Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović rekao je danas da se ide u povećanje prekršajnih kazni za kršenje javnog reda, pre svega širenje mržnje u javnom prostoru do čak 4000 evra, s obzirom da dosadašnje nisu ispunjavale svrhu. Božinović je u emisiji Hrvatskog radija “A sada Vlada” pojasnio da se radi o zakonu koji je na snazi još od 1977. i da su prva Vlada koja je krenula u izmene zbog povećanja kazni da bi se sprečavali prekršaji i osavremenio zakon koji je nastao u drugom vremenskom i ideološkom kontekstu. Napomenuo je da je uspostavljena međuresorna grupa, jer zakona zahteva temeljnu reviziju, odnosno treba doneti potpuno novi zakon o javnom redu i miru koji je jedan od osnovnih policijskih alata s obzirom na to da se tiče sigurnosti svih građana na javnom prostoru. Stručna međuresorna rasprava treba da da odgovore na brojna pitanja, rekao je Božinović i dodao da se pojedini prekršaji ne mogu sankcionisati tako da više košta policijsko postupanje, nego kazna koja se uplati u Državni budžet. S tom praksom se prestaje, posebno za recidiviste, naglasio je Božinović. Na pitanje zašto u zakonu nije navedeno i isticanje fašističkih simbola pa i specificiranje ustaškog pozdrava, Božinović je rekao da se zakon u tom delu nije menjao, jer je za to potrebna obimnija zakonska izmena.
Narodna pravobraniteljka Tena Šimonović Einwalter je pozdravila najavljene izmene Zakona o prekršajima protiv javnog reda i mira, koje uključuju visoke novčane kazne zbog pozdrava “Za dom spremni, a smatra da je potrebno promeniti i druge odredbe tog zakona. Rekla je da smatra da podizanje kazni neće dati očekivani efekat ukoliko ne postoji ujednačena sudska praksa. Ako se podigne kazna na 4000 evra, a istovremeno se ne podižu optužni predlozi i ne pokreću prekršajni postupci kod korištenje simbola i pozdrava, problem će biti još veći. „Važno je da se podigne svest građana o nezakonitom govoru te o nezakonitom korištenju i pozdrava i simbola. Samo povećati sankcije, a da ne znaju svi šta je zabranjeno i šta nije zabranjeno, opet ne može imati pravi efekat”, poručila je Šimonović Einwalter i dodala da bi Zakon o prekršajima protiv javnog reda i mira trebao eksplicitnije da spomene poticanje na mržnju ili diskriminaciju po bilo kojoj osnovi, kao što je to slučaj sa Zakonom o sprečavanju nereda na sportskim takmičenjima.
Advokat Branko Šerić je u Novom danu na N1 televiziji komentarisao povećanje prekršajnih kazni za izvikivanje i isticanje fašističkih simbola i parola rekavši da je najveći problem to što nemamo standarde prilikom procesuiranja i kažnjavanja. “Važnije je pokretanje postupka nego visina kazne, dakle neminovnost da ćete za vređanje, omalovažavanje ili za ovakve uzvike biti prijavljeni i kažnjeni”, rekao je i dodao uzvik “za dom spremni” ne treba posebno unositi u zakon kao zabranjen jer ima još čitav niz zabranjenih uzvika koje bi trebalo staviti u zakon, a to je apsurd. “Dosadašnje kazne su bile smešne. Predložene kazne od 100 do 4000 evra sigurno će da zabole, a vreme će da pokaže kako će sudovi da pristupe kažnjavanju. S obzirom da su ovo prekršaji, ne treba imati milosti jer su se te kazne menjale za par dana zatvora i nisu se platile, a ovako se to neće baš ponavljati”, tvrdi Šerić. “I ovaj “za dom spremni” zavisi o okolnosti i kada je upotrebljen i da li je uperen protiv neke grupe ljudi da izazove sukobe. I on može biti smatran govorim mržnje koji je krivično delo”, rekao je Šerić. Kada je u pitanju simbol crvene zvezde kaže da nema šanse da se to izjednačava jer se zna šta je bio fašizam i antifašizam. “Crvena zvezda je bila simbol antifašizma, od Španije do Finske. Pa hajmo onda zabraniti i popularno pivo koje nosi to obeležje”, poručio je Šerić.
Predsednik Hrvatskog sabora Gordan Jandroković potvrdio je juče da se neće praviti velike izmene izbornog zakona, da je izvesno da će se prekrajati izborne jedinice, a broj zastupnika trebao bi da ostane isti. „Postojeći sistem prilagodićemo tome da svaki glas ima jednaku težinu“, rekao je Jandroković novinarima nakon sednice saborskog Predsedništva i dodao da bi broj zastupnika, kojih je sada 151, trebao da ostane isti te da veruje da će se izmene Zakona na prvom čitanju naći do letnje pauze, dok bi drugo čitanje moglo da bude na jesenjoj sednici. Jandroković je izvestio i da se saborsko Predsedništvo složilo da se neki saloni u Saboru nazovu imenima žena iz hrvatske istorije i da će se odluka o tome verovatno doneti na sledećoj sednici. Za sada postoje formalni predlozi Socijaldemokrata i Kluba HDZ-a da saloni nose imena Savke Dapčević Kučar i Katarine Zrinske, a očekuje se i formalni predlog Marije Selak Raspudić da se jedan salon nazove po Kati Šoljić. Predsednik Sabora najavio je da nova saborska sednica počinje u sredu, 12. aprila i da će da traje 14 nedelja, do 14. jula, a da su, za sada, na dnevnom redu 164 tačke.
U Vinkovcima je održan sastanak Zajednice penzionera, na kojem je učestvovalo 17 udruženja koja zajedno predstavljaju više od 5 hiljada penzionera u Vukovarsko-sremskoj županiji. Predsednik Odbora za treću dob Vukovarsko-sremske županije, županijski većnik i koordinator Zajednice penzionera Marinko Lukenda je tokom sastanka, zajedno s pročelnikom odelenja za zdravstvo i socijalnu negu Mariom Adamovićem, podelio uskrsne poklone predsednicima udruženja. Osim toga, članovi zajednice su upoznati s javnim pozivom kancelarije penzionera Vukovarsko-sremske županije, a javni poziv će da traje ceo april, istakao je Lukenda. Učesnici sastanka izrazili su zadovoljstvo susretom te su se složili da bi ovakvi sastanci trebali da budu češći da bi se penzionerima osigurala adekvatna podrška i nega u trećoj dobi. Zahvaljujući uspešnoj saradnji udruženja sa Zajednicom penzionera Vukovarsko-sremske županije, više od 1500 penzionera je do sada ostvarilo pravo na pakete pomoći.