U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirano je 12 novih pozitivnih osoba na COVID-19, od kojih je 4 pozitivno na PCR testiranju, a 8 na brzom antigenom testu. Od ukupnog broja zaraženih, 3 osobe iz Vinkovaca, 2 iz Vukovara, te po 1 osoba iz Lipovca, Lipovače, Bošnjaka, Ilače, Ivankova, Petrovaca i Vrbanje. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije, ukupan broj obolelih osoba je 9727, od kojih je 9188 izlečenih, a ukupno je preminula 201 osoba. Trenutno je u županiji 47 osoba na bolničkom lečenju. U protekla 24 sata testirano je 120 osoba, pa je ukupan broj do sada testiranih osoba na području županije 52 730. U samoizolaciji se trenutno nalazi 1109 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u Vukovarsko-sremskoj županiji su pozitivna 4 radnika iz sistema zdravstva, dok se tri radnika nalaze u samoizolaciji.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa zabeleženo 735 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva danas ukupno 11 028. Među njima je 1713 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 155 pacijenata, a preminulo je 30 osoba. Od pojave zaraze ukupno je zabeleženo 280 899 osoba zaraženih koronavirusom, od kojih je 6113 preminulo, ukupno se oporavilo 263 758 osoba od toga 1531 u poslednja 24 časa. U samoizolaciji su trenutno 26 592 osobe. Do danas je ukupno testirano 1 589 987 osoba, od toga 6333 u poslednja 24 časa. Zaključno s jučerašnjim danom potrošene su 524 724 doze vakcina, a vakcisano je 426 310 osoba. Prvom dozom 326 247 osoba, dok je drugom dozom vakcinisano 98 414 osoba.
Najveći broj bolesnika u Respiratornom centru Kliničkog bolničkog centra Osijek zabeležen je 20. decembra, kada je pomoć mehaničke ventilacije za disanje trebalo 59 bolesnika. Zadnjeg dana marta u tom se Centru nalazio 21 pacijent, a voditelj Klinike za anesteziologiju i intenzivno lečenje, doktor Ivan Radoš s brzim rastom broja bolesnika koji se primećuje poslednjih dana do decembarskih brojeva rekao je da bismo mogli tići već u prvoj polovini aprila, piše Glas Slavonije. Prema podacima direkcije osječke bolnice, vidljivo je da je prosečna dob pacijenata hospitalizovanih tokom marta 68,9 godina, što i ne govori u prilog tome da je više mlađih pacijenata. “Tokom proteklog mjeseca, tačnije od 1. do 31. marta ove godine, na Klinici za infektologiju KBC-a Osijek lečena su ukupno 144 bolesnika, i to 74 žene i 70 muškaraca. Od 144 hospitalizovanih s ove su klinike zbog pogoršanja stanja u Respratorni centar upućena 24 pacijenta, i to njih 18 u dobi od 71 do 89 godina i šest pacijenata u dobi od 62 do 70 godina”, istakli su za Glas Slavonije iz KBC-a Osijek. Ipak, ukupan broj pacijenata lečenih u Respiratornom centru u tom periodu puno je veći jer se u njega i dalje upućuju pacijenti iz svih bolnica u pet slavonskih županija s pogoršanom zdravstvenom slikom. Naime, prema rečima doktora Radoša, čak 50 odsto pacijenata koji se leče u ovom Centru dolazi iz drugih slavonskih županija. Najmlađi bolesnik bio je 1976. godište odnosno osoba od 45 godina, a najstariji pacijent bio je 1932. godište. Ukupno su u martu u Respiratornom centru lečena 44 pacijenta, od kojih je njih 33 preminulo, što je visoka stopa smrtnosti od čak 75 procenata. Kada se gledaju komorbiditeti obolelih od koronavirusa koji se nalaze na lečenju u osječkoj bolnici, 69 odsto su srčani bolesnici, 14,5 odsto dijabetičari, devet neurološki bolesnici, šest gastroenterološki bolesnici, 3,5 odsto bilo je pulmoloških bolesnika, 1,4 odsto onkoloških, 1,4 hematoloških i dva odsto bolesnika je adipozno. Trenutno su na Klinici za infektologiju hospitalizovana dva bolesnika bez poznatog komorbiditeta, piše Glas Slavonije.
Hrvatski sabor kulture upozorio je danas da su epidemiološke mere, koje vrede za udruženje kulturno-umetničkog amaterizma diskriminatorne u odnosu na one u sportu, te ih treba menjati, istakavši da će u suprotnom mnoga udruženja toga sektora biti prisiljene na likvidaciju. Daljnjim obustavljenjem održavanja svih amaterskih kulturno-umetničkih programa i proba od strane Štaba civilne zaštite, koja je stupila na snagu 1. aprila 2021., nastavljena je diskriminacija udruženje kulturno-umetničkog amaterizma u odnosu na amaterska sportska udruženja kojima je dopušteno održavanje amaterskih sportskih takmičenja i treninga na otvorenom”, navedeno je u saopštenju Hrvatskog sabora kulture, krovnog saveza kulturno-umetničkog amaterizma. Ističu kako je taj Savez svestan ozbiljnosti posledica širenja bolesti covid-19 u Hrvatskoj, te zato u svom zahtevu prema Štabu civilne zaštite RH ne traži dopuštenje održavanja kulturno-umetničkih izvođenju, programa i manifestacija za udruženja kulturno-umetničnog amaterizma. Smatraju kako je udruženjima, kojima je onemogućen rad već više od četiri meseca, radi njihove održivosti neophodno dozvoliti održavanje proba na otvorenim prostorima, uz poštovanje svih propisanih epidemioloških mera i posebnih preporuka i uputstava Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo.
Predsedavajući Predsedništva Bosne i Hercegovine Milorad Dodik razgovarao je u Banja Luci s predsednikom Srpskog narodnog veća i SDSS-a Miloradom Pupovcem, saopšteno je iz Predsedništva BiH. Dodik je Pupovca upoznao sa situacijom u Republici Srpskoj i Bosni i Hercegovini, a razgovarano je i o položaju srpske zajednice u Republici Hrvatskoj, kao i epidemiološkoj situaciji u ove dve zemlje. Pupovac je izrazio zahvalnost za pomoć koju je Republika Srpska pružila srpskom narodu posle razornog zemljotresa na Baniji. Dodik je obavestio Pupovca da je Republika Srpska donela odluku da finansira građenje desetm montažnih kuća za pripadnike srpske zajednice na Baniji, koji su u zemljotresu ostali bez kuća, kao i da dodatno pomogne u obnovi privrede i infrastrukture.