
Sigurnost učenika i vaspitno obrazovnih radnika mora biti na prvom mestu, zato smo u saradnji sa Štabom civilne zaštite upravo poslali uputu školama o odlaganju svih putovanja van Republike Hrvatske barem u idućih mesec dan”, objavila je danas ministarka obrazovanja Blaženka Divjak. Prethodno je školama poslala uputu za odlaganje putovanja u Italiju, da bi je danas proširila na sve zemlje.
U Hrvatskoj je potvrđen 11. slučaj koronavirusa. Radi se o kontaktu obolelog iz Varaždina. “Iz Klinike za infektivne bolesti ‘Dr. Fran Mihaljević’ u Zagrebu, potvrđena je još jedna obolela osoba novim koronavirusom. Radi se o bliskom porodičnom kontaktu drugog bolesnika s koronavirusom u Varaždinu”, stoji u saopštenju Štaba civilne zaštite. Ministar zdravstva Vili Beroš juče je doneo odluku o proglašenju opasnosti od epidemije zaraznih bolesti kao administrativnu meru, na predlog Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, rekla je načelnica kriznog štaba Ministarstva Maja Grba Bujević. Na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite Grba Bujević je pojasnila kako se tom administrativnom merom omogućava ministru zdravstva da preraspoređuje ljude i opremu koja se nalazi u sistemu zdravstva. Naglasila je da ta administrativna mera omogućava da još bolje, u slučaju potrebe za takvom kriznom situacijom, upravlja sistemom zdravstva.
Policijska uprava vukovarsko-sremska oglasila se saopštenjem u vezi navoda Hrvatskih suverenista o stanju bezbednosti na području Policijske uprave. Navodi se da policijska uprava vukovarsko-sremska od početka 2020. godine ne beleži trend porasta imovinskih krivičnih dela, a naročito ne beleži porast broja prijavljenih provala u objekte, uz koje bi kao potencijalne počinioce povezivala strane državljane koji su nezakonito ušli na područje ove policijske uprave. „Policijska uprava vukovarsko-sremska teritorijalno i operativno je nadležna za deo istočne granice Republike Hrvatske i redovno izveštava javnost o sigurnosno-interesantnim događajima, koje evidentira. Nikakvo prikrivanje podataka o događajima i stanju sigurnosti, ne dolazi u obzir niti je stanje sigurnosti narušeno. Naprotiv, policijska uprava je na svojoj službenoj internet stranici u interesu izveštavanja naših građana, od početka godine objavila 24 saopštenja u kojima je sadržaj vezan uz evidentirane provale i krađe, a dovršenim kriminalističkim istraživanjima nad počiniocima provala i krađa u navedenom periodu nije utvrđena sumnja da su počinioci strani državljani“, navodi se u saopštenju. Iz policije podsećaju kako je krajem 2019. godine evidentirano nekoliko provalnih krađa i neovlaštenih upotreba tuđeg vozila na području Stanice granične policije Ilok, a što je izazvalo uznemirenost dela sugrađana. Potaknut tom činjenicom, načelnik policijske uprave Fabijan Kapular promptno je organizovao sastanak s gradonačelnicom Grada Iloka i oštećenim građanima kako bi analizirani navedeni događaji. Rezultat te saradnje su preduzete mere dodatnog policijskog angažmana kao i savetovanje građana o samozaštitnim merama, te se konstatuje da brojčani faktori potvrđuju da bezbednosno stanje na tom području nije narušeno, saopšteno je iz policijske uprave vukovarsko-sremske.
