Iz gradske uprave Vukovara obavestili su sve građane koji su prijavili štetu na građevinskim objektima ili na automobilima da za iste štete neće biti isplate, budući da je Zakonom o ublažavanju i uklanjanju posledica prirodnih nepogoda propisano da se sredstva pomoći za ublažavanje i delomično uklanjanje posledica prirodnih nepogoda ne dodeljuji „za štete u slučaju osigurljivih rizika na imovini koja nije osigurana ako je vrednost oštećene imovine manja od 60 odsto vrednosti imovine“. U skladu s Odlukom Vlade Republike Hrvatske, krajem decembra su iz Državnog budžeta prebačena sredstva na račun Grada Vukovara u iznosu od 155 426 kn za ublažavanje i otklanjanje posledica prirodne nepogode za štete u poljoprivredi. Isplata oštećenima na području grada Vukovara isplaćena je u skladu s dostavljenim rasporedom od strane Državne komisije za procenu šteta od prirodnih nepogoda.
Gradonačelnik Vukovara Ivan Penava juče je sa saradnicima posetio firmu Ricosta Croatia, koja u Vukovaru radi već 4 godine. Zbog uspešnog dosadašnjeg rada, kao i zadovoljavanja uslova proizvodnje i kvalitete, firma je odlučila kupiti susedno zemljište s namerom proširenja poslovanja i građenja nove fabrike. Anica Dorkin, koja obavlja funkciju prokurista objasnila je kako se Ricosta bavi krojenjem i šivanjem gornjih delova dečjih cipela. U svojim počecima, Ricosta je imala 64 radnika, dok danas broji 111 zaposlenih, a s proširivanjem pogona do kraja 2020. godine u planu je zaposliti još 30 osoba. Gradonačelnik Penava rekao je kako je dugogodišnji rad Gradske uprave, fokusiran na privredu, iznjedrio ovakve rezultate. „Nije slučajan podatak da smo se našli na drugom i trećem mestu u Hrvatskoj po izdvajanju za privredu, u taj rezultat uloženo je puno napora, a upravo je Ricosta Croatia jedna od firmi koja ima tendenciju porasta zaposlenih. Od pokretanja svog poslovanja do danas, broj zaposlenih se u Ricosti povećao za 75 odsto.“, rekao je gradonačelnik Penava te dodao kako će u narednom periodu, s proširenjem pogona, kako je i najavljeno, doći do novih zapošljavanja što ide u prilog privrednog rasta Vukovara, porasta broja radnih mesta te pozicioniranja Vukovara kao prepoznatljivog centra obućarske industrije.
Vukovarsko-sremski župan i član Predsedništva HDZ-a Vukovarsko-sremske županije Božo Galić izjavio je kako će podršku za čelne pozicije u HDZ-u na skorašnjim unutarstranačkim izborima dati svakom onom ko u celini podrži strateške projekte naše županije. “U celini ću podržati sve one koji podrže naše strateške projekte, i za poziciju predsednika i poziciju zamenika predsednika kao i potpredsednike”, rekao je Galić. Istakao je kako mu je bitno da se strateški projekti Vukovarsko-sremske županije realizuju u što skorijoj budućnosti jer o njima zavisi opstanak istoka Slavonije.
Vukovarsko-sremska županija pokrenula je projekat kojim će se ispitati mogućnosti proizvodnje biomase kako bi se iskoristile neiskorištene ili zapuštene poljoprivredne površine na području opština Drenovci, Gunja i Vrbanja. Kako bi projekat “Identifikacija područja i tehnologija proizvodnje pri uspostavljanju kratkotrajnih nasada” zaživeo, potpisan je ugovor o saradnji s Energetskim institutom “Hrvoje Požar” iz Zagreba od 24 meseca. Svrha projekta je analiza mogućnosti proizvodnje biomase iz kratkotrajnih kultura na neiskorištenim ili zapuštenim poljoprivrednim površinama na području vukovarsko-sremskih opština Drenovaca, Gunje i Vrbanje.
