Šefu Hrvatskih Suverenista Marijanu Pavličeku zabranili su ulazak u Srbiju, kada je kao član saborskog Odbora za Hrvate izvan Hrvatske pozvan na Šokačko veče u Vojvodinu. Kao saborski zastupnik i član spomenutog saborskog Odbora Pavliček je pozvan da u subotu 4. februara prisustvuje 6. Šokačkoj večeri, koju je u Vajskoj organizovalo Hrvatsko kulturno-umjetničko društvo Antun Sorg. Međutim, na tu kulturnu manifestaciju nije na kraju došao jer mu srpska policija nije dozvolila ulazak u Srbiju. Krenuo sam u Vajsku na poziv tamošnjih Hrvata ne razmišljajući o mogućnosti da mi neće biti dozvoljen ulazak u Srbiju. Nije pomoglo ni to što kao saborski zastupnik imam i diplomatski pasoš, koji bi mu trebao da garantuje nesmetani prelazak granice i kretanje po drugoj državi, rekao je Pavliček. Dodao je da su mu na graničnom prelazu Bogojevo uzeli diplomatski pasoš, nakon čega je tri časa čekao bez bilo kakvog odgovora ili pojašnjenja. Srpski carinici i policajci bili su korektni, osim što sam tri sata sedeo u automobilu kao nekakav kriminalac. Na kraju su mi doneli rješenje po kojem mi je zabranjen ulazak u Republiku Srbiju jer, kako je navedeno, ugrožava sigurnost države i njenih građana.
Protest Hrvatskog novinarskog društva (HND), kojem su prisustvovali i naši novinari, nazvan ”Oprostite što smetam, ne mogu disati”, organizovan šest meseci od smrti novinara Vladimira Matijanića, održan je juče na Markovom trgu ponovljenim zahtevom za smenom ministra zdravstva Vilija Beroša. Predsednik HND-a Hrvoje Zovko i Matijanićeva supruga, Andrea Topić na kraju protesta predali su hrvatskoj Vladi zahteve iz peticije, koju je potpisalo gotovo pet hiljada ljudi. Traže novu, nezavisnu istragu o Matijanićevoj smrti i ostavku ministra Beroša. Zovko je istakao da protest nije usmeren protiv zdravstvenih radnika već na propuste odgovornih.
Najnižu penziju, od prosečno 259 evra mesečno, prima čak 290 000 građana, kojima su uplaćivani minimalni doprinosi. Plata se mora ugovarati u bruto iznosu, rekao je Silvano Hrelja, predsednik Hrvatske stranke penzionera i saborski zastupnik. Hrvatska ima eksploziju korisnika najnižih pemzija, kojih je u januaru bilo gotovo 290 hiljada, a još pre deset godina najniže i minimalne penzije primalo je oko 200 hiljada penzionera. Reč je o ljudima koji su redovnim putem otišli u penziju nakon što su ostvarili zakonom propisani staž i starost, ali su za njih uplaćeni penzioni doprinosi bili toliko niski da bi im penzija bila od 30 do 70% manja nego što jeste da ne postoji institut najniže penzije. Država je lani svakom penzioneru garantovala 10,31 evro penzije po godini staža za koju postoje redovne uplate doprinosa, piše Večernji list.
Poslednjih šest godina, cene nekretnina abnormalno su visoke pa je tako cena nekretnina
samo u prošloj godini u Hrvatskoj skočila za gotovo 15 odsto. Do pre šest godina se za 1000 do 1200 evra po kvadratu stan mogao da kupi u svakom većem gradu u Hrvatskoj, dok je to poslednjih godina, a naročito od prošle, gotovo nezamislivo. Stručnjaci objašnjavaju da su zbog inflacije prinosi na štednju niski, pa građani prebacuju novac sa štednje i ulažu ga u nekretnine kako bi mu sačuvali vrednost, ali i da bi se iznajmljivanjem tih nekretnina osigurali dodatni prihodi. Visoka inflacija, visoke kamatne stope, stalna geopolitička previranja i neizbežan strah od recesije su faktori koji su predodredili rast cena nekretnina, koji je u Hrvatskoj samo u prošloj godini iznosio 14,8 odsto.
Hrvatska vatrogasna zajednica saopštila je danas da je zbog jakog vetra, tokom prethodna dva dana bio povećan broj vatrogasnih intervencija, zabeleženo ih je gotovo 600, a učestvovalo je 1 982 vatrogasca. Uklanjali sa sa saobraćajnica srušena stabla i granje, limove i crepove s krovova. Prema podacima Državnog vatrogasnog operativnog centra 193, tokom dva dana zabeležena je 591 intervencija. Povećan broj intervencija zabeležen je na području Grada Zagreba i desetak županija, među kojima su i Vukovarsko-sremska te Osječko-baranjska.