U Hrvatskoj je u poslednja 24 sata koronavirusom zaraženo 6 932 osoba, što je novi rekord, a njih 36 je umrlo, saopštio je danas Nacionalni štab civilne zaštite. To je najveći broj novoobolelih u jednom danu nakon što je juče evidentirano 6 310. Broj aktivnih slučajeva u Hrvatskoj danas je 28.541. Među njima je 1 711 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 231 pacijent. U samoizolaciji su trenutno 26.362 osobe.
U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirane su 162 nove pozitivne osobe na COVID-19, potvrđene PCR testiranjem. Najveći broj zaraženih je iz Vukovara, 39 osoba te 37 iz Vinkovaca. Preminule su tri osobe. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 15 955, od kojih je 15 006 izlečeno, dok su 293 osobe preminule. Trenutno je u županiji 61 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U samoizolaciji se nalazi se 679 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih, 22 su pozitivne osobe iz sistema zdravstva, dok je 5 radnika u samoizolaciji. Iz sistema obrazovanja obolelo je 18 nastavnika i 146 učenika. U samoizolaciji se nalazi 7 nastavnika i 833 učenika.
Zbog pogoršanja epidemiološke situacije u Hrvatskoj, Nacionalni štab pripremio je nove mere. Neke stupaju na snagu već 6., a neke 15.novembra. Ministar unutrašnjih poslova, Davor Božinović na press konferenciji Nacionalnog štaba pobrojao je nove mere. “Ograničavaju se okupljanja, odluka stupa na snagu sutra, a zabranjuje se održavanje svih javnih događanja i okupljanja u javnim prostorima na kojima je prisutno 50 osoba, osim ako se radi o događanju na kojem učestvuju samo osobe s EU digitalnom covid-potvrdom. Pooštravaju se i mere za održavanje svih događanja, gde će uz digitalnu potvrdu za učestvovanje biti obavezno korištenje medicinske maske. I dalje je na snazi mera zabrane održavanja okupljanja na otvorenom za više od 100 osoba, osim ako se ne radi o osobama koje imaju digitalne covid-potvrde”, rekao je Božinović. “Sva okupljanja mogu trajati do ponoći. Izuzetak su projekcije u bioskopu, ako su počele do 23 sata, kao i svadbe, koje moraju završiti do 2 sata posle ponoći. Svi učesnici moraju imati covid-potvrde”, dodao je ministar. Iz Štaba su najavili da će se u još širu upotrebu covid-potvrda ići takođe od sredine novembra, ukoliko brojke novozaraženih nastave rasti, a tada će biti uvedene i u ugostiteljske objekte, odnosno kafiće, restorane, teretane, te rekreacione i fitness centre u zatvorenom.
Odluka o obaveznim covid-potvrdama odnosi se i na škole. “Odnosi se na sve državne i javne službe te za one koji su zaposleni u sistemu obrazovanja. Ukoliko nisu vakcinisani ili preboleli koronu, moraju se testirati dvaput nedeljno”, rekao je voditelj Nacionalnog štaba Davor Božinović, dodajući da se odluka odnosi na zaposlene u školama. Mera obaveze posedovanja covid-potvrde ne odnosi se na učenike, nego samo na zaposlene, a što se tiče učenika, poznato je da smo doneli ekstenzivnu preporuku, koja će se delomično podeliti u nekim elementima. Pojačaće se obaveza nošenja maski”, rekao je direktor HZJZ, Krunoslav Capak. Što se tiče dece od prvog do četvrtog razreda, oni će dok se kreću po hodnicima trebati da nose masku, dok za vreme nastave neće biti obaveza.
S obzirom na lošu epidemiološku situaciju, a u skladu sa uputstvima Štaba civilne zaštite Vukovarsko – sremske županije, župan Damir Dekanić potpisao je Odluku o nastavljanju nastave po modelu C, odnosno na daljinu, za sve razrede u svim školskim ustanovama kojima je županija osnivač, saopšteno je juče iz županije. Odluka će se, za sada, primenjivati samo sledeće nedelje.
Zbog pandemije koronavirusa Vlada je produžila provođenje popisa stanovništva do 14. novembra. Direktorka Državnog zavoda za statistiku Lidija Brković izjavila je da je isključivi razlog produženja popisa stanovništva izuzetno teška epidemiološka situacija s kojom su suočeni popisivači i stanovnici koje popisuju. Popis je uspešno završen u Vukovarsko-sremskoj i u Osječko-baranjskoj županiji. Na teren popisivači još jedino izlaze u slučaju da neko nije bio popisan tokom tri obilaska kuće. Ako ima onih koji još uvek nisu popisani, molim ih da nam se jave u područnu kancelariju u Osijeku ili Vinkovcima pa će ih popisivači obići i popisati, rekla je Brković dodajući da će prve prevremene rezultate objaviti 60 dana nakon završetaka popisa, a tačan broj domaćinstava, osoba i stanova nakon završene obrade.
Vukovarska firma Komunalac upravlja sa 6 groblja na području grada, Sotina i Lipovače na kojima su 15 343 grobna mesta u kojima je 23 725 sahranjenih osoba. Grobnu nadoknadu redovno plaća 8908 korisnika, a ostali ne, čime firmi nanose gubitak od oko 800 hiljada kuna godišnje, rekao je Josip Pešić, voditelj poslovne jedinice Gradska groblja u firmi Komunalac. Ova fima novac od grobne nadoknade ulaže u infrastrukturu i hortikulturno uređenje groblja jer žele da i ona budu uređena u skladu s vremenom u kojem živimo. Godišnja grobna nadoknada, za na primer, zemljano grobno mesto od oko 5 kvadratnih metara u kojem se mogu sahraniti dve osobe iznosi 80,44 kn, a za grobnice iste veličine u koje se mogu sahraniti 2-3 pokojne osobe iznosi 208,52 kn. Godišnja nadoknada za veće grobnice je 286 kn – naglašava Pešić dodajući da to zaista nije puno. Ako grobna nadoknada nije plaćena deset godina, grob se smatra napuštenim i može se ponovo dodeliti na korištenje, ali tek nakon proteka petnaest godina od poslednje sahrane u grob, odnosno nakon proteka trideset godina od sahrane u grobnicu.