Predsednik Vlade Andrej Plenković juče je najavio da će Hrvatski zavod za zapošljavanje u ponedeljak doneti odluke o nastavku mera pomoći privredi zbog koronakrize, koje uključuju nastavak podrške za očuvanje radnih mesta i osiguranje likvidnosti te Covid kredite. Zaključivši da je Vlada svojim dosadašnjim merama omogućila zadržavanje radnih mesta, očuvanje likvidnosti i sprečavanje značajnijeg povećanja broja nezaposlenih, za šta je ukupno isplaćeno 6,3 milijarde kuna, najavio je nastavak mere sufinansiranja skraćenog radnog vremena od maksimalno 2000 kuna po radniku uz pripadajuće doprinose, kao i produžetak mera za mikropreduzetnike do 31. decembra, takođe 2000 kuna po radniku, ako je preduzetnik imao pad prometa veći od 50 odsto. Ta se mera, rekao je, odnosi na sve sektore privrede i uključuje otpis pripadajućih doprinosa. Za delatnosti koje su posebno ugrožene, podrška od 4000 kuna po radniku nastaviće se do 31. decembra ove godine, rekao je Plenković, napomenuvši da se to posebno odnosi na prevoz putnika, ugostiteljstvo, turoperatore i preduzetnike vezane uz rekreaciju, kulturne, poslovne i sportske događaje, ako su imali pad prometa veći od 60 odsto. Osim za ugrožene delatnosti, mera od 4000 kuna omogućiće se i preduzetnicima i delatnostima koje budu zatvorene odlukama lokalnih ili nacionalnog štaba civilne zaštite, rekao je Plenković. Sve te mere će po njegovim rečima do kraja godine zajedno koštati oko 800 miliona kuna i finansiraće se iz državnog budžeta, ali deo sredstava biće kompenzovan iz evropskih fondova.
Potpredsednik Vlade Davor Božinović juče je rekao da su protekle nedelje izdana 1442 upozorenja poslovnim subjektima i ugostiteljima zbog nepridržavanja epidemioloških mera te prijavljena 303 okupljanja s više od sto učesnika. U proteklom periodu izvršena su 28 024 obilaska poslovnih subjekata, otvorenih javnih prostora i ugostiteljskih objekata i izdano 1442 upozorenja, što je povećanje u odnosu na prethodni period, izvestio je Božinović na sednici Vlade. Voditelj Nacionalnog štaba civilne zaštite rekao je i da su putem županijskih centara protekle nedelje prijavljena 303 okupljanja s više od sto učesnika zbog čega je izdano 47 upozorenja. Kako bi se rasteretile epidemiološke službe od 1. septembra ponovno je u funkciji broj 113 koji građani mogu zvati u slučaju sumnje na koronavirus te dobiti potrebne informacije.
Kroz predviđena tri modela, odlukom Vlade sa jučerašnje sednice, uređeno je odvijanje nastave u osnovnim i srednjim školama te visokim učilištima, kao i rad ustanova predškolskog vaspitanja i obrazovanja u uslovima epidemije koronavirusa u školskoj godini 2020./2021. koja počinje u ponedeljak. Model A je odvijanje nastave u školi, Model B je mešoviti oblik nastave, u školi i na daljinu, a Model C je nastava na daljinu. “Model B je kombinovana varijanta u kojoj škole u skladu sa svojim mogućnostima i infrastrukturom mogu organizovati nastavu na način da one škole koje imaju samo jednu smenu, a takvih je 60 odsto, podele učenike od 1. do 4. razreda ujutro, a od 5. do 8. razreda popodne, s čime se smanjuje broj učenika u samoj školi. Ostale škole, koje ne mogu osigurati propisanu distancu i nošenje maski, mogu izdvojiti učenike da je deo u školi, a deo online”, rekao je ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs. Cilj nam je, uz pridržavanje mera higijene i distance, što više smanjiti koncentraciju đaka u školi, dodao je. Model C primenjuje se u slučaju da epidemiološka situacija bude takva da Vlada proglasi lockdown i on predviđa nastavu online, naveo je ministar dodavši kako je jednako tako i na visokom učilištima.
Ministar nauke i obrazovanja Radovan Fuchs juče je učestvovao na virtuelnom sastanku Hrvatske zajednice županija kojemu je prisustvovalo više od 30 župana, zamenika i pročelnika zaduženih za pitanja školstva, a raspravljali su o novoj školskoj godini. Ministar Fuchs naglasio je važnost prilagođavanja novonastalim okolnostima te podsetio na uputstva Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo i preporuke Ministarstva nauke i obrazovanja, stoji u saopštenju. Kao dodatnu podršku osnivačima i svim učesnicima, Ministarstvo je uspostavilo pozivni centar te redovno objavljuje odgovore na često postavljena pitanja na službenim internet stranicama.
Nakon letnje pauze, održana je redovna koordinacija predstavnika Ministarstva nauke i obrazovanja, Vukovarsko-sremske županije, Grada Vukovara i izvođača radova vezano uz tok obnove Osnovne škole Nikola Andrić. Cilj sastanka bio je videti u kojoj smo fazi obnove i dogovoriti određene pojedinosti – rekao je Josip Paloš, voditelj Odseka za predškolsko vaspitanje, školstvo, visoko školstvo i sport u Gradu Vukovaru. Obnova obuhvata rekonstrukciju i dogradnju školske zgrade i sportske dvorane, izgradnju sportskih terena i parkirališta kao i hortikulturno uređenje dvorišta. Rekonstrukcijom je predviđeno postavljanje novog krova i toplinske fasade kao i izmena kompletnih instalacija. U toku su vanjski radovi, delomično još i dogradnja škole, a pripremaju se i fasadni radovi kako bi bili završeni do kraja jeseni. Zatim kreću unutrašnji radovi i postupak javne nabave za opremanje škole – pojasnio je Paloš dodajući kako je izvođaču radova, firmi Vodotoranj d.o.o, Ministarstvo zbog situacije vezane uz koronavirus odobrilo produžetak radova do 16. aprila 2021. Predviđena cena obnove škole je oko 18 miliona kuna. Ministarstvo troškove finansira sa 80, a Vukovarsko – sremska županija i Grad Vukovar sa po 10 odsto.
Državni sekretar MUP-a Žarko Katić rekao je kako nije isključeno da u čipu koji će biti na novim ličnim kartama budu i podaci vezani uz zdravstvenu i vozačku dozvolu. “Razmišljali smo o tome, to bi bio značajan iskorak, učinićemo sve da tu odluku donesemo do pripreme konačnog teksta zakona, o tome se razmišljalo, rađene su neke projekcije, no nismo se usudili staviti to u predlog zakona za prvo čitanje”, odgovorio je Katić zastupnici Anki Mrak Taritaš koju je zanimalo razmišlja li se da u čipu budu spomenuti podaci. Katić je to rekao u Hrvatskom saboru u kojem je predstavio izmene Zakona o ličnoj karti koji će se primenjivati od avgusta 2021., a u skladu s Uredbom Evropskog parlamenta o jačanju sigurnosti građana. Nove lične će na posebnom čipu sadržavati biometrijske identifikatore u obliku prikaza lica i dva otiska prstiju u interoperabilnim digitalnim formatima.