Povodom predstojećeg Međunarodnog dana žena, u Gradskoj biblioteci Vukovar održan je program pod nazivom Žena 21.veka. Cilj događaja bila je promocija ženskog preduzetništva u Vukovaru i razmena iskustava žena, a u programu su učestvovale Sandra Gašparić, kulinarska blogerica, ginekologinja Mirjana Semenić Rutko, psihologinja Matea Mauer, fitness i plesna trenerica Irma Binec Dedić, Snežana Živković, kozmetičarka i strukovna učiteljica te Dijana Panić Klajić, obrtnica u cvećarstvu. Govorile su o svom poslu i o današnjem položaju žena u društvu. S obzirom da nam se približava Međunarodni dan žena, došli smo na ideju da organizujemo ovakav događaj kako bi pružili podršku ženama. Žena ženu najbolje razume i ova razmena iskustava sa ženama koje su uspele u onome što rade svakako će biti podsticaj ostalima, istakla je Jelena Markov iz Gradske biblioteke Vukovar. Direktorka biblioteke Jelena Miškić naglasila je da ovakave događaje planiraju organizovati i u budućnosti, posebno kao poticaj mlađim ženama. – Želimo ovim susretom pokazati da u našem Vukovaru ima vrlo uspešnih žena koje su se ostvarile u različitim područjima delovanja. Na žalost nismo ih sve mogli pozvati, ali će nam biti čast da nam se pridruže idućih godina jer ovaj događaj nameravamo održavati i u budućnosti kako bismo potakli, posebno mlađe žene da rade na svome samopouzdanju i prilikama koje ovaj grad nudi. Nemamo se baš prilike družiti i razmenjivati iskustva te čuti što bi žena ženi preporučila kako funkcionisati u muškom svetu, posebno poslovnom. Zato verujem da će ovaj susret tome pomoći – rekla je Miškić.
Projekat “Posadi moje drvo” počeo je juče i u Hrvatskoj sađenjem sadnica u Gunji i Iloku, čime će se pošumiti oko 23 hiljade kvadratnih metara površine u cilju smanjenja štetnih gasova, obnove šumske vegetacije te poboljšanja klimatskih uslova. U Gunji je počelo sađenje stabala na površini od oko 13 hiljada kvadrata uz Savu, gde se planira posaditi osam do devet hiljada sadnica. Nakon Gunje, u Iloku će se na površini od 10 hiljada kvadrata posaditi oko šest hiljada sadnica, rekla je predsednica Udruženja „Posadi moje drvo“ za jugoistočnu Evropu Dina Vukičević Bukovski. Uz očekivanje da će se projekat proširiti, rekla je da je cilj ove godine u Hrvatskoj posaditi minimalno 100 hiljada sadnica, a u celom svetu miliona. Vukičević je pozvala građane, firme, razne institucije da im se pridruže.
U Osnovnoj školi Dragutin Tadijanović održana je druga faza projekta „Škole školama“ u kojoj učestvuju četiri škole: OŠ Retfala iz Osijeka, OŠ Ernestinovo, OŠ Silvije Strahimir Kranjčević Levanjska Varoš i OŠ Dragutin Tadijanović Vukovar. Projekat se odvijao četiri nedelje, a teme za debatiranje su bile veganskom prehranom do zdravijeg i dužeg života, previše sporta šteti zdravlju, pretilost u dečjoj dobi odgovornost je roditelja i zdrava hrana osigurava dug život. -Video konferencijska debata odvijala se u dve faze. Tokom nedelje su učenici sastavljali materijale koji su im služili za debate i iznošenje stavova na određenu temu, zatim je škola domaćin vodila debatu koju su ostale škole video konferencijski pratile. Nakon održanih debata učenici ostalih škola su debatantima postavljali pitanja na određenu temu – pojasnila je Draženka Kovačević, profesorica biologije, hemije i prirode u Osnovnoj školi Dragutin Tadijanović. Učenici ove škole održali su ogledni čas iz hemije na temu “deterdženti” uz korištenje informacijske i komunikacijske tehnologije u nastavi. Projekat “Škole školama” omogućio je odličnu međuškolsku saradnju i ističe se inovativnim nastavnim metodama u kojim su korišteni raznovrsni digitalni alati. -Ovo je završni deo druge faze. U sledećim fazama će sigurno doći do saradnje gde ćemo i mi posetiti njihove škole, istraživati neke druge pojave važne za očuvanje životne sredine i raditi na razvijanju svesti o važnosti ekologije i u nastavi i u svakodnevnom životu. Ovim projektom pokazujemo kako su učenici dorasli zadatku, kako istraživanjem pojedinih područja mogu doći do važnih činjenica i znanja – rekla je direktora OŠ Dragutin Tadijanović Lidija Miletić.