Prvu grupu od 200 penzionera, koji su danas otputovali na jednodnevni izlet u Bizovačke toplice, danas je sa glavne autobuske stanice u Vukovaru ispratio gradonačelnik Ivan Penava sa saradnicima. Zaželivši im ugodan put i provod na bazenima, gradonačelnik je podsetio da Grad Vukovar sedam godina zaredom u saradnji sa Udruženjem penzionera i Bizovačkim toplicama organizuje za starije sugrađane jednom nedeljno besplatne odlaske na kupanje, tokom letnjih meseci, Za prevoz i sufinansiranje ulaznice, Grad je u budžetu obezbedio iznos od 100 hiljada kuna.Govoreći o programu bespatnog letovanja penzionera, zamenik gradonačelnika, Filip Sušac istakao je dobru saradnju sa Toplicama, zahvaljujući kojoj se ovaj program godinama uspešno provodi.Predsednik Hrvatskog udruženja penzionera grada Vukovara,Andrija Biro zahvalio se gradu Vukovaru što stariji sugrađani, sa ionako smanjenim budžetima, baš u vreme godišnjih odmora imaju mogućnost besplatnog letovanja.Izleti se organizuju svakog utorka za 200 penzionera, i to od danas do 30. avgusta.Bizovačke toplice posetiocima nude različite sadržaje, osiguravaju razne popuste, a prema udaljenosti su najbliže gradu Vukovaru.
Korona u prvom delu godine nije bila vodeći javnozdravstveni problem, međutim, nezavisno od toga zadržala se velika smrtnost starije populacije. Nakon što je protekle dve godine dostignut rekord po broju umrlih penzionera, taj crni niz nastavljen je i u ovoj godini s jednako snažnim intenzitetom, piše Večernji list. U prvih pet meseci ove godine umrlo je 22.611 korisnika penzija, što je 136 umrlih osoba više nego u istom periodu prošle godine. Pre pet godina, smrtnost penzionerske populacije bila je za trećinu niža nego sad. u istom periodu 2018.godine umrlo je gotovo 15 hiljada penzionera, što je 7 hiljada umrlih manje nego 2022. Hrvatska je, inače, pri dnu evropske lestvice po očekivanim godinama zdravog života, koje su za sada rođene generacije procenjena na 60 godina za žene i 57 godina za muškarce. Poređenja radi, u vodećoj Švedskoj ta je granica 73 godine. Velika smrtnost penzionera posledica je korone, izolacije, smanjenih kontakata, ali presudan je i socio-ekonomski faktor, prokomentarisala je Jasna Petrović, predsednica penzionerskog sindikata, kojoj je žao što se nadležne javne institucije nisu ozbiljnije pozabavile problemom smrtnosti starijih.
Vukovarsko – sremski župan Damir Dekanić juče je prisustvovao završnoj Konferenciji za projektni predlog „Dunav nas spaja“ u Iloku. Cilj projekta je ojačati kulturne autonomije nacionalnih manjina, te podići svest i pružiti informacije o položaju, potrebama i pravima nacionalnih manjina, a u svrhu rešavanja zajedničkih izazova na prekograničnom prostoru. „Sa Generalnim konzulom Generalnog konzulata Republike Srbije u Vukovaru Aleksandrom Nakićem sam učestvovao na više projekata, a jedan od njih je i ovaj, koji označava nastavak naše dobre saradnje”, rekao je župan Dekanić i dodao da su ovo početni razgovori, a da se otvaranje očekuje u septembru. Projekat je vredan oko milion kuna, od čega 15 odsto snose Županija i AP Vojvodina, dok se ostatak iznosa osigurava iz novca za EU projekte. Generalni konzul Aleksandar Nakić je naglasio da se treba živeti u duhu dobre saradnje, mira i sloge. „Dunav je prirodna granica, a smatram da je bolje imati dobrog komšiju tu, nego lošeg rođaka”, poručio je Nakić i dodao da je ovaj projekat put ka višem cilju da bi svi narodi bolje i uspešnije živeli.
U okviru 12. Međunarodnog dunavskog festivala u Gradu Ulmu održana je Radna sednica Dunavsko-savske saradnje. Cilj radne sednice bio je okupljanje članova i dogovaranje konkretne saradnje nakon pandemije koronavirusa te u uslovma nesigurnosti zbog rata u Ukrajini. Ispred Vukovarsko-sremske županije u radu sednice učestvovao je župan Damir Dekanić sa saradnicima. U svom obraćanju župan Dekanić je naglasio značaj županijskih strateških projekata za našu županiju te naglasio da oni nadilaze naš prostor te da trebaju partnere i saradnike u okviru Dunavsko-savske saradnje. „Međusobnom saradnjom projekti u okviru ove inicijative mogu dobiti na vidljivosti, dobiti veći značaj te veću priliku da zažive, a upravo takav karakter projekata nam može dati Dunavsko-savska saradnja. Mislim konkretizovati sve naše korake u provođenju strateških projekata s naglaskom na prethodno navedeno uz korištenje geotermalne energije, intenzivno navodnjavanje i daljnji razvoj drvno-prerađivačke industrije”, rekao je Dekanić. Jedan od zaključaka radne sednice Dunavsko-savske saradnje bilo je i službeno priključivanje Grada Iloka te Brodsko-posavske županije Dunavsko-savskoj saradnji, koja obuhvata predstavnike regionalnih vlasti Ulma iz Savezne pokrajine Baden-Virtenberg, Novog Ulma iz Savezne pokrajine Bavarske, Orašje i Županiju posavsku iz Bosne i Hercegovine, Novi Sad, Sombor i Autonomnu pokrajinu Vojvodine iz Republike Srbije te Vukovar, Vinkovce, Ilok, Brodsko-posavsku te Vukovarsko-sremsku županiju iz Hrvatske.