Premijer Andrej Plenković rekao je juče da je Vlada više nego spremna nabaviti rusku vakcinu Sputnjik V kada ga Evropska agencija za lekove odobri. Plenković je na sednici Vlade rekao da je Vlada od ruske strane zatražila dodatnu dokumentaciju o navedenoj vakcini te istakao da je očito počela formalna procedura da ga EMA odobri. “Učinićemo sve bilateralno da vidimo detalje. Kada Agencija odobri vakcinu mi smo više nego spremni da je nabavimo i stavimo u funkciju zaštite građana od pandemije”, poručio je premijer. Tokom marta se očekuje odobrenje EMA-e za vakcinu Johnson&Johnson, što je, rekao je, novih 900 hiljada doza u dolasku, u određenoj u dinamici distribucije. Premijer je najavio da je, što se tiče vakcine, prema dosadašnjim podacima potrošeno više od 242 hiljade doza, od čega je jednu dozu primilo 121 hiljada ljudi, a 60 hiljada obe doze.
Od 350 pozitivnih uzoraka na covid-19, koji su do sada sekvencionisani, 99 uzoraka pozitivno je na britanski soj, dva na afrički, a četiri na njujoršku varijantu virusa, obavestio je juče na sednici Vlade ministar zdravstva Vili Beroš. “U saradnji s Evropskim centrom za sprečavanje i kontrolu bolesti Hrvatski zavod za javno zdravstvo u proteklih mesec dana i u naredne četiri nedelje šalje 10 odsto pozitivnih uzroka iz Hrvatske slučajnim odabirom iz dokazanih grupiranja na sekvencionisanje. Do sada je poslano malo više od 1000 uzoraka te su za 350 došli rezultati”, rekao je Beroš.
Potpredsednik Vlade i ministar unutrašnjih poslova Davor Božinović podsetio je na konferenciji Nacionalnog štaba na mere protiv covida-19 koje se u Hrvatskoj primenjuju do 15. marta, a reč je o ograničavanju okupljanja, zabrana i ograničavanje prelaska preko graničnih prelaza, posebna organizacija rada trgovina te javni prevoz. Podsetio je da je produžen postojeći režim prelaska granica i uslovi, a to znači da putnici koji dolaze iz država koja su na spisku posebne liste Hrvatskog zavoda za javno zdravsto moraju pokazati negativan PCR test ne stariji od 48 časova, te im se određuje mera samoizolacije do 14 dana, koja se može i skratiti ako sedmi dan o svom trošku obave PCR test te nalaz bude negativan. Putnicima u tranzitu i radnicima određuje se automatski mera samoizolacije ako u roku do 12 sati ne napuste Hrvatsku.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs rekao je da su obrazovni radnici definitivno prioritetna grupa pri vakcinisanju te da je Ministarstvo intervenisalo i zamolilo da se u aplikaciju za prijavu na vakcinisanje uključi i kategorija radnika u obrazovanju. “Intervenisali smo i zamolili da se, ako je ikako moguće, ispravi aplikacija koja je sada dostupna te da se kategorija nastavnika, odnosno radnika u obrazovanju pojavi kao jedan od elemenata u njoj”, rekao je Fuchs novinarima nakon sednice Vlade napomenuvši da plan i dinamiku vakcinisanja provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo koji je merodavan za izradu sheme. Podsetio je da se zaposleni u obrazovanju mogu vakcinisati u ambulantama porodične medicine i tamo reći da su prosvetni radnici te samim tim i potencijalno više izloženi zarazi.
U Hrvatskoj 35 odsto osmogodišnjaka ima problem s prekomernom težinom, pokazalo je istraživanje Evropske inicijative praćenja debljine dece koje je juče, na Svetski dan debljine, predstavila voditeljka istraživanja u Hrvatskoj, Sanja Musić Milanović. Ona je debljinu označila kao jedan od najvećih javnozdravstvenih problema 21. veka te zajednički faktor za sve vodeće hronične nezarazne bolesti. “Ako u idućih 30 godina ne smanjimo trend porasta debljine, prosečni životni vek smanjiće se za tri i po godine, upozorila je predstavljajući rezultate drugog kruga istraživanja u Hrvatskoj. Istraživanje je provođeno od februara do aprila 2019. na uzorku koji je obuhvatio više od 5000 dece. Po tom istraživanju, otkrila je Musić Milanović, u dobi od osam godina imamo 33,1 odsto devojčica i 37 odsto dečaka s prekomernom telesnom masom, odnosno ukupno 35 odsto dece u Hrvatskoj s prekomernom tjelesnom težinom. U protekle tri godine nije zabeležen značajniji porast debljine kod dece u Hrvatskoj.
Saborska opozicija je u raspravi o izmenama Zakona o poljoprivredi upozorila na propadanje hrvatske poljoprivredne proizvodnje zbog loših politika, ali resorna ministarka Marija Vučković takve je izjave odbacila poručivši kako poljoprivredna proizvodnja raste. Hrvatska poljoprivredna proizvodnja nezaustavljivo propada, za to nije kriva samo jedna nego sve dosadašnje vlade, a i poljoprivredni proizvođači koji su održali samo jedan veliki protest za razliku od svojih evropskih kolega, zaključeno je te upozoreno da stanje u poljoprivredi govori da dosadašnje poljoprivredne politike nisu dale rezultate jer imamo velik uvoz poljoprivrednih proizvoda i nedovoljnu samodostatnost poljoprivredne proizvodnje iako imamo potencijal za zadovoljavanje svih potreba.
Zbog velikog broja prijavljenih kvalitetnih projekata na konkurse Mere 4 i Mere 6 Programa ruralnog razvoja, Ministarstvo poljoprivrede donelo je odluku o povećanju sredstava za provođenje operacije „Korištenje obnovljivih izvora energije“ za 85 miliona kuna, operacije „Podrška ulaganju u pokretanje nepoljoprivrednih delatnosti u ruralnim područjima“ za 50 miliona kuna i operacije „Razvoj nepoljoprivrednih delatnosti u ruralnim područjima” za 50 miliona. Na ovaj način su raspoloživa sredstva povećana za 185 miliona kuna, saopšteno je iz Ministarstva poljoprivrede.
Korisnici ovih podrški u tri operacije sredstva mogu uložiti u postrojenja za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora za vlastite potrebe, objekte za prijem, obrađivanje i skladištenje sirovina za proizvodnju energije iz obnovljivih izvora, objekte za obradu, preradu i skladištenje supstrata za organsko gnojenje, mašine za transport i primenu supstrata za organsko đubrenje na poljoprivrednim površinama, između ostalog.
Iz Ministarstva poljoprivrede saopšteno je kako je potvrđena Influenca ptica tipa A podtipa H5N8 kod uginulog labuda pronađenog na području reke Bosut kod Podgrađa. Utvrđivanje patogenosti virusa je u toku, navode iz ministarstva. Influenca ptica je zarazna virusna bolest ptica, uključujući i živinu. Uglavnom se pojavljuje kod ptica, ali u određenim okolnostima se može zaraziti i čovek, iako je rizik uglavnom veoma mali. „Ovim putem podsećamo da su u Republici Hrvatskoj na snazi preventivne mere za sprečavanje pojave i rano otkrivanje influence ptica koje se odnose na obavezno provođenje biosigurnosnih mera u uzgajanjima peradi te na obaveznu prijavu svake promene zdravstvenog stanja kao i uginuća peradi i ptica. Cilj je onemogućiti kontakt domaće živine i ptica s divljim pticama, posebno pticama vodaricama koje su najčešće rezervoari virusa”, navode iz ministarstva.