U Vukovarsko-sremskoj županiji u poslednja 24 časa su 2 nove pozitivne osobe na COVID-19, iz Županje. Ukupan broj obolelih osoba od početka epidemije je 62, od kojih je 41 osoba izlečena. Trenutno je u županiji 1 osoba hospitalizovana zbog COVID-19 bolesti. U protekla 24 časa testirano je 100 osoba, te je ukupno testiranih do sada na području županije 2760. U samoizolaciji na području županije nalazi se 289 osoba. Od ukupnog broja pozitivnih na COVID-19 u našoj županiji je pozitivna je 1 medicinska sestra. Zdravstvenih radnika u samoizolaciji je 19, 3 lekara i 16 medicinskih sestara i tehničara.
U Vukovaru su detektovana još dva nova slučaja zaraze koronavirusom tako da trenutno u Vukovaru imamo četvero obolelih, saopštio je gradski Štab civilne zaštite. 43 osobe na području grada Vukovara imaju propisanu meru samoizolacije i nad njima policijski službenici Policijske stanice Vukovar vrše kontrolu poštovanja propisane mere. „Još jednom apelujemo na odgovorno i savesno ponašanje te molimo građane da poštuju sve mere prevencije širenja koronavirusa propisane od Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, a posebno da se pridržavaju mera socijalnog distanciranja i mera provođenja lične higijene. Takođe, upozoravamo građane da ako primete neke od simptoma, odmah nazovu svoga lekara ili epidemiološku službu te im opišu svoje stanje i detaljno slede njihova uputstva. Napominjemo kako je ponovno aktivirana dežurna ambulanta u Domu zdravlja u Borovu naselju za potencijalne bolesnike s COVID-om-19“, navodi se u saopštenju.
Od ponoći je na snazi izborna tišina. Za vreme izborne tišine zabranjuje se javno predstavljanje izbornih programa učesnika biračima, nagovaranje birača da glasaju za određenu listu ili kandidata, objavljivanje procena izbornih rezultata kao i objavljivanje prethodnih, neslužbenih rezultata izbora, izjava i intervjua učesnika izborne kampanje te navođenje njihovih izjava ili pisanih dela. Ono što mi možemo upozoravati, ono što zakon sam kaže da nema niti objave rezultata, niti objave intervjua, razgovora, slika, video klipova, niti na televizijama, niti na portalima ili društvenim mrežama. Jedino što je alat DIP-a u ovom slučaju je upozorenje i savest urednika, novinara i kandidata da ne koriste subotu za izbornu promociju i da tokom subote i nedjelje do 19 časova bude sve onako kako zakon propisuje, izjavio je portparol Državne izborne komisije Slaven Hojski.
Državna izborna komisija obavestila je juče kako će i osobe zaražene koronavirusom, uz pomoć druge, osobe od poverenja, moći glasati na izborima sutra. „Svi kojima je postavljena zaraza koronavirusom glasaće uz pomoć druge, osobe od poverenja, koja će po njihovoj ovlasti i uputstvu ispuniti glasački listić“, rekao je portparol i član DIP-a Slaven Hojski na konferenciji za novinare nakon što je Ustavni sud Republike Hrvatske poručio da je DIP i zaraženima dužan osigurati ostvarivanje izbornog prava. Hojski je objasnio kako će na poziv zaraženog birački odbor doći pred njegov stan ili kuću, no neće imati neposredan kontakt ni sa zaraženim biračem, ni sa glasačkim listićem, sve će ići preko osobe od poverenja.
U inostranstvu, gde se takođe bira novi saziv Hrvatskog sabora, glasa se bez dojava o problemima ili nepravilnostima, objavila je Državna izborna komisija. Otvoreno je svih 45 biračkih mesta u Bosni i Hercegovini i 11 u Nemačkoj i za sada nema dojava o poteškoćama, potvrdila je članica DIP-a Ivana Belec. U inostranstvu, odnosno u 42 države širom sveta, za novi saborski saziv glasa se dva dana, danas i sutra po lokalnom vremenu. U većini evropskih zemalja biračka mesta otvorena su jutros u 7 časova i ostaće otvorena do 19 časova. Ponovo će se otvoriti sutra u 7 časova, u isto vreme kad i u Hrvatskoj. U inostranstvu, koje čini posebnu, 11. izbornu jedinicu, glasaju hrvatski državljani koji onde imaju prebivalište i aktivno su se registrovali, a takvih je za ove izbore gotovo 185 hiljada. Najviše ih je u Mostaru, preko 50 hiljada, zatim u Beogradu, Subotici i Tuzli. U inostranstvu glasaju i i hrvatski državljani s prebivalištem u Hrvatskoj ako su dobili potvrdu za glasanje van mesta prebivališta.
Državna matura u letnjem roku provedena je uspešno i bez incidenata, završena je juče ispitima iz istorije i informatike, bilo je 31 hiljada pristupnika koji su izašli na više od 115 hiljada ispita, a svi učesnici bili su odgovorni u zahtevnim okolnostima u kojima je provedena. To su ocene koje je o završenom letnjem roku ovogodišnje državne mature juče iznela direktorka Nacionalnog centra za vanjsko vrednovanje obrazovanja Ivana Katavić, koja je podsetila i na teške okolnosti u kojima je državna matura provedena zbog pademije COVID-19, a u Zagrebu i njegovoj okolini i zbog razornog zemljotresa koji ih je zadesio u martu ove godine. Prvi rezultati biće objavljeni 13., a konačne rang liste 20. jula.
Centralni koordinacioni odbor akