Nakon što je dosadašnji direktor Javne ustanove spomen područja Jasenovac Ivo Pejaković podneo ostavku, ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek imenovala je vršioca dužnosti direktora te Javne ustanove, Saru Lustig, objavilo je Ministarstvo. Sara Lustig voditeljka je hrvatske delegacije u Međunarodnom savezu za sećanje na Holokaust (IHRA) i posebna savetnica predsednika Vlade Republike Hrvatske za pitanja Holokausta i suzbijanje antisemitizma. Završila je studije engleskog jezika i psihologije, studije izdavaštva i intelektualnog vlasništva kao i studije ustavnog i međunarodnog humanitarnog prava te stekla praktično procesno iskustvo kao član tima za odbranu pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju (ICTY) u Haagu. Imenovanjem gospođe Lustig dajemo snažan podsticaj u razvoju politika kulture sećanja i provođenju dugoročnih ciljeva koji su predstavljeni u Međunarodnom savezu za sećanje na Holokaust. U okolnostima kada je broj preživelih žrtava iz Drugog svetskog rata sve manji, suočavanje s najmračnijim stranicama evropske istorije te briga o budućnosti sećanja i svesti posebno su važni, naročito radi prenošenja istorijske istine budućim naraštajima, ističu u Ministarstvu kulture i medija.
Zbog jučerašnje zabrane izložbe fotografija u Sinju od strane gradonačelnika te opštine Mire Bulja, Susret tromeđi, autorke Inije Herenčić, jer je finansira Srpsko narodno vijeće, oglasila se i narodna pravobraniteljka Tena Šimonović Einwalter izrazivši zabrinutost razlozima zabrane izložbe koje je sinjski gradonačelnik izneo u javnosti, te je istakla da će zatražiti detaljan pisani izveštaj svih relevantnih učesnika. Šimonović Einwalter istakla je da se takvom se zabranom ograničava i prostor manjinskih prava i umetničke slobode i izražavanja. Gledajući zabranu, kao i navedene razloge, nije evidentno kako bi ona mogla biti u skladu sa Ustavom i zakonima RH. Ustav RH pripadnicima nacionalnih manjina garantuje ravnopravnost, kao i kulturnu autonomiju, razvoj i iskazivanje vlastite kulture te očuvanje i zaštitu svojih kulturnih dobara i tradicije, poručila je pravobraniteljka. Naglasila je da bi političari i druge javne osobe trebali da budu posebno obazrivi jer njihovi nastupi i izjave mogu imati dalekosežne štetne posledice na društvenu koheziju, te mogu da podstaknu širenje stereotipa i predrasuda kao i diskriminaciju. Na postupak sinjskog gradonačelnika Mire Bulja reagovala je ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek poručivši da je “zgrožena tim činom i porukom koju time šalje”, saopšteno je iz Ministarstva kulture i medija.
Saborski zastupnik i bivši čelnik osječko-baranjskog Domovinskog pokreta Krešimir Čabaj, juče je na konferenciji za novinare izjavio kako ta stranka nakon odlaska svih županijskih većnika, od iduće sednice neće postojati u Županijskoj skupštini, te da je pitanje da li će imati klub većnika u osječkom Gradskom veću. Čabaj je poručio da se, nakon nedavnog izbornog sabora u DP-u nije dogodio raskol stranke, već egzodus članstva, tvrdeći da u Osječko-baranjskoj županiji DP više ne postoji. Govoreći o situaciji u Županijskoj skupštini, Čabaj je rekao da je vrlo slična situacija. Na pitanje novinara o kojem broju ljudi koji su izašli iz stranke je reč , Čabaj navodi kako je u Osijeku bilo preko hiljadu članova te da nema tačan podatak o izlascima, ali da ispisnice koje šalju članovi, “govore da se ne radi o individualnim postupcima, već o egzodusu”.
Predsednica osječke organizacije Domovinskog pokreta Jesenka Ricl demantovala je navode o slabljenju stranke u Osijeku te poručila da se radi o ljutnji poražene grupe političara na unutarstranačkim izborima. Istakla je da su ministri, državni sekretari i najviši državni funkcioneri iz redova Domovinskog pokreta garancija da će se svi ciljevi koje je stranka postavila sigurno i ostvariti. Mnogima smeta što ćemo uspeti da realizujemo sve planirano, poručila je Ricl i dodala da je stranka snažnija nego ikada. Predsednica osječkog ogranka DP najavila je tom prilikom dolazak ministra demografije Ivana Šipića u Osijek sredinom meseca, kada će se razgovarati o programu za stambeno osiguranje na potpomognutim područjima od kojih je jedno i Slavonija. S Obzirom da Slavonija nije u visokom stepenu razvijenosti jedna od mera za mlade porodice će biti ostvarenje prioriteta dobijanja prostora ili zemljišta za izgradnju kuća i povratak u ovaj deo Hrvatske, poručila je Ricl.
U organizaciji splitskog pododbora SKD „Prosvjeta”, gradskog Veća srpske nacionalne manjine i Veća srpske nacionalne manjine Splitsko-dalmatinske županije, u Gradskom pozorištu lutaka u Splitu održan je 31. avgusta koncert Kulturno-umetničkog društva „Branislav Nušić” iz Borova. Namera organizatora bila je da stanovnicima ovog dalmatinskog grada približe muziku, kulturu i tradiciju sunarodnika sa istoka Hrvatske, ali i ojačaju postojeće dobre kontakte sa ostalim udruženjima. Tamburaški sastav „Dunavske zore” pod vođstvom Dušana Latasa prvi put je nastupao u Splitu. Predsednik Veća srpske nacionalne manjine Splitsko-dalmatinske županije Božidar Simić istakao je da nažalost u tom gradu ne postoje kulturno-umetnička društva koja bi mogla da preuzmu ulogu domaćina, ali da postoji ženski zbor splitskog pododbora Prosvjete, koji godinama unazad predstavljaju taj kraj. Kulturna manifestacija u Splitu finansirana je od strane Saveta za nacionalne manjine Vlade Republike Hrvatske i Srpskog narodnog veća.