Ministar zdravstva Vili Beroš poručio je juče kako veruje da će epidemiološka situacija u Hrvatskoj i dalje biti stabilna i da ćemo moći dalje polako popuštati protivepidemiološke mere 15. februara. Istakao je, međutim, da se s popuštanjem treba ići oprezno i jako promišljeno. Beroš je dodao da, iako je epidemiološka situacija u Hrvatskoj i dalje stabilna, sve je više osoba s postcovid sindromom, patološkim stanjima koja su posledica prebolele zaraze koronavirusom. Do 1. februara obrađeno je više od hiljadu postcovid pacijenata, a najčešće su tražili brigu pulmologa, kardiologa i drugih internista, te neurologa i psihijatara, rekao je Beroš na sednici Vlade iznoseći podatke o epidemiološkoj situaciji u Hrvatskoj. Najteži pacijenti s postcovid sindromom zbrinjavaju se stacionarno, a većina ih se leči u postcovid ambulantama ili drugim specijalističkim ambulantama. Zbog sve većeg broja takvih slučajeva, dnevne bolnice u šest bolničkih ustanova namenjene su isključivo za daljnje praćenje pacijenata nakon akutne faze covida-19. Beroš je rekao da se razmišlja i o pokretanju istraživanja koje će pokazati obim, incidenciju i trajanje novog sindroma, o kojem je sada malo toga poznato.
Predsednik SDP-a Peđa Grbin poručio je juče da opozicija insistira na osnivanju saborske istražne komisije za posleratnu obnovu, istakavši da je to neophodno jer se zbog poslova na obnovi istražuje i novi HDZ-ov zastupnik Nikola Mažar. “Pre dve nedelje opozicija je predložila osnivanje istražne komisije koja se trebala baviti kriminalom u posleratnoj obnovi. Današnji natpisi u medijima pokazuju koliko je osnivanje komisije potrebno jer policija protiv saborskog zastupnika HDZ-a Nikole Mažara navodno pokreće krivični postupak zato što su se nameštali dokumentacija i potvrde kako bi određeni odabrani preduzetnici mogli dobiti posao”, rekao je Grbin novinarima u Saboru.
Hrvatski sabor juče je raspravio Predlog zakona o elektronskim medijima. Saborska opozicija problematizovala je odredbu zakona o odgovornosti izdavača za komentare korisnika na internet portalima. Istakli su da bi izdavači, kako ne bi potpali pod krivične odredbe zbog, na primer, govora mržnje, mogli sasvim onemogućiti komentare što bi za posledicu moglo imati ograničavanje javne reči. Ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek rekla je da očekuje da će se donošenjem kvalitetnijeg zakonskog okvira stvoriti bolji uslovi za rad medija i pridoneti podizanju profesionalnih standarda. Dodala je kako se zakonskim predlogom čini iskorak u zaštiti dece i sprečavanju govora mržnje, a predviđa se i veća transparentnost u objavi podataka.
Ministar obrazovanja Radovan Fuchs izjavio je da se nastava u školama održava po planu i trenutno bez većih problema, te podsetio da nastavu u školama slušaju učenici od prvog do osmog razreda osnovne škole. Rekao je da je stabilan broj učenika pozitivnih na koronavirus, odnosno da nema ni povećanja ni smanjenja broja novozaraženih, te da je u skladu s opštom epidemiološkom situacijom. Fuchs smatra da će se, ako se ovakvo stanje zadrži, odnosno ako ostane ista situacija, svi učenici uskoro vratiti u škole.
U Saboru je osnovana nestranačka i neformalna radna grupa “Zastupnice za jaču zaštitu žrtava seksualnog nasilja”, za predlaganje i praćenje provođenja rešenja jače zaštite žrtava seksualnog nasilja te prevencije i edukacije prepoznavanja nasilja. Inicirale su ju zastupnice Kluba Centra i GLAS-a, a tu su predstavnice svih klubova osim HDZ-a i Mosta. Dalija Orešković rekla je da je njihova inicijativa zamišljena kao trajna saradnja i dijalog zastupnica različitih stranaka. Prvi je cilj izmena Krivičnog zakona kojom bi se promenilo rešenje koje više štiti predatore, a ne žrtve, a reč je o roku od tri meseca u kojem žrtva mora prijaviti nasilje. Anka Mrak Taritaš iz GLAS-a je naglasila da tom inicijativom žele da zajedno nešto odrade u vezi sa zaštitom žena od nasilja i da nema veze sa strankama. Nada Murganić iz HDZ-a rekla je da smatra da nema potrebe za osnivanjem posebne inicijative, jer saborski odbori daju dovoljno prostora, mogućnosti, ali i obaveze da razmatraju sve probleme. HDZ oštro osuđuje svaki oblik nasilja i seksualnog uznemiravanja, a ova je vlada učinila značajan pomak u borbi protiv nasilja nad ženama, poručila je Murganić. Mostovka Marija Selak Raspudić rekla je da saborski Odbor za ravnopravnost polova, koji predvodi, u saradnji sa dva druga odbora sledeće nedelje planira tematsku sednicu, na koju će pozvati predstavnike institucija gde se pojavilo seksualno uznemiravanje.
Na potresom pogođenim područjima Sisačko-moslavačke županije prijavljeno je 34 108 oštećenih stambenih objekata, a pregledano ih je 23 700, naveli su danas iz Županije. Neupotrebljivo zbog spoljnih uticaja je 284 stambenih objekata, a zbog oštećenja neupotrebljivo je 2869 objekata. Privremeno neupotrebljivo i potreban je detaljan pregled za 2410 objekata, a privremeno neupotrebljivo i potrebne su mere hitne intervencije za 2851 stamben objekat. Iz Sisačko-moslavačke županije navode da je upotrebljivo bez oštećenja od zemljotresa 576 pregledanih objekata, upotrebljivo bez ograničenja je 5447, a upotrebljivo s preporukom o postupanju je 9263 stambena objekta.