Potpredsednik Vlade Boris Milošević je gostovao u N1 Studiju uživo gde je komentarisao obeležavanje Oluje u Kninu rekavši da je prošle godine bio početak mandata Vlade, kada je postao član Vlade i takva jačina poruke ne bi se ove godine mogla postići. “I prošle i ove godine sam svestan da se u delu javnosti bilo koja odluka gleda kao greška. Oluja za Srbe znači stradanje i egzodus, ali sam išao u Knin zbog zaloga za bolju budućnost, da gradimo društvo pomirenja i tolerancije i mislim da te geste nisu važne zbog godišnjica. Treba to raditi tokom cele godine i mandata, i u okviru srpske zajednice. Juče smo obeležili stradanje šest civila u Donjem Skradu, a onda smo otišli do spomen table hrvatskim vojnicima u Oluji, koji su žrtve rata.” Rekao je da se ne bi složio s tvrdnjom da se time izjednačavaju agresor i žrtva. „Za Srbe Oluja znači stradanje i egzodus, ali postoji svest o tome da Hrvatska slavi svoju pobedu, kraj rata, uspostavu jedinstva države, ustavno-pravnog poretka. S brojnim Srbima s kojima sam razgovarao, bilo im je važno da se pokaže empatija i za srpske žrtve, a to je Plenković u govoru spomenuo i osudio je zločine poput Varivoda. U govoru je dao pravo javnosti i pogledu Srba na Oluju, a taj drugačiji pogled ne znači da se ne voli domovina ili Hrvatska, nego da imamo drugačiji pogled na neke stvari iz prošlosti”, rekao je Milošević. “Prošle godine sam išao u Knin, poslao sam brojne poruke, išao sam u Vukovar i mislim da sam sve to vreme slao dobre poruke. Stalno se nameće trebao bi još ovo ili ono, mislim da sam u nastupima bio dovoljno jasan i nikad nisam osporavao pravo Hrvatske na uspostavu ustavno-pravnog poretka. Voleo bih da se to dogodilo mirnom reintegracijom kao u Slavoniji, ali nažalost nije. Sporno u Oluji je ono što se dogođalo posle, pljačka, palež, ubijanja, Grubori i Varivode koji su ostali nekažnjeni”. Milošević je istakao da to što ne dolazi u Knin ove godine ne znači odustajanje od politike pomirenja. „Bilo bi loše da ta politika zavisi o mom (ne)odlasku u Knin. Dobro je da smo vodili takvu politiku, bilo je dosta gesti, pozitivnih stvari, Vlada je reagovala i osudila neke međunacionalne incidente kada je trebalo, nije reagovala kad nije trebalo, da se ne dižu bespotrebno tenzije. Je li to sad izbrisalo sve napetosti od proteklih 26 godina? Možda i nije, ali idemo u dobrom smeru”, rekao je Milošević i naglasio da nije zadovoljan istragama za ratne zločine jer postoje samo dve pravomoćne presude za zločine nakon Oluje, dok za one u Donjem Skradu nije ni pokrenuta istraga.
U protekla 24 časa u Hrvatskoj je zabeležen 271 novi slučaj zaraženih koronavirusom pa je broj aktivnih slučajeva 1147. Među njima su 153 pacijenta na bolničkom lečenju, a od toga je na respiratoru 12 pacijenata, a preminulih nema. Do danas su ukupno evidentirane 364 244 osobe zaražene novim koronavirusom, od kojih je 8267 preminulo, a 354 830 se oporavilo. U samoizolaciji je trenutno 3925 osoba. Do danas je ukupno testirano 2 324 297 osoba, od toga 7996 u poslednja 24 časa.
U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa, PCR testiranjem na COVID-19 potvrđena je jedna nova pozitivna osoba, i to iz Vukovara, a preminulih nema. Od početka epidemije ukupan broj obolelih je 12 471, od kojih je 12 127 izlečenih, a ukupno je preminulo 259 osoba. Trenutno su u županiji četiri osobe na bolničkom lečenju zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirane su 184 osobe, te je ukupno do sada testiranih na području županije 78 624. U samoizolaciji je 235 osoba.
Povodom obeležavanja Dana pobede i domovinske zahvalnosti i Dana hrvatskih branitelja Grad Vukovar sutra organizuje koncert grupe „Vigor“. Koncert će se održati u centru grada, a ulaz je besplatan. Iz Grada mole sugrađane i posetioce da se pridržavaju važećih epidemioloških mera.
Udruženje osoba s invaliditetom Vuka iz Vukovara je potpisala ugovor za provođenje EU projekta Razvoj usluge lične asistencije za osobe s invaliditetom – Faza III. Vredan je nešto više od 1,2 miliona kuna i zapošljava 12 ličnim asistenata na pola radnog vremena za 12 osoba s najtežom vrstom i stepenom invaliditeta. Projekat se provodi idućih 20 meseci na području Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije, EU sufinansira 85 odsto sredstava, a 15 odsto biće sufinansirano iz državnog budžeta Republike Hrvatske.