Deklaraciju o saradnji Srba iz Hrvatske i Hrvata iz Srbije juče su u Zagrebu potpisali predsednik Samostalne demokratske srpske stranke Milorad Pupovac i predsednik Demokratskog saveza Hrvata u Vojvodini Tomislav Žigmanov. U deklaraciji se osuđuju svi oblici mržnje prema manjinama i „potiču države u kojima žive da se, umesto obnavljanju sukoba, napokon okrenu saradnji” i počnu da rešavaju otvorena pitanja. „Svaki akt pretnje ili agresije prema manjinskoj zajednici u jednoj državi dovodi u opasnost manjinsku zajednicu u onoj drugoj”, navodi se u deklaraciji koja je napisana na srpskom i hrvatskom jeziku i ćiriličnom i latiničnom pismu. Žigmanov je na konferenciji za medije rekao da je saradnja dve zajednice „prirodna” i „deo njihovih osnovnih političkih uverenja” i da je tekst potpisan „iz uverenja da saradnja ne bi smela da ima alternativu”, uprkos brojnim razlikama između dva naroda. Srpsko narodno veće danas organizuje tradicionalni božićni prijem „Hristos se rodi – Vaistinu se rodi”, na koji stiže Ivica Dačić, šef diplomatije i prvi potpredsednik vlade Srbije, a dolazi i premijer Andrej Plenković, uz potpredsednicu vlade za društvene delatnosti i ljudska pitanja Anju Šimpragu, ministra spoljnih poslova Gordana Grlića Radmana, ministarku kulture i medija Ninu Obuljen Koržinek i ministra pravosuđa i uprave Ivana Malenicu.
Vlada je juče donela zaključak o provođenju načela zabrane neopravdanog povećanja cena, kojim obavezuje merodavne službe na pojačane kontrole cena i nalaže da se neopravdano podignute cene vrate na one od 31. decembra, izvestio je ministar privrede i održivog razvoja Davor Filipović. Zbog praćenja tih zaključaka i zbog sprečavanja negativnog efekta na potrošače, zadužuju se Državni inspektorat, porezna i carinska uprava, Ministarstvo mora, saobraćaja i infrastrukture, Ministarstvo zdravstva, Hrvatska narodna banka, Hrvatska agencija za kontrolu finansijskih usluga , Hrvatski operater tržišta energije i Agencija za obalni i linijski saobraćaj, da bez odgađanja provedu pojačanu kontrolu poslovnih subjekata. Ministarstvo privrede se zadužuje da intenzivira aktivnosti koje će omogućiti potrošačima praćenje cena roba i usluga na različitim prodajnim i uslužnim mestima zbog potpunog, pravovremenog i celovitog informisanja potrošača, a Ministarstvo poljoprivrede za praćenje kretanja cena poljoprivrednih i prehrambenih proizvoda. Ministarstva i druga državna tela će na osnovu prikupljenih podataka i analiza da razmotre pripremu izmena odgovarajućih propisa i drugih akata Vlade da bi se još bolje zaštitili potrošači. Glavni državni inspektor Andrija Mikulić na vladinoj je sednici izvestio da je u protekla dva dana provedeno 306 kontrola vezanih uz cene te je utvrđeno 96 prekršaja. Što se tiče trgovine, preliminarni podaci pokazuju da je zabeležen rast cena od tri do 19 odsto, a u uslužnim delatnostima, povećanje se kreće od 10 do 80 odsto. Turistički inspektori su u 151 kontroli utvrdili 52 povrede odnosno povećanja cena, od jedan do deset posto.
Premijer Plenković je u uvodu vladine sednice najavio snažnu vladinu intervenciju za one koji su neopravdano povisili cene u procesu zamene kune evrom, istakavši da su poskupljenja zbog uvođenja evra potpuno neopravdana. Te mere će uključivati i subvencije i poreze, rekao je Plenković i dodao da su neka trgovačka društva iskoristila konverziju da bi neopravdano podizala cene, za šta ne postoji nikakav razlog ni opravdanje, s obzirom da se ona obavlja bez nadoknade. „Država neće ovo odgledati bez reakcije, a svi koji misle da mogu u ovoj situaciji od jedne izrazito pozitivne i korisne stvari svojom neodgovornom poslovnom politikom baciti senu ili naštetiti strateškom uspehu države, vlade, društva i svih nas, u tome neće uspeti”, poručio je Plenković.
Saborski zastupnik Hrvatskih suverenista Marijan Pavliček rekao je juče u Saboru da je glavni krivac za rast cena nakon uvođenja evra premijer Andrej Plenković te da on mora politički da odgovara. „Ni jedna država Evropske unije u istoriji nije ušla u evrozonu u ovako izazovnim vremenima kao što je to učinila Hrvatska, u vreme finansijske, energetske i inflacijske krize. Osim toga, hrvatski narod se nije pitao na referendumu šta misli o ulasku u evrozonu, rekao je Pavliček i dodao da će biti jako teško dokazati da li je neko podigao cene zbog konverzije ili zbog inflatornog udara te da u zakonu nije propisna ni jedna sankcija za one koji “love u mutnom”. Osim toga, nije realno očekivati da Državni inspektorat s 200 inspektora obiđe hiljade poslovnih subjekata. “Najžalosnije je što će narod ispaštati zbog pada standarda”, zaključio je Pavliček.
Prošle godine Zakonom o upravljanju otpadom zabranjeno je stavljanje na tržište laganih plastičnih kesa za nošenje. Ministarstvo privrede i održivog razvoja novim pravilnikom, koji na snagu stupa ove godine, uvešće povratnu nadoknadu i za ambalaže volumena manjeg od 0,2 litre, za tetrapake te ambalažu koja nije PET-a, dok će trgovci početi da naplaćuju vrlo lagane plastične kese.
Protojerej-stavrofor Radoslav Anđelić predvodio je juče nad kosturnicom u Gornjoj Trebinji, u blizini Karlovca, molitvu u pomen na žrtve ustaškog terora ubijene na Badnjak i Božić 1942. te poručio da moramo da oprostimo da bi nam bilo oprošteno. Kosturnica je kod crkve Rođenja Presvete Bogorodice, a na njoj se navodi da je ubijeno 134 Srba i 70 Roma te jedan Rus i da se radilo o nevinim seljacima koje su ustaše ubili “kamama i batovima u obližnjim šumama” te da je 72 godine posle 205 kostura, među kojima 75 dečjih, bilo preneseno u tu zajedničku grobnicu.