U Vukovarsko-sremskoj županiji, u poslednja 24 časa evidentirana je 21 nova pozitivna osoba na COVID-19, potvrđena PCR testiranjem. Od ukupnog broja zaraženih, 4 osobe su iz Županje, po 3 iz Gradišta i Otoka, po 2 iz Borova i Vinkovaca, te po 1 osoba iz Ivankova, Lipovca, Mirkovaca, Starih Mikanovaca, Tovarnika, Trpinje i Vere. Nema preminulih osoba. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 695, od kojih je 12 314 izlečenih, dok je preminulo 260 osoba. Trenutno je u županiji 14 osoba na bolničkom lečenju. U protekla 24 sata testirane su 283 osobe, pa je ukupan broj testiranih u našoj županiji 84 979. U samoizolaciji se nalazi 211 osoba.
Delta varijanta koronavirusa ne izaziva teže slučajeve covida-19 kod dece i adolescenata u odnosu na druge varijante virusa, pokazali su prvi podaci iz studije koje su juče objavile američke zdravstvene vlasti. Centar za prevenciju i kontrolu bolesti (CDC), glavna savezna agencija za javno zdravstvo u toj zemlji, proučila je podatke pacijenata hospitalizovanih zbog covida-19 u 99 okruga u 14 saveznih država. Agencija je usporedila period od početka marta do polovine juna s onim od polovine juna do kraja jula, kada je delta postala dominantna u Sjedinjenim Državama. Između ta dva perioda, stopa hospitalizacije dece i mladih do 17 godina narasla je pet puta.Međutim, “procenat dece i adolescenata, koji su primljeni u bolnicu zbog teškog oblika bolesti”,bio je sličan pre perioda, kada je delta varijanta postala dominantna i tokom njega”.navedeno je u studiji.
Nova školska godina počeće u Hrvatskoj nastavom uživo za gotovo 313 hiljada učenika osnovnih i 143.200 učenika srednjih škola i s blažim epidemiološkim merama protiv epidemije covida-19 u odnosu na prethodnu školsku godinu, te uz besplatne udžbenike za sve osnovnoškolce. Blaže epidemiološke mere odnose se i na predškolske ustanove, a o svim tim merama uoči ponedeljka, 6. septembra, kada će početi nova školska godina, saopštilo je Ministarstvo nauke i obrazovanja na svojim mrežnim stranicama. Između ostalog, dopušta se druženje i fizički kontakt dece i učenika različitih grupa i razreda, posebno u dečjim vrtićima prilikom izvođenju kraćih programa s decom predškolskog uzrasta, te u školama tokom izvođenja izborne nastave. Školskom osoblju i učenicima neće se meriti temperatura na ulazu već će to uraditi kod kuće. Posetioci, koji učestvuju u vannastavnim aktivnostima, kao što su priredbe i slično, moraće imati covid-potvrde. Biće dopušteni i roditeljski sastanci uživo i informacije roditeljima. Iako je prvo rečeno da će roditelji za sastanke morati da imaju tzv. Covid-potvrde, ministar Radovan Fuchs je gostujući u Dnevniku Nove TV rekao je kako roditelji ipak neće trebati covid-potvrde za roditeljske sastanke ukoliko to direktori ne odluče.
I u novoj školskoj godini grad Vukovar će finansirati i sufinansirati prevoz redovnih učenika srednjih škola u gradskom i međugradskom prevozu, a osigurana su i sredstva za sufinansiranje prevoza studenata. Finansiranje gradskog prevoza odnosi se na redovne učenike srednjih škola s prebivalištem u Vukovaru, a kojima je udaljenost prebivališta do škole koju pohađaju veća od 2 km. Za tu je namenu u gradskom budžetu obezbeđeno 800 hiljada kuna. Popis učenika škole trebaju da dostave u gradsku upravu Vukovar, a učenici s potvrdom moraju otići kod ovlaštenog prevoznika, u ovom slučaju Slavonijabusa d.o.o. Kod gradskog prevoza učenika roditelji su u potpunosti oslobođeni plaćanja prevoza. Sufinansiranja međugradskog prevoza redovnih učenika srednjih škola, koji pohađaju školu na području Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije,obavljaće se na način da Grad Vukovar osigura troškove mesečne autobusne karte u visini od 12,5 odsto troškova, a ostatak Ministarstvo nauke i obrazovanja te Vukovarsko-sremska županija. Roditelj ili staratelji učenika u tom slučaju plaćaju 100 kuna mesečno. Za tu je namenu obezbeđeno 80 hiljada kuna, a ovlašteni prevoznik je Čazmatrans Vukovar d.o.o. gde učenici s potvrdom škole, moraju da dođu po mesečnu kartu.
Na svakom proizvedenom kilogramu mesa uzgajivači junadi danas, u poređenju s prosečnim tržišnim cenama, gube 4,75 kuna, piše Večernji list pozivajući se na studiju o poremećajima tržišta zbog koronakrize. Istovremeno, proizvođači mleka gube 1,02 kune, uzgajivači svinja 3,68 kuna, a pilića 2,43 kune, zaključak je studije koju su na temu poremećaja na tržištu uzrokovanih codiv krizom izradili stručnjaci s osječkog Poljoprivrednog fakulteta. Stočna hrana do pandemije je činila 50 odsto materijalnih troškova stočara, a nakon dramatičnog rasta cena žitarica i uljarica u 2021., u pojedinim sektorima, poput govedarstva čini i više od 80 procenata.
Ministarstvo finansija predlaže ukidanje tzv. trošarine za male proizvođače jakih alkoholnih pića čime bi se omogućila proizvodnja do 50 litara jakog alkoholnog pića od voća po domaćinstvu te proizvođači veterinarsko-medicinskih proizvoda i dodataka prehrani. Zakon se izmjenuje zbog izmenjenih EU propisa, kao i zbog duge tradicije u proizvodnji jakih alkoholnih pića za vlastite potrebe.