U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 29 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem, a radi se o 9 osoba iz Vinkovaca, po 2 iz Vukovara, Ivankova i Novih Mikanovaca te po jednoj osobi iz još 14 mesta naše županije, dok preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 13 476, a ukupno su preminule 272 osobe. Trenutno je u županiji 25 osoba hospitalizovano zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 382 osobe, a isti broj je u samoizolaciji. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 8 je pozitivnih iz sistema zdravstva, dok se u samoizolaciji nalaze 4 medicinska radnika. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 9 nastavnika i 60 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 6 nastavnika i 349 učenika.
U Hrvatskoj su u poslednja 24 časa registrovana 1074 nova slučaja zaraze koronavirusom od 9320 testiranih, te je broj aktivnih slučajeva 7913. Među njima je 823 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 107 pacijenata, a preminulo je još 19 osoba, od kojih je četvero bilo vakcinisano. Reč je o pacijentima starije životne dobi, s komorbiditetima.
Posledica uvođenja zabrane rada nedeljom u maloprodaji dovešće do pada broja zaposlenih, imaće direktan negativan efekat na rast BDP-a, a preporuka Vladi je da u potpunosti odustane od ovog poteza, zaključci su ekonomiste Vuka Vukovića izneseni u istraživanju “Šta donosi zabrana rada nedeljom”. Vlada je u julu u nacrt dala predlog o uvođenju zabrane rada nedeljom kroz izmene i dopune Zakona o trgovini. Vuković je istakao da se argumenti Vlade temelje na dva osnovna narativa, a to su poštovanje prava radnika na dan odmora u skladu sa, kako je navedeno, „hrvatskom tradicijom i običajima” te da će se potrošnja nedeljom preliti na ostale dane u nedelji.
Multimodularni preventivni Program „Zajedno protiv govora mržnje“organizovan je danas u Borovu naselju i su aktivno učestvovali učenici srednje Tehničke škole Nikola Tesla. Ovaj preventivni program sastavni je deo Programa preventivnih i proaktivnih aktivnosti policije i partnera usmerenih na poboljšanje stanja sigurnosti na području Grada Vukovara i Vukovarsko-sremske županije. Program, namenjen učenicima, provodi se u organizaciji Policijske uprave vukovarsko-sremske, a u saradnji s Policijskom upravom osječko-baranjskom i Policijskom upravom međimurskom, uz podršku Direkcije policije Ministarstva unutrašnjih poslova i Ministarstva nauke i obrazovanja te podršku Veća za prevenciju Grada Vukovara i organizacija civilnog društva. Ovaj preventivni program ima za cilj promociju kulture tolerancije, dijaloga, nenasilja i nediskriminacije te prevenciju svih oblika govora mržnje kao društveno neprihvatljivog oblika ponašanja. Posebna pažnja posvećena je primarnoj prevenciji, u smislu poticanja mladih na stvaranje pozitivnih stavova, zdravih stilova života, kao i međusobnog uvažavanja te prihvaćanja različitosti u društvu. Program se istovremeno provodio na više lokacija, s više različitih tematskih aktivnosti, rekla je Sandra Veber, voditeljka Službe prevencije u Direkciji policije. Govoreći o dosadašnjim preventivnim akcijama naglasila je pozitivne rezultate istih, pa je tako statistika pokazala da je tokom prvih devet meseci ove godine evidentirano 30 počinilaca vršnjačkog nasilja, dok je u istom periodu prošle godine taj broj bio 135. Načelnik Policijske stanice Vlado Božić osvrnuo se na lokalnu satistiku. Prošle godine, na području naše policijske stanice evidentirano je 18 slučaja sa elementima međuvršnjačkog nasilja i diskriminacije, dok su ove godine zabeležena dva takva slučaja, što pokazuje evidentan pad takvih događanja, rekao je Božić. Direktor Tehničke škole, Đorđe Lukić podsetio je kako je ta školska ustanova već niz godina angažovana na realizaciji brojnih evropskih i nacionalnih projekata. Naši učenici s profesorima danas će pokazati primere tolerancije koja treba da postoji među mladima i mi kao prosvetni radnici radimo na njihovom povezivanju, rekao je, između ostalog Lukić. Zamenik gradonačelnika Vukovara, Filip Sušac naglasio je kako Grad Vukovar snažno podržava projekte, koji promovišu kulturu, razumevanje, toleranciju i uvažavanje.
Povodom Svetskog dana učitelja, koji se treću godinu za redom obeležava na današnji dan, Ministarstvo obrazovanja nagradilo je najbolje vaspitno-obrazovne radnike u Hrvatskoj, ove godine njih 511. Na poziv je mogao da se javi ili za nagradu bude predložen radnik koji je u godini za koju se prijavljuje stekao uslove na osnovu Pravilnika o nagrađivanju učitelja, nastavnika, stručnih saradnika i direktora u osnovnim i srednjim školama te učeničkim domovima. U Godini čitanja nagrađeno je pet školskih bibliotekara iz Vukovarsko-sremske županije. Željka Geto, jedna od dve bibliotekarke Ekonomske škole u Vukovaru, nagradu je dobila prvi puta, dok je Marija Bratonja iz iste škole nagradu dobila po drugi puta. Nagrađena po drugi put je i Biljana Krnjajić iz vukovarske Osnovne škole “Siniše Glavaševića”, dok je Aniti Tufekčić iz Osnovne škole “Antun i Stjepan Radić” iz Gunje, kao i Bojanu Laziću iz Osnovne škole Negoslavci i Osnovne škole Bršadin ovo treći put da su nagrađeni. Među nagrađenima je po drugi put i nastavnik matematike Vojislav Đuračković iz Osnovne škole Negoslavci, a po prvi put ove godine nagrađen je i jedan profesor srpskog jezika s našeg područja, u nastavi na srpskom jeziku i ćiriličnom pismu po modelu A. To je profesor doktor Ljiljana Bajac Nikolić iz vukovarske Gimnazije. Svi nagrađeni dobiće i novčanu nagradu u iznosu od 10 hiljada kuna. Bajac je rekla kako nagradu ne doživljava kao ličnu, nego prvenstveno kao nagradu obrazovanju po modelu A, posebno u vukovarskpj Gimnaziji, koju je pohađala kao učenica gde danas predaje.