U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa je 29 novih pozitivnih osoba na COVID-19, potvrđenih PCR testiranjem, a radi se o 9 osoba iz Vinkovaca, po 2 iz Vukovara, Ivankova i Novih Mikanovaca te po jednoj osobi iz još 14 mesta naše županije, dok preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 13 476. U protekla 24 časa testirane su 382 osobe, a isti broj je u samoizolaciji. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji, 8 je pozitivnih iz sistema zdravstva, dok se u samoizolaciji nalaze 4 medicinska radnika. Iz sistema obrazovanja ukupno je obolelo 9 nastavnika i 60 učenika, a u samoizolaciji se nalazi 6 nastavnika i 349 učenika.
U Hrvatskoj su u poslednja 24 časa registrovana 1074 nova slučaja zaraze koronavirusom, te je broj aktivnih slučajeva 7913. Među njima je 823 pacijenata na bolničkom lečenju, od toga je na respiratoru 107 pacijenata, a preminulo je još 19 osoba, od kojih je četvero bilo vakcinisano. Reč je o pacijentima starije životne dobi, s komorbiditetima.
Ministar zdravstva Vili Beroš objavio je juče na twitteru da je prvog dana uvođenja covid potvrda u zdravstveni sistem u zdravstvenim ustanovama testirano 6236 radnika, među kojima je bilo 20 pozitivnih. “Kod više od 6236 testiranih radnika u šezdesetak zdravstvenih ustanova prvog dana uvođenja obaveznih EU covid potvrda zabeleženo je 20 pozitivnih. Još jedan neoborivi argument da su mere neophodne u zaštiti pacijenata i zaposlenih”, napisao je Beroš.
Hrvatska lekarska komora saopštila je juče da podržava uvođenje covid potvrda u zdravstveni sistem kao meru koja će pridoneti sigurnosti bolesnika i ocenila da protesti u bolnicama ili oko njih narušavaju mir neophodan bolesnicima u njihovom lečenju. “Komora smatra da svim zaposlenima u zdravstvu zdravlje i sigurnost bolesnika trebaju biti na prvom mestu. Lekari su vakcinisani u izuzetno visokom broju, a kada se vakcinisanim lekarima dodaju oni koji su stekli imunitet prebolenjem, dolazimo do vrlo visokog procenta od preko 95 odsto”, ističu iz Hrvatske lekarske komore. I Hrvatska komora medicinskih sestara saopštila je juče da podržava odluku o uvođenju covid potvrda u sistem zdravstva te se ogradila od desetak svojih članova koji su juče ujutro protestvovali pred nekoliko bolnica zbog uvođenja potvrda i testiranja. “Nekoliko desetina medicinskih sestara i tehničara protestuje ispred bolnica protiv mera čiji je cilj sprečavanje širenja infekcije covid-19, umesto da poštuju medicinska pravila, testiraju se i rade s pacijentima na svojim radnim mestima. Većina medicinskih sestara je vakcinisana, oko 72 odsto onih koje trenutno rade, a jedan deo je preboleo covid”, navode iz Komore medicinskih sestara i dodaju da smatraju neprihvatljivim pokušaje pojedinaca van zdravstvenog sistema da iskorištavaju situaciju i manipulišu zaposlenima u sistemu zdravstva.
Ministar rada, penzionog sistema, porodice i socijalne politike Josip Aladrović predstavio je juče reformu sistema socijalne brige, čiji je cilj bolji i transparentniji sistem koji će korisnicima pružati kvalitetnije usluge u njihovim lokalnim sredinama. Celovita reforma sistema socijalne brige uključuje sedam zakonskih rešenja i tri nacionalna plana usmerena na borbu protiv siromaštva, razvoj socijalnih usluga i izjednačavanje mogućnosti za osobe s invaliditetom, koja uz sebe vežu akcijske planove. Brojne promene doneće Zakon o socijalnoj zaštiti, koji je zakon samog sistema, Zakonom o udomiteljstvu rešavaju se određeni izazovi čiji intenzitet raste u poslednje vreme, a preostalih pet zakonskih rešenja odnose se na regulisane profesije. Za paket zakona predviđeno je 1,2 milijarde kuna više sredstava u dvogodišnjem periodu, koje će biti alocirane za sistem socijalne brige, rekao je ministar. Za Zakon o socijalnoj zaštiti u 2022. osigurana su 362 miliona kuna, a u 2023. planirana su dvostruko viša ulaganja. Tim Zakonom cilj je smanjiti rizik od siromaštva pa je planirano povećanje osnovice za izračunavanje zagarantovane minimalne nadoknade sa 800 na 1000 kuna u 2022.
Okrugli sto na temu “Perspektiva kulturnog, obrazovnog i duhovnog čuvanja identiteta srpskog naroda, brže, bolje i veće povezivanje srpskih udruženja, klubova i zajednica u zemlji, okruženju i dijaspori” održan je proteklog vikenda u Somboru u sklopu 13. manifestacije “Matica dijaspora” u organizaciji Zavičajnog udruženja Srba “Korijeni” iz Sombora. Okrugli sto su otvorili Duško Ćutilo, direktor Fonda za izbegla i raseljena lica i saradnju sa Srbima u regionu i narodni poslanik u skupštini Srbije Miodrag Linta. “Kroz naše programe smo održavali saradnju sa povratničkim sredinama, pokušavajući da omogućimo povratak ljudima na njihova vekovna ognjišta, a sa druge strane da se onima koji tamo žive pruži mogućnost da sačuvaju svoj identitet, s obzirom da je u mnogim krajevima to zaista veliki problem”, rekao je Ćutilo, istakavši da se u poslednje vreme mnogo više pažnje posvećuje Srbima u regionu. Kako je naveo, Fond za izbegla i raseljena lica je radio i na očuvanju srpskog jezika i ćirilice tako što je finansirao kupovinu radnih sveski i udžbenika za učenike osnovnih škola na prostoru Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije koji pohađaju nastavu po modelu A. “Mislim da smo preko 900 srpske dece ove godine na ovaj način podržali. Pokrajinska vlada je preko Fonda u saradnji sa Zajedničkim većem opština obezbedila 5 miliona dinara samo ove godine da se učenicima koji pohađaju nastavu na srpskom jeziku i ćirilici na ovaj način pruži podrška. Takođe, đacima prvacima kupljen je školski pribor”, rekao je Ćutilo.
Korisnici Udruženja za osobe s intelektualnim oštećenjem „Golubica“ Vukovar u sklopu programa „Možemo i mi II“ učestvovali su na 8. Letnjim igrama Specijalne olimpijade Hrvatske koje su održane proteklog vikenda u Zagrebu u prostorima Policijske akademije. Ispred Udruženja “Golubica” učestvovalo je šest korisnika koji su se takmičili u disciplinama pikado, skok u dalj i bacanje loptice gde su osvojili ukupno pet zlatnih medalja te jedno četvrto i jedno peto mesto.