Ministar zdravstva Vili Beroš objavio je juče na twitteru da je prvog dana uvođenja covid potvrda u zdravstveni sistem u zdravstvenim ustanovama testirano 6 236 radnika, među kojima je bilo 20 pozitivnih. “Kod više od 6236 testiranih radnika u šezdesetak zdravstvenih ustanova prvog dana uvođenja obaveznih EU covid potvrda zabeleženo je 20 pozitivnih. Još jedan neoborivi argument da su mere neophodne u zaštiti pacijenata i zaposlenih”, napisao je Beroš.
Hrvatska lekarska komora saopštila je juče da podržava uvođenje covid potvrda u zdravstveni sistem kao meru koja će pridoneti sigurnosti bolesnika i ocenila da protesti u bolnicama ili oko njih narušavaju mir neophodan bolesnicima u njihovom lečenju. “Komora smatra da svim zaposlenima u zdravstvu zdravlje i sigurnost bolesnika trebaju biti na prvom mestu. Lekari su vakcinisani u izuzetno visokom broju, a kada se vakcinisanim lekarima dodaju oni koji su stekli imunitet prebolenjem, dolazimo do vrlo visokog procenta od preko 95 odsto”, ističu iz Hrvatske lekarske komore. I Hrvatska komora medicinskih sestara saopštila je juče da podržava odluku o uvođenju covid potvrda u sistem zdravstva te se ogradila od desetak svojih članova koji su juče ujutro protestvovali pred nekoliko bolnica zbog uvođenja potvrda i testiranja. “Nekoliko desetina medicinskih sestara i tehničara protestuje ispred bolnica protiv mera čiji je cilj sprečavanje širenja infekcije covid-19, umesto da poštuju medicinska pravila, testiraju se i rade s pacijentima na svojim radnim mestima. Većina medicinskih sestara je vakcinisana, oko 72 odsto onih koje trenutno rade, a jedan deo je preboleo covid”, navode iz Komore medicinskih sestara i dodaju da smatraju neprihvatljivim pokušaje pojedinaca van zdravstvenog sistema da iskorištavaju situaciju i manipulišu zaposlenima u sistemu zdravstva.
Ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Josip Aladrović predstavio je juče reformu sistema socijalne brige, čiji je cilj bolji i transparentniji, sistem koji će korisnicima pružati kvalitetnije usluge u njihovim lokalnim sredinama. Celovita reforma sistema socijalne brige uključuje sedam zakonskih rešenja i tri nacionalna plana usmerena na borbu protiv siromaštva, razvoj socijalnih usluga i izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom, koja uz sebe vežu akcijske planove. Brojne promene doneće Zakon o socijalnoj zaštiti, koji je zakon samog sistema, Zakonom o udomiteljstvu rešavaju se određeni izazovi čiji intenzitet raste u poslednje vreme, a preostalih pet zakonskih rešenja odnose se na regulisane profesije. Za paket zakona predviđeno je 1,2 milijarde kuna više sredstava u dvogodišnjem periodu, koje će biti alocirane za sistem socijalne brige, rekao je ministar. Za Zakon o socijalnoj zaštiti u 2022. osigurana su 362 miliona kuna, a u 2023. planirana su dvostruko viša ulaganja. Tim Zakonom cilj je smanjiti rizik od siromaštva pa je planirano povećanje osnovice za izračunavanje zagarantovane minimalne nadoknade sa 800 na 1000 kuna u 2022.
Kroz projekat Živeti zdravo Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, hiljadu područnih osnovnih škola širom Hrvatske, koje nemaju sportsku dvoranu opremljeno je posebno osmišljenim Poligonima za fizičku aktivnost školske dece, istakla je juče voditeljka projekta Sanja Musić Milanović. “Podaci ukazuju da je 88 odsto dece fizički aktivno pre ulaska u osnovnu školu barem sat vremena dnevno, dok je na završetku osnovne škole taj procenat samo 17 odsto”, istakla je Musić Milanović na predstavljanju u Edukacionom centru Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo (HZJZ). Istakla je da je od ideje do realizacije projekta, čiji je cilj bio osigurati uslove za fizičku aktivnost dece u školama, prošlo deset godina. Projekat je još 2015. krenuo kao pilot projekat u 120 osnovnih matičnih škola bez sportske dvorane. “HZJZ je kroz projekat Živeti zdravo iz Evropskog socijalnog fonda obezbedio 7. miliona kuna za nabavku poligona i provođenje programa, a sve sa ciljem održavanja zdravlja dece”, istakla je Musić Milanović.
Okrugli sto na temu “Perspektiva kulturnog, obrazovnog i duhovnog čuvanja identiteta srpskog naroda, brže, bolje i veće povezivanje srpskih udruženja, klubova i zajednica u zemlji, okruženju i dijaspori” održan je proteklog vikenda u Somboru u sklopu 13. manifestacije “Matica dijaspora” u organizaciji Zavičajnog udruženja Srba “Korijeni” iz Sombora. Uvodničari su bili Duško Ćutilo direktor Fonda za izbegla, raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu i narodni poslanik u skupštini Srbije Miodrag Linta. “Kroz naše programe smo održavali saradnju sa povratničkim sredinama, pokušavajući da omogućimo povratak ljudima na njihova vekovna ognjišta, a sa druge strane onima koji tamo žive da im se pruži mogućnost da sačuvaju svoj identitet, s obzirom da je mnogim krajevima to zaista veliki problem”, rekao je Ćutilo, istakavši da se u poslednje vreme mnogo više pažnje posvećuje Srbima u regionu. Kako je naveo, Fond za izbegla i raseljena lica je radio i na očuvanju srpskog jezika i ćirilice tako što je finansirao kupovinu radnih sveski i udžbenika za učenike osnovnih škola na prostoru Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije koji pohađaju nastavu po modelu A. “Mislim da smo preko 900 srpske dece ove godine na ovaj način podržali. Pokrajinska vlada je preko Fonda u saradnji sa Zajedničkim većem opština obezbedila 5 miliona dinara samo ove godine da se učenicima koji pohađaju nastavu na srpskom jeziku i ćirilici na ovaj način pruži podrška. Takođe, đacima prvacima kupljen je školski pribor”, rekao je Ćutilo. “Da bi nacionalane zajednice u Hrvatskoj stekle pravo na službenu upotrebu jezika i pisma uslov je jedna trećina stanovništva te nacionalne zajednice u ukupnom stanovništvu opštine ili grada dok u Srbiji taj procenat za nacionalne manjine iznosi 15 odsto”, podsetio je Linta. Mirjana Oreščanin iz Veća srpske nacionalne manjine Grada Vukovara je u izlaganju navela da veće ima mnogobrojne aktivnosti.“Najvažnije je očuvanje kulturnog identiteta i jezičkog identiteta i ta borba protiv asimilacije treba da se realizuje najviše kroz prosvetu sa upoznavanjem dece sa njihovom nacionalnom kulturom i identitetom”, kazala je Oreščanin i istakla da se ljubav prema srpskoj kulturi razvija u školama.
Na početku takmičenja u okviru Super lige za odbojkašice, Enna Vukovar gostovala je kod ekipe Marina Kaštela, gde je poražena sa 3:0. Već pre samog početka susreta, vukovarski klub je uzeo u obzir da se Marina Kaštela znatno pojačala te da će teško biti doći do bodova, što se i potvrdilo. Vukovarski klub trenutno je 12. na tabeli, bez osvojenih bodova.