Pravoslavni vernici danas obeležavaju Badnji dan tradicionalnim unošenjem i paljenjem badnjaka, liturgijama u hramovima i porodičnim okupljanjem za posnom trpezom pred najradosniji hrišćanski praznik Božić – praznik kojim se proslavlja rođenje Isusa Hrista. Na Badnji dan ujutro, pre izlaska sunca, domaćin odlazi u šumu po badnjak, koji se tek sa prvim mrakom, unosi u kuću. Uz drvo se daruje i žito da bi naredna godina bila plodna. Obavezno je i unošenje slame, a na taj način se prinosi žrtva duhu Hrista koji je i rođen na slami. Srbi Božić obeležavaju od pamtiveka, a badnjakom, odnosno božićnim drvetom, u kuću se unose sreća, zdravlje i napredak. Ove običaje narod je nasledio od predaka i dalje ih održava. Tako se večeras badnjak stavlja na ognjište, posipa žitom, medom i vinom, uz niz ritualnih radnji koje treba da obezbede zdravlje i napredak cele kuće i porodice. Na Badnje veče se ne spava, već bdi i očekuje svečani trenutak Rođenja Hristovog. Badnja noć je noć mira i iščekujuće radosti. Po običajnom kalendaru, danas se ništa ne iznosi iz kuće. Ko se tokom godine sa nekim zavadio, na Badnji dan treba da se pomiri, da bi Hristov rođendan proveli u miru i ljubavi. Tako se i podseća da je opraštanje dar božiji i jedna od najtežih hrišćanskih vrlina. Božić je praznik cele porodice i zato se očekuje da ona tokom prazničnih dana bude na okupu, a prati ga veliki spisak narodnih običaja, poput lomljenja pogače. Običaj nalaže da ukućani prvog gosta na Božić, položajnika, daruju poklonima i goste najbolje što mogu, jer on simbolizuje božanstvo.
Proslava Badnjaka u Borovu uz defile kolone automobila, vatromet i ostale prateće sadržaje ni ove godine neće biti održan zbog epidemioloških mera koje su na snazi. Kako je objasnio predsednik Veća srpske nacionalne manjine Opštine Borovo Dušan Latas, paljenje Badnjaka u Borovu će biti održano, ali ne sa svim onim pratećim aktivnostima koje su organizovane do početka pandemije. “Svi koji budu želeli, moći će da posete crkvu Svetog Stefana već od 12 časova, a naši sveštenici su pripremili badnjake za sve one koji budu došli”, rekao je Latas i podsetio da aktuelne epidemiološke mere ograničavaju okupljanje na otvorenom na stotinu ljudi.
Srpsko narodno veće obeležiće danas pravoslavni Božić u Srpskoj pravoslavnoj opštoj gimnaziji “Katarina Kantakuzina Branković”, a božićni blagoslov će udeliti patrijarh Srpske pravoslavne crkve gospodin Porfirije. Na prijemu će učestvovati i premijer Andrej Plenković, potpredsednik Vlade za društvene delatnosti i ljudska prava Boris Milošević, ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek te predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković, a dodeliće se i tradicionalne godišnje nagrade SNV-a.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je od 517 testiranih, 213 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem, a i dalje je najviše iz Vinkovaca, njih 56, Županje 24 te 14 osoba iz Vukovara, a jedna osoba je preminula. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 21 434 , od kojih je 20 388 ozdravilo, a 387 je umrlo. Trenutno je u županiji 41 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U samoizolaciji se nalazi 605 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 26 je pozitivnih osoba iz sistema zdravstva, a 9 ih je u samoizolaciji. Kako neslužbeno saznaje portal Index, danas je u Hrvatskoj preko 9000 novih slučajeva zaraze, što je novi rekord od početka pandemije.
Nakon najgoreg dana zaraze koronavirusom u celoj bi se Hrvatskoj mogle uvesti strože epidemiološke mere poput ograničavanja rada kafića do 22 časa i ukidanja okupljanja s većim brojem učesnika, piše današnji Jutarnji list. Mere će se primenjivati na celu zemlju, a ne samo na obalu, koja beleži najveće brojeve novozaraženih, verovatno zato što su brojevi u uzlaznom trendu u svim županijama, piše Jutarnji. Predlog da se ekstenzivnije koriste covid-potvrde za sada ne prolazi, iako je to odavno rutina, na primer, u kafićima u zemljama u kojima je provakcinisanost građana mnogo veća nego u Hrvatskoj. Da bi oklevanje s uvođenjem strožih mera u Hrvatskoj moglo imati za rezultat teške posledice za zdravlje građana potvrđuje najnovije istraživanje britanskih naučnika sa Univerziteta East Anglia, koji tvrde da slabe epidemiološke mere u trenutku širenja virusa i slabe provakcinisanosti donose veliki rizik za ranjive grupe, pre svega one koje se ne smeju vakcinisati iz nekog zdravstvenog razloga ili ne mogu steći imunitet zbog svog zdravstvenog stanja poput transplantiranih s kompromitovanih imunim sistemom, piše Jutarnji.
Ministarstvo poljoprivrede je saopštilo da su potvrđeni novi slučajevi visoko patogene influence ptica podtipa H5N1 kod četiri crvenokljuna labuda s područja Zagrebačke, Istarske i Vukovarsko-sremske županije, na ušću Spačve u Bosut. Zbog pojave visoko patogene ptičje gripe u Hrvatskoj su od 5. decembra na snazi stroge preventivne mere određene Naređenjem o merama za sprečavanje pojave i širenja ptičje gripe na području Republike Hrvatske. Mere se odnose na obavezno provođenje higijenskih i biosigurnosnih mera u uzgajanjima živine. Obavezno je držanje sve živine i ptica u zatvorenim kavezima da bi se sprečio svaki kontakt s divljim pticama. Patke i guske se moraju se držati odvojeno od ostale živine. Zbog ranog otkrivanja ptičje gripe merodavnoj veterinarskoj stanici treba odmah prijaviti svaku promenu zdravstvenog stanja i ponašanja ptica, smanjenje proizvodnje, unosa hrane i vode te uginuća ptica, poručuju iz Ministarstva poljoprivrede.