U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa evidentirane su 4 nove pozitivne osobe na COVID-19, i to iz Bapske, Gradišta, Starih Jankovaca i Vinkovaca. Preminulih osoba nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih osoba je 12 313, od kojih je 11 949 izlečenih, a ukupno je preminula 251 osoba. Trenutno su u županiji 23 osobe na bolničkom lečenju zbog korona virusa. U protekla 24 sata testirano je 228 osoba, te je ukupan broj testiranih u našoj županiji 69 217. U samoizolaciji se nalaze 293 osobe.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava prokomentarisao je nedavni incident u Vukovaru, gde je 30-godišnjak prvo verbalno, a potom i fizički napao 13-godišnje dete, zbog zaštitne maske s hrvatskim obeležjem. Apsolutno osuđujem taj čin napada na bilo koju osobu i iz bilo kojeg razloga. Tim više što ovde imamo slučaj da je 30-godišnjak, odrastao čovek napao dete, dakle maloletnu osobu što je samo po sebi neprihvatljivo. Kad se tome još doda da je povod za takav čin bila maskica sa simbolima ove države onda to, naravno, dobija jednu sasvim drugu dimenziju i konotaciju. Apsolutno očekujem od represivnog aparata, ali jednako tako i od pravosuđa da postupi promptno i prema ovakvim slučajevima odredi kaznu. Svaki građanin u ovoj državi mora da ima sigurnost i država mu to mora osigurati. Ovakav je čin nedopustiv i ne sme se ponavljati. Potrebno je da državni aparat, dakle MUP RH i pravosuđe odnosno, sudstvo, kazni počinioca tako da mu tako nešto ne pada više na pamet, naglasio je gradonačelnik Penava.
Predsednik Srpskog narodnog veća (SNV) i SDSS-a Milorad Pupovac osudio je juče fizički napad muškarca na maloletnika u Vukovaru, koji je policija kvalifikovala kao napad iz mržnje. „Takav događaj je za svaku osudu, napad na maloletnu osobu ili odraslu osobu samo zato što je neko na komadu svoje odeće, u ovom slučaju maske, imao obeležje, koje se nekome ne dopada, predstavlja alarmantan čin agresivnosti, netolerancije i nepoštivanja razlika”, istakao je Pupovac na konferenciji za novinare. U ime SDSS-a Pupovac se izvinio porodici napadnutog dečaka. Napadač je navodno je pripadnik “Grobara”, navijačke grupe beogradskog Partizana, a na nasilnu reakciju potakla ga je zaštitna maska s hrvatskim nacionalnim obeležjima, koju je nosio maloletnik. „Ne postoji nikakvo opravdanje za ovaj nasilnički čin, nezavisno od toga šta je osoba, koja je posegnula za nasiljem proživljavala tokom ratnih godina, to ne pripada u ponašanje koje se može bilo čime opravdati”, rekao je Pupovac. “Politički piromani u Vukovaru i drugim mestima, koji mene i druge prozivaju da ne reagujeo na svaku vatru, koja nastaje kao rezultat njihovog političkog piromanstva trebali bi da shvate da su zapravo oni ti koji neprestano potpiruju i kod navijača i kod pripadnika različitih političkih orijentacija tu vrstu netolerantnih i nasilnih radnji”, dodao je Pupovac. Na novinarsko pitanje da li je to najgori incident u Vukovaru dosad, Pupovac je rekao kako ne bi želeo da kategorizuje, ali da je svakako grozan i nedopustiv.
Brendovanje namirnica bez pesticida moglo bi biti prilika za jačanje konkurentnosti hrvatske poljoprivrede na tržištu EU-a, poručeno je na online konferenciji u organizaciji evroparlamentarke Biljane Borzan. “Način na koji proizvodimo hranu u idućih deset godina drastično će se promeniti”, rekla je Borzan, koja je online konferenciju organizovala kao izvestiteljka evrosocijalista za strategiju “Od polja do stola”, kojom se predviđa smanjenje upotrebe pesticida, veštačkih đubriva i antibiotika u proizvodnji hrane i uopšteno u poljoprivredi za 50 odsto do 2030 .
Prosečna mesečna isplaćena neto plata po zaposlenom u pravnim licima u Hrvatskoj za prvo tromesečje 2021. iznosila je 7 262 kune za muškarce, a za žene 6 806 kuna. U odnosu na isti period prethodne godine prosečne neto plate za muškarce porasle su za 4 osto, a za žene za 4,5 procenata. Najveći porast prosečnih plata bio je u delatnosti zdravstvene zaštite. Istovremeno je najveći pad prosečnih neto plata za muškarce vidljiv u delatnosti pružanja smeštaja te pripreme i posluživanja hrane, a za žene u administrativnim i pomoćnim uslužnim delatnostima. Za prvo tromesečje 2021. muškarci su imali najvišu neto platu u finansijskim delatnostima i delatnostima osiguranja, u iznosu od 11 446 kuna, a najnižu u delatnosti pružanja smeštaja te pripreme i posluživanja hrane, u iznosu od 5 321 kunu. Prosečna neto plata za žene bila je najviša u snabdevanju električnom energijom, gasom, parom i klimatizacijom, u iznosu od 9 011 kuna, a najniža u administrativnim i pomoćnim uslužnim delatnostima, u iznosu od 4 947 kuna. Prosečna mesečna bruto plata po zaposlenom za prvo tromesečje 2021. iznosila je 9 770 kuna za muškarce, a za žene 9 141 kunu.
Raspoloženje hrvatskih građana u disbalansu je s prosekom EU u nekoliko segmenata, a svi oni mogu upozoravati na određenu dozu pesimizma i nepoverenja u vlastitu državu. Na pitanje da istaknu koji osećaji najbolje opisuju njihovo trenutno stanje, gde je bilo moguće dati više različitih odgovora, u Hrvatskoj je “nemoć” biralo 36 odsto ispitanih, dok je na nivou EU taj odgovor izabralo njih 30 procenata.