Predsednik Zajedničkog veća opština Dejan Drakulić, potpredsednik ZVO-a i zamenik župana Osječko-baranjske županije Radomir Čvarković i sekretar ZVO-a Vinko Lazić sastali su se sa Županom Osječko-baranjske županije Ivanom Anušićem. Da bi Zajedničko veće opština valjano i uspešno obavljalo poverenu mu dužnost o brizi za prava srpske zajednice u Republici Hrvatskoj, potreban je stalan kontakt i obostrana saradnja Zajedničkog veća opština Vukovar i izabranih predstavnika vlasti u Osječko-baranjskoj županiji. Bila je ovo prilika da se, osim formalnog upoznavanja sa novim vođstvom ZVO-a, razgovara i unaprede odnosi u rešavanju svih pitanja od značaja za pripadnike srpske nacionalne manjine, kao što su obrazovanje na jeziku i pismu nacionalne manjine, finansiranje projektnih aktivnosti udruženja sa područja Osječko-baranjske županije i drugo.
U Hrvatskoj je u poslednja 24 časa od 10 083 testiranih potvrđeno 1925 novih slučajeva zaraze koronavirusom te je broj aktivnih slučajeva 8813. Među njima je 820 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 116 pacijenata, a preminulo je još 18 osoba.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 74 nove pozitivne osobe na COVID-19, potvrđene PCR testiranjem, a radi se o 13 osoba iz Vukovara, 10 iz Vinkovaca, 8 iz Županje, 7 iz Ivankova, 5 iz Tovarnika, 3 iz Cerića, po 2 osobe iz još 7 mesta naše županije te o po jednoj osobi iz još 14 mesta, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih osoba je 13 550, od čega su 272 osobe preminule. Trenutno su u županiji 22 osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 306 osoba, a u samoizolaciji se nalazi 401 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 12 je pozitivnih zdravstvenih radnika, a u samoizolaciji ih je četvero. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 9 nastavnika i 62 učenika, dok se u samoizolaciji nalaze 4 nastavnika i 371 učenik.
U vukovarskoj i vinkovačkoj bolnici te KBC-u Osijek nema puno nevakcinisanih radnika, a nove epidemiološke mere provode se u potpunosti, navode iz ovih zdravstvenih ustanova. „Od ukupno 710 radnika u Nacionalnoj memorijalnoj bolnici Vukovar utvrđeno je da 181 radnik nema važeću COVID potvrdu kao dokaz o vakcinisanju ili prebolenju bolesti COVID 19. Od 181 radnika, velik broj je onih koji su privremeno nesposobni za rad ili koriste neke zakonom propisane dopuste, dok su svi oni radnici koji su imali obavezu testiranja pre dolaska na svoje radno mesto, ova dva dana uredno pristupili testiranju. Niti jedan učinjeni test nije pozitivan na COVID-19, navode iz Kancelarije direktora vukovarske bolnice.
Komentarišući pravni temelj uvođenja covid potvrda u zdravstveni sistem i sistem socijalne nege, profesorka Ivana Grgurev s Pravnog fakulteta u Zagrebu rekla je da je Zakon o zaštiti građana od zaraznih bolesti bio temelj za donošenje svih odluka Nacionalnog štaba civilne zaštite. “Postoji jedan poseban propis koji štiti građane, a odnosi se na sektor zdravstva i socijalne nege gde se predviđa obaveza ili testiranja ili pokazivanja potvrda o vakcinisanju”, rekla je Grgurev gostujući u HTV-ovoj emisiji “Dobro jutro, Hrvatska”. Zamenica direktora Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Ivana Pavić Šimetin je rekla da su kod manjeg dela populacije sve epidemiološke mere za smanjivanje širenja pandemije i zaštite građana od obolevanja i teških oblika bolesti, pa i smrti, vrlo često nailazile na otpor i nerazumevanje. “Većina građana je sve to prihvatila kako je Nacionalni štab to i propisao, za sva tri talasa pandemije. Sada imamo četvrti talas, ali sada imamo i novo oružje, odnosno vakcinu, pa nema razloga da se neko ne vakciniše ako je ta vakcina na raspolaganju i ima je dovoljno za građane. Posebno se to odnosi na zdravstvene radnike koji su u kontaktu s ljudima”, rekla je Pavić Šimetin. Pacijenti mogu biti i teško bolesni i imati narušen imunološki sistem i prema tome, lekar koji za njega brine, kojem je ta osoba poverila svoje zdravlje, treba se vakcinisati da bi zaštitio tu bolesnu osobu, poručila je Pavić Šimetin. Naglasila je da i vakcinisane osobe mogu uneti zarazu, ali one osobe koje se testiraju, a nisu vakcinisane, imaju veće štanse da unesu zarazu od onih koji su se vakcinisali ili su preboleli COVID-19.
Prema do sadašnjem pravilu, sezona grejanja počinje ukoliko je tri dana za redom temperatura u 21 čas ispod 12 Celzijevih stepeni. S obzirom da su meteorolozi u narednim danima najavili značajno zahlađenje, za očekivati je da se uskoro ispune uslovi po kojima Tehnostan može doneti odluku o puštanju grejanja u pogon. „Mi smo spremni za novu sezonu grejanja, jedino nas okupiraju cene energenata. Ali naši sugrađani mogu biti mirni jer do kraja godine cenu grejanja nećemo dizati uprkos činjenici da su cene energenata drastično skočile. Šta će biti iduće godine, videćemo, poručio je Željko Bakula, rukovodilac energetskih delatnosti u firmi Tehnostan.
Veće srpske nacionalne manjine opštine Negoslavci i Fudbalski klub Negoslavci obeležili su Dečju nedelju, koja se obeležava prve nedelje u oktobru. Tim povodom su predstavnici Veća posetili školu fudbala Negis i prisustvovali treningu mlađih i starijih pionira. Predsednica Veća Biljana Pejić i potpredsednica Marina Stojnović su mladim fudbalerima uručile donaciju u vidu nove garniture dresova za mlađe pionire te slatkiše i sokove kojima će se osvežiti nakon treninga. Revijalna utakmica koju su odigrali većnici i polaznici škole fudbala završena je rezultatom 1:1. Strelac gola polaznika Škole fudbala Negis bio je Miloš Cvetojević, a izjednačujući gol za selekciju većnika postigao je Dušan Kolarić, predsednik Fudbalskog kluba Negoslavci.