Ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović najavio je danas da će odluku o otvaranju pijaca Nacionalni štab civilne zaštite doneti možda već sutra. “Traju sastanci s lokalnim štabovima civilne zaštite i udruženjima gradova i opština i kada dobijemo povratnu informacije o tome koje su mere preduzete odluka o otvaranju pijaca biće objavljena, očekujem da to može biti već i sutra”, rekao je Božinović predstavljajući Saboru paket od četiri zakona kojima se produžava rok trajanja ličnih karata, vozačkih dozvola, oružnih listova i pasoša. Rekao je da je do jutros izdano 520 hiljada e-propusnica te istakao kako linearan, a ne eksponencijalan rast broja zaražanih koronavirusom pokazuje da je situacija pod kontrolom.
Saborski zastupnici danas su još jednom apelovali na Vladu da pomogne domaćim poljoprivrednim proizvođačima kao i najugroženijim građanima pogođenim krizom zbog koronavirusa. Iznoseći stavove Kluba zastupnika Stranke rada i solidarnosti Mladen Mađer zatražio je od Vlade da organizuje hitan sastanak s trgovačkim lancima i dogovori otkup proizvoda hrvatskih poljoprivrednika. Traži i hitno otvaranje pijaca, te veću fleksibilnost kod izdavanja propusnica kako bi poljoprivrednici mogli da obrađuju zemlju. “Moramo OPG-ovima dozvoliti dolazak na tržištu i prodaju jer ćemo uništiti i ovo malo proizvodnje što imamo”, rekao je Madjer. Tomislav Panenić (Klub Nezavisne lista mladih) takođe je apelovao na pomoć poljoprivrednim proizvođačima i OPG-ovima istakavši da se internetskom prodajom neće rešiti problemi. “Postupanje Ministarstva poljoprivrede treba biti puno efikasnije i ne može se svesti na izmenu samo jednog zakona”, poručio je. Davor Bernardić ispred Kluba SDP-a podsetio je na treći paket od deset mera za pomoć građanima, vredan 1,7 milijardi kuna, kojim njegova stranka predlaže ublažavanje posledice krize za više od milion socijalno najugroženijih građana.
Iz Nezavisnog sindikata zaposlenih u srednjim školama poručili su danas kako su i zaposleni u obrazovanju na prvoj liniji odbrane za budućnost Hrvatske, očekuju da to bude prepoznato te pozivaju da se zamisle “svi oni koji smatraju da zaposlenima u obrazovanju baš sada treba kresati plate”. U ova teška vremena s pravom se svakodnevno ističu zaposleni u zdravstvu, policiji, civilnoj zaštiti, vojsci – kao prva crta odbrane od koronavirusa i njihov je doprinos u ovoj situaciji neprocenjiv, navode u saopštenju. Dodaju, kako je istovremeno, sistem vaspitanja i obrazovanja u javnosti neopravdano zaboravljen i stavljen u drugi plan.Bez velikog i gotovo celodnevnog napora nastavnika, nastava na daljinu bila bi samo dobra ideja. Rad u sistemu obrazovanja izuzetno je osetljiv i puno kompleksniji u ovom kriznom periodu od “mirnodopskog”, i to za sve učesnike u sistemu. Jednako kao kod izvođenja redovne nastave, priprema za održavanje nastave se ne vidi, navode u Sindikatu.
Zbog opasnosti, koja globalno preti od pandemije koronavirusa, a svesna važnosti uloge medija u toj situaciji, Nemačka je ovih dana radnike u medijima stavila na listu “sistemski relevantnih zanimanja”, uz bok s policajcima, vatrogascima i medicinarima. I nije to neobično jer u doba lažnih vesti, važnost profesionalnih medija nikad nije bila veća, ali nažalost još nedovoljno prepoznata. Za razliku od Nemačke, u Hrvatskoj su počela otpuštanja honorarnih saradnika i drastično smanjivanje radnih prava i primanja medijskih radnika, upozoreno je u saopštenju Sindikata novinara Hrvatske. Novinari su danas ti koji građane obaveštavaju o situaciji s pandemijom koronavirusa, o merama zaštite, uputama Civilnog štaba i zaslužni su za to da građani razlikuju tačne informacije od lažnih vesti. Po svemu sudeći, novinarstvu u Hrvatskoj preti nova kriza, nalik onoj iz 2008. godine, a nadajmo se ne i veća. Posledica te prošle ekonomske krize bio je nezapamćen i trajni gubitak radnih mesta u novinarstvu. Polovina novinara u Hrvatskoj, koji su imali sreće da zadrže posao u struci ili pronađu novi, nisu prošli bez posledica, osetno su im smanjeni prihodi. Novi krug osiromašenja novinara, gašenja radnih mesta, rezanja materijalnih prava i uopšteno, smanjivanja vrednosti rada u medijima je pred vratima.Demokratija u Hrvatskoj ne može dopustiti novu eroziju medijskog sektora, jer s njom nestaje i informisanost građana. Onemogućiti nas da obavljamo svoj posao u skladu sa svim pravilima struke imaće pogubne posledice po javnost, demokratiju, ali i političku klimu u zemlji. Zato još jednom tražimo od Vlade da uvaži predložene mere Sindikata u kriznom periodu, zaključeno je u saopštenju, koje je potpisala predsednica Sindikata novinara, Maja Sever.
Sindikat penzionera i Matica penzionera Hrvatske (MUH) uputili su danas otvoreno pismo Vladi sa zahtevom da se za vreme trajanja krize, uzrokovane pandemijom koronavirusa penzionerima isplaćuje solidarni dodatak na penzije. Taj dodatak bi, navode u pismu, trebao da bude obrnuto proporcionalan visini penzije.Tako bi oni s penzijama nižim od 2.000 kuna dobili najviše, npr. 400 kuna solidarnog dodatka mesečno, oni s 2.000 do 3.000 kuna penzije 300 kuna, od 3.000 do 4.000 kuna 200, oni s primanjima od 4.000 do 5.000 – 100 kuna dodatka, dok bi se onima s penzijama višima od 5.000 solidarni dodatak od 100 kuna isplaćivao samo ukoliko je reč o samcima. U pismu pozdravljaju “jedinu indirektnu meru koja se odnosi na penzionere, a to je izjava premijera Andreja Plenkovića da Vlada ni u kojem slučaju neće dirati PENZIJe”.
Iz Hrvatskog zavoda za penziono osiguranje saopšteno je da u sredu počinje isplata penzija za mart korisnicima računa otvorenih u poslovnim bankama. Uz penziju za mart, korisnicima prevremenih starosnih penzija, ostvarenih u periodu od 1. januara do 31. decembra 2019., biće isplaćene i sve zaostale svote, nastale usled ponovnog određivanja iznosa penzije zbog izmena Zakona o penzionom osiguranju.