Dan sećanja na sve stradale i proterane u hrvatskoj vojno-policijskoj akciji “Oluja” sinoć je obeležen u Novom Sadu. “Nikada nećemo zaboraviti patnju krajiškog čoveka, Srbina, koji je proteran, koji je izgubio svoju zemlju, svoju kuću svoju decu i svoje roditelje”, rekao je predsednik Srbije i poručio da Srbija želi mir gotovo po svaku cenu i da zna da pamti i da se seća, da poštuje tuđe žrtve, ali ume i da čuva sećanje na svoje. Srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik rekao je da “deveti put ovde kažemo da nam se neće ponoviti, ali nam se ipak ponovilo”. “Ponovilo se isto ono što je bilo u Drugom svetskom ratu. Srbi su prognani. Tačno je, Oluja je pogrom, ona je zločin, ona je genocid, ona je etničko čišćenje, ona je kontinuitet onoga što smo mogli da gledamo iz Drugog svetskog rata. Konačno rešenje za Srbe, kako to kaže Tuđman, da nestanu, da se nikad ne oporave, ali eto, nismo nestali”, istakao je Dodik. Komemoraciji su prisustvovali i predsednik Skupštine Srbije Vladimir Orlić, premijerka Ana Brnabić, ministri, poslanici, srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, predsednica Republike Srpske Željka Cvijanović, gradonačelnik Novog Sada Miloš Vučević i predsednik Pokrajinske vlade Igor Mirović, a parastos svim žrtvama služio je patrijarh srpski Porfirije.
U Crkvi Svetog Marka u Beogradu juče je služen parastos stradalima u hrvatskoj akciji “Oluja”, u kojoj je ubijeno i nestalo oko 2000 Srba, a proterano više od 220 hiljada. Parastosu u Crkvi Svetog Marka je prisustvovao veliki broj građana, koji su na taj način odali poštu svim stradalim sunarodnicima iz Hrvatske, a gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić položio je venac na spomen ploču srpskim žrtvama ispred crkve. Nakon parastora, koji su organizovali udruženje “Zavičaj” i Koordinacija udruženja izbeglih i raseljenih, predstavnici udruženja vetarana položili su vence. Povodom obeležavanja slave Crkve Svete Marije Magdalene u fruškogorskom naselju Banstol, služena je liturgija, a zatim i parastos stradalima u akciji “Oluja”, kojima je hram i posvećen, u prisustvu velikog broja vernika i meštana koji su tokom 1995. godine i kasnije naselili taj deo Srema. Liturgiji, koju je služio vladika sremski Vasilije, uz sasluženje sveštenstva eparhije sremske, prisustvovao je predsednik pokrajinske vlade Igor Mirović, a ovogodišnji kum slave je srpski član Predsedništva BiH Milorad Dodik, koji je rekao da svi ti ljudi pamte ne samo dan kada je počela “Oluja”, već i svoj zavičaj, iako su novi dom našli u Srbiji, i doprineli razvijanju svog novog kraja. “Ne samo da ne možemo da zaboravimo, ne možemo da oprostimo činjenicu da su nemoćne kolone izbeglica, u kojima su bile žene, deca, starci, bili bombardovani od strane njihovih aviona”, rekao je Dodik. Igor Mirović rekao je da se i ovim okupljanjem šalje “zavetna poruka” – da budemo jedinstveni, složni, sposobni da izgrađujemo i Srbiju i Republiku Srpsku, da pomažemo srpski narod gde god se nalazio.
Predsednik Vlade Hrvatske Andrej Plenković juče je, na pitanje o dolasku predstavnika SDSS-a na centralnu proslavu vojno-policijske akcije Oluja u Kninu, rekao da misli da oni neće doći. “Što se mene tiče, ne moraju svi biti svaki puta. Bio je potpredsednik Milošević 2020. kada je bila važna godišnjica. Doći će sigurno nekom drugom prilikom”, rekao je Plenković. Vezano uz povratak izbeglih Srba, Plenković je odgovorio da njegova vlada vodi politiku suživota, pomirenja i otvorenosti za povratak svih onih koji se žele vratiti i da je ona više nego jasna. Ide li taj proces realnim tokom, s obzirom na to da je prošlo 27 godina, to je drugo pitanje, rekao je Plenković. Imamo posebne programe da na ta zabačena područja stigne voda i struja, rekao je premijer.
Predsednik Hrvatske i vrhovni komandant Vojnih snaga Zoran Milanović priredio je juče na Kninskoj tvrđavi prijem za ratne komandante povodom Dana pobede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja te 27. godišnjice akcije Oluja. Predsednik Milanović je na svečanom prijemu uručio odlikovanja, medalje, promocije i pohvale pripadnicima Vojnih snaga Republike Hrvatske, a pre toga je održao govor u kojem je naglasio da su oslobođenje Knina i hrvatska pobeda 90-ih godina jedan od najvećih događaja u hrvatskoj istoriji. “Trebamo ovih dana, i u Kninu i na Sinjskoj alki govoriti protiv zaborava i relativizacije onoga što smo postigli u Domovinskom ratu i osloniti se na činjenice jer je Hrvatska bila u teškoj situaciji i niko joj od ’91. do danas nije ništa poklonio”, istakao je Milanović na Kninskoj tvrđavi.
U Hrvatskoj je juče evidentirano 1486 novih slučajeva zaraze koronavirusom, a umrlo je 15 osoba, saopštio je Nacionalni štab civilne zaštite. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj iznosi 9749, među njima je 607 pacijenata na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 21 pacijent.