Dva mladića koji su u ponedeljak primljena na Odeljenje za infektivne bolesti Opšte županijske bolnice Vinkovci nemaju infekciju uzrokovanu koronavirusom, potvrđeno je juče iz vinkovačke bolnice. Naime, prema rezultatima testiranja koje je obavljeno na Klinici za zarazne bolesti Dr Fran Mihaljević u Zagrebu, nalazi oba pacijenta su negativni, navode iz bolnice. Dva mladića deo su grupe od deset hrvatskih radnika koji su se vratili iz kineskog grada Šangaja, a po dolasku u Hrvatsku jedan od njih dobio je blago povišenu temperaturu, a drugi je imao respiratornih problema te su hospitalizovani. Preostali radnici bili su pod epidemiološkom kontrolom.
Hrvatska komora medicinskih sestara i niz sestrinskih udruženja upozorili su da je u proteklih šest godina skoro 2500 medicinskih sestara i tehničara zatražilo potvrde za odlazak na rad u inostranstvo i pozvale merodavne da poduzmu konkretne mere protiv odliva kadrova. “Upozoravamo Vladu, Ministarstvo zdravstva i javnost da je zbog odlaska u inostranstvo ili penziju sve veći nedostatak medicinskih sestara u sistemu, što dovodi u pitanje kvalitetu brige za pacijente”, poručeno je u saopštenju sestrinstva 2020. Hrvatske komore medicinskih sestara, Hrvatskog strukovnog sindikata medicinskih sestara, Samostalnog sindikata zdravstva i 16 sestrinskih udruženja.
Vlada i Ministarstvo rada i penzionog sistema pripremili su prvu verziju novog zakona kojim će se od iduće godine uvesti nacionalna penzija. Nova novčana isplata ipak se neće zvati penzija, već nacionalna nadoknada za starije osobe, koju bi moglo primati oko 20 hiljada starijih od 65 godina. Resorno ministarstvo procenjuje da približno 60 hiljada osoba starijih od 65 godina, većinom žena, nema minimalne uslove za ostvarenje prava na starosnu penziju, za šta treba minimalnih 15 godina, među kojima će tek svaka treća osoba zadovoljiti kriterijume za isplatu nacionalne nadoknade. Uslovi za primanje ove novčane mere su je neprekinuti boravak u Hrvatskoj od 20 godina, kao i prihodi i dohodak članova domaćinstva. Novo pravo ostvarivaće osobe čiji su prihodi po članu domaćinstva niži od 800 kuna, koliko bi, predlaže se, trebala biti visina nacionalne nadoknade za starije osobe. Nacionalna nadoknada uvodi se od 1. januara 2021. godine i, iako se neće zvati penzijom, sav administrativni deo oko isplate i uvođenja obaviće Hrvatski zavod za penziono osiguranje, koji će jednom godišnje proveravati lične podatke i prihode primaoca nacionalne penzije, koja će se jednom godišnje usklađivati prema stopi inflacije.
Belomanastirski granični policajci juče su iz Dunava kod Batine spasili četiri migranata koji su iz Srbije pokušavali doći do hrvatske obale, izvestila je osječko-baranjska policija. Policajci su pri redovnom jutarnjem obilasku službenim plovilom tri kilometra severno od Batine čuli dozivanje u pomoć na stranom jeziku, da bi potom u hladnom Dunavu uočili nekoliko osoba koje plutaju po reci. Kada su im se približili, videli su četiri migranata koji se držanjem za naduvane gume bore s rečnim strujama, pokušavajući se iz smera Srbije dokopati hrvatske obale. Migrante u dobi oko 30-tak godina policajci su izvukli iz vode i smestili ih na policijsko plovilo, te zbog iznemoglosti i hipotermije, pružili su im prvu pomoć i pozvali Hitnu.