U tržnom centru Golubica u Vukovaru danas se, u organizaciji Odeljenja za neurologiju Opšte županijske bolnice Vukovar, održava „Dan crvenih haljina“. Cilj ove akcije je podizanje svesti o moždanom udaru kod žena. U Hrvatskoj još uvek svake godine od moždanog udara umire više žena nego od maligne bolesti dojke uprkos gotovo stalno prisutnim upozorenjima na faktore rizika za nastanak moždanog udara, navela je doktor Sanja Svalina, specijalista neurologije. Moždani udar je češći kod muškaraca, ali kod žena su mnogo gore posledice, i baš zato je rano uočavanje prvih simptoma najvažnije, upozorila je dr Svalina.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava
juče je sa saradnicima posetio firmu Ricosta Croatia, koja u
Vukovaru radi već 4 godine. Zbog uspešnog dosadašnjeg rada, kao i
zadovoljavanja uslova proizvodnje i kvalitete, firma je odlučila
kupiti susedno zemljište s namerom proširenja poslovanja i građenja
nove fabrike. Anica Dorkin, koja obavlja funkciju prokurista
objasnila je kako se Ricosta bavi krojenjem i šivanjem gornjih
delova dečjih cipela. U svojim počecima, Ricosta je imala 64
radnika, dok danas broji 111 zaposlenih, a s proširivanjem pogona do
kraja 2020. godine u planu je zaposliti još 30 osoba. Gradonačelnik
Penava rekao je kako je dugogodišnji rad Gradske uprave, fokusiran
na privredu, iznjedrio ovakve rezultate. „Nije slučajan podatak da
smo se našli na drugom i trećem mestu u Hrvatskoj po izdvajanju za
privredu, u taj rezultat uloženo je puno napora, a upravo je Ricosta
Croatia jedna od firmi koja ima tendenciju porasta zaposlenih. Od
pokretanja svog poslovanja do danas, broj zaposlenih se u Ricosti
povećao za 75 odsto.“, rekao je gradonačelnik Penava te dodao
kako će u narednom periodu, s proširenjem pogona, kako je i
najavljeno, doći do novih zapošljavanja što ide u prilog
privrednog rasta Vukovara, porasta broja radnih mesta te
pozicioniranja Vukovara kao prepoznatljivog centra obućarske
industrije.
Vukovarsko-sremski župan i član Predsedništva HDZ-a Vukovarsko-sremske županije Božo Galić izjavio je kako će podršku za čelne pozicije u HDZ-u na skorašnjim unutarstranačkim izborima dati svakom onom ko u celini podrži strateške projekte naše županije. “U celini ću podržati sve one koji podrže naše strateške projekte, i za poziciju predsednika i poziciju zamenika predsednika kao i potpredsednike”, rekao je Galić. Istakao je kako mu je bitno da se strateški projekti Vukovarsko-sremske županije realizuju u što skorijoj budućnosti jer o njima zavisi opstanak istoka Slavonije.
Advokatska kancelarija Ante Nobila zastupa desetak bivših ratnih zarobljenika Vojnog zatvora Lora. Nakon pravomoćne presude prema kojoj su trojica hrvatskih državljana osuđeni na zatvorske kazne, ostalo je pitanje odštete koje ni nakon 30 godina nije rešeno. “Imamo pravomoćne presude da su zločini napravljeni, a radi se o zločinima hrvatske vojske i policije. Pitanje je šteta, ali sudska praksa je izbacila cifre koje se dodeljuju kao šteta. Zavisi o broju dana, tipu mučenja itd. Ne znam zašto se sad ulazi u novi postupak o iznosima. Mi ne znamo koliko je ukupno isplaćeno šteta dosad, a apslotuno se ne zna koliko je naplaćeno u regresnim nalozima države u slučajevima gde su hrvatski državljani osuđeni za pojedino krivično delo. Od događaja u Lori prošlo je gotovo 30 godina i sad se raspravlja hoće li se ljudima isplatiti šteta. Mnogi su već umrli, mislim da to nema smisla”, rekao je Nobilo u gostovanju na N1 televiziji i dodao: “Naša kancelarija ima manje od desetak ljudi. Vrhovni sud je zauzeo stav da mrtva glava vredi 220 hiljada kuna, većinom se isplaćuje za ratni zločin, ali odšteta u civilnoj parnici bi se isto mogla dobiti. Mislim da je to neprimereno, užasno malo. Ali to je stav Vrhovnog suda odavno, ljudi su srećni da i to dobiju, a moraju čekati i 30 godina“, zaključio je Nobilo.
Inauguracija Zorana Milanovića, koji je na predsedničkim izborima u Hrvatskoj pobedio Kolindu Grabar Kitarović, biće održana 18. februara u 12 časova, u svečanoj dvorani na Pantovčaku. Novoizabrani predsednik je odlučio da čin inauguracije obavi bez pompe, čime je prekinuo dosadašnju tradiciju velikih svečanosti koje su se odvijale na Markovom trgu još od vremena Franje Tuđmana, piše Jutarnji list. Milanović, kako je već najavio, neće nositi predsedničku lentu, neće biti garde ni straže, kao ni državnika iz drugih zemalja. Ipak, odlučio je da zadrži deo tradicije, prema kojoj novi predsednici polažu zakletvu tačno u podne, nakon što odjekne pucanj Gričkog topa sa zagrebačke Kule Lotrščak. Na ceremoniji će biti prisutno 50 ljudi, a sve bi trebalo da traje oko 45 minuta do sat vremena. Na inauguraciju će biti pozvano 38 aktuelnih i bivših hrvatskih zvaničnika, kao i 13 sudija Ustavnog suda. Vrlo je verovatno, navodi Jutarnji, da će se istog dana obaviti i primopredaja dužnosti.