Hrvatski sabor juče je izmenio Zakon o zaštiti stanovništa od zaraznih bolesti i time otvorio mogućnost da se uskoro počnu izricati kazne onima koji se ne pridržavaju mera zaštite od zaraze koronavirusom. Zakon je izmenjen sa 76 glasova ‘za’ i 53 glasa protiv. Sabor je Vladu zadužio da mu tri puta godišnje dostavlja izveštaj o provođenju mera iz Zakona dok traje epidemija. Vlada bi to trebala učiniti na početku naredne sednice u januaru, zatim u junu te u septembru naredne godine. Sabor je odbio opozicione amandmane da mu Vlada jednom mesečno dostavlja izveštaj o provođenju i efektima mera donesenih na temelju Zakona. Prema Zakonu, svi koji ne budu nosili maske ili ih budu nosili nepravilno biće kažnjeni iznosom od 500 kuna. Okupljanja više od 10 osoba kažnjavaće se iznosom od 10 do 40 hiljada kuna. Naplaćivanje kazni usklađeno je s odredbama prekršajnog zakona što znači da oni koji kaznu dobiju, ako je plate u roku od tri dana, plaćaju 50 odsto izrečene kazne.
Hrvatska je naručila 5,6 miliona doza vakcina protiv koronavirusa, a vakcinisanje bi moglo početi Fajzerovom vakcinom, koja bi trebala prvo stići u 125 hiljada doza, najavio je direktor Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo Krunoslav Capak. Na konferenciji za novinare Nacionalnog štaba civilne zaštite rekao je da je Evropska Unija otvorila pregovore sa šest proizvođača u prvoj fazi, a prvi sporazum koji je Hrvatska dobila na uvid bio je onaj AstraZenece, od kojeg je naručeno 3,6 miliona doza, ali smo zbog velikog interesa drugih zemalja Unije dobili 2,7 miliona doza, pa je ostatak naručen od Johnson&Johnsona. Nakon toga po milion doza naručen je od Fajzera i Moderne, a 300 hiljada doza od CureVaca. Prioritetne grupe su zdravstveni radnici, štićenici i zaposleni u domovima za starije te osobe s povećanim rizikom od težih oblika bolesti, a potom će se vakcinisati i ostali.
Predsednik Republike Zoran Milanović smatra da bi se svi hrvatski građani trebali vakcinisati protiv covida-19, a spreman je i javno se vakcinisati, rekao je njegov portparol Nikola Jelić. “Predsednik Milanović smatra da bi se svi trebali vakcinisati, računa pri tom na građansku odgovornost i svest, a spreman je i javno se vakcinisati kako bi svojim primerom pokazao važnost vakcinisanja”, rekao je Jelić za agenciju Hina. Sličnog mišljenja je i premijer Andrej Plenković koji je takođe spreman javno se vakcinisati radi zaštite od bolesti covid-19. S obzirom na to da je oboleo od te bolesti, o trenutku vakcinisanja obaviće konsultacije s lekarima, rekao je portparol Vlade Marko Milić.
Ministarstvo nauke i obrazovanja ne izdaje saglasnost za prelazak srednjih škola na online nastavu, nego samo prima obaveštenje o tome, a preduslov za takvu odluku je procena direktora, osnivača i lokalnih štabova, naglašeno je juče iz Ministarstva. “Pre svega želimo naglasiti da se od početka školske godine srednje škole zatvaraju i prelaze na online nastavu na temelju zahteva epidemiologa, a u saradnji s direktorima, osnivačima i lokalnim štabovima”, objasnio je glavni savetnik ministra nauke i obrazovanja Božo Pavičin. Sve srednje škole, dodao je, zatvorene su u pet županija, a na nivou cele Hrvatske zatvoreno je 117 srednjih škola od 400, što je gotovo 30 odsto, te učenici imaju nastavu na daljinu, a prema najavama iz još nekih županija u idućim nedeljama taj će se broj dodatno povećati.
Novim zakonskim okvirom o referendumu koji je pripremilo Ministarstvo pravosuđa i uprave preciznije je definisano referendumsko pitanje i način proveravanja potpisa, produžen je rok za skupljanje potpisa, a uvodi se i mogućnost da se na referendumu glasa o protupredlogu. Zakonski predlog Ministarstvo je pripremilo kako bi se sistemski uredilo to pitanje s obzirom da postojeće uređenje referenduma, koje datira iz 1996. nedovoljno reguliše to pitanje, izjavio je juče ministar Ivan Malenica predstavljajući predlog koji je na e-savetovanju narednih 30 dana, nakon čega će ići u redovnu saborsku proceduru. Institut referendumskog pitanja predlogom se prvi puta rešava na sistemski način pa se propisuju formalne pretpostavke koje mora ispunjavati, što će pre raspisivanja referenduma ispitivati Državna izborna komisija.
Visoko obrazovanje u Hrvatskoj godišnje polazi oko 700 studenata s invaliditetom, a na stručnom skupu održanom povodom Međunarodnog dana osoba s invaliditetom naglašena je potreba za zakonskom definicijom njihovog statusa i načina prilagođavanja visokog obrazovanja. “Pitanje uključivanja dece s teškoćama u razvoju i osoba s invaliditetom u obrazovanje svih nivoa, pa i u visoko obrazovanje, od velike je važnosti”, naglasila je pravobraniteljka za osobe s invaliditetom Anka Slošnjak na stručnom skupu koji je održan online. Istakla je kako uprkos zakonskoj podlozi u Hrvatskoj nema zakonom propisanih oblika i načina pružanja prilagođavanja za studente s invaliditetom u visokom obrazovanju.
Iz Ministarstva poljoprivrede su saopštili da će uskoro biti raspisan konkurs za proizvođače povrća u plastenicima. Predmet Konkursa je dodela podrške za ulaganja u proizvodnju povrća u zaštićenom prostoru, odnosno plasteniku. Ukupan iznos raspoloživih sredstava javne podrške za ovaj Konkurs iznosi 150 miliona kuna, a Nacrt konkursa je u postupku elektronskog savetovanja do 16. decembra 2020. godine. Najviši iznos javne podrške po projektu iznosiće 150 hiljada evra, uz napomenu da će se intenzitet javne podrške od 50 odsto po projektu moći uvećati za dodatnih 20 procenata u slučajevima kada ulaganje provodi mladi poljoprivrednik, kada se ulaganje provodi u područjima sa ograničenjima ili u slučaju zajedničkog projekta. U sklopu Konkursa prihvatljiva su ulaganja u izgradnju ili rekonstrukciju i opremanje plastenika, koja će doprineti boljem upravljanju vodama, uključujući upravljanje gnojivima i pesticidima, boljem upravljanju tlom te povećanju efikasnosti u korištenju voda i energije u poljoprivredi i preradi hrane, navode iz Ministarstva.