom lečenju. U protekla 24 sata testirano je 120 osoba, pa je ukupan broj do sada testiranih osoba na području županije 52 730. U samoizolaciji se trenutno nalazi 1109 osoba, a policija je tokom proteklog vikenda evidentirala 14 kršenja mere samoizolacije za koje su počiniocima izdani prekršajni nalozi u skladu sa Zakonom o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji su pozitivna 4 radnika iz sistema zdravstva, dok se tri radnika nalaze u samoizolaciji.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 735 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva danas ukupno 11 028. Među njima je 1713 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 155 pacijenata, a preminulo je 30 osoba. Od pojave zaraze ukupno je zabeleženo 280 899 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 6113 preminulo, ukupno se oporavilo 263 758 osoba od toga 1531 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji su trenutno 26 592 osobe. Do danas je ukupno testirano 1 589 987 osoba, od toga 6333 u poslednja 24 časa. Zaključno s jučerašnjim danom potrošene su 524 724 doze vakcina, a vakcisano je 426 310 osoba. Prvom dozom 326 247 osoba, dok je drugom dozom vakcinisano 98 414 osoba.
Zadarski ekstremno desni “Hrvatski tjednik”, povodom polemike predsednika Zorana Milanovića i poslanika SDSS-a Milorada Pupovca, objavio je na naslovnici njihove fotografije, uz tekst iz kojeg proizlazi da ga je šef hrvatske države nazvao “lopinom” i poručuje da treba da se ubije. “Crni Mićo, lopino, ubij se!”, odštampano je velikim podebljanim slovima, a kao navodni odgovor Pupovca uobičajenom veličinom slova crvene boje navode: “Hoću, ali samo ako i moje ime posle uvrstite na jasenovački popis ”zaklanih od ustaša”!”
Jedna od glavnih mera novog Nacionalnog plana sigurnosti cestovnog saobraćaja 2020. – 2030. je promena graničnih vrednosti dopuštene količine alkohola u krvi vozača, a njeno provođenje bi moglo početi već ove godine, piše današnji Večernji list. Sada je na snazi regulativa koja dopušta 0,5 promila alkohola u krvi vozača, što se ne odnosi na profesionalne i mlade vozače. Novi Nacionalni plan sigurnosti cestovnog saobraćaja, o kojem je završeno javno savetovanje, donosi bitne promene u odnosu na prethodni plan s obzirom na to da nije ostvaren glavni cilj da se u prošloj deceniji broj poginulih u saobraćaju smanji za 50 odsto u odnosu na 2010., na 213. Naime, 2019. bilo je 297 poginulih na putevima, a prošle godine 237, iako su prošla i ova godina obeležene koronakrizom i zatvaranjem privrede te posledično manjim saobraćajom. Novim planom određeno je 13 područja delovanja i za svako od njih predložene su mere. Jedna od mera je i da se istraži efikasnost sistema Alcohol Interlock i njegov uticaj na smanjenje broja nesreća te da se potiče profesionalne vozače na korištenje tog sistema. U skladu s provedenim istraživanjima efikasnosti, predložiće se i obaveza ugrađivanja aparata Alcohol Interlock u vozila osoba koje su više puta uhvaćena pijana u vožnji. Potaknuće se i jedinice lokalne samouprave da nabave aparate za merenje brzine, pri čemu će se tolerancija aparata za merenje brzine svesti na minimalno moguću. Ta tolerancija ili, kako se službeno naziva, sigurnosna razlika iznosi 10 km/h za brzine do 100 km/h, a za veće brzine od toga iznosi 10 odsto. U skladu sa svetskim smernicama, postupno bi se uvodili i sistemi za kontrolu u vozilima koji vozače infprmišu o njihovoj trenutačnoj brzini te ih upozoravaju voze li nepropisnom brzinom, piše Večernji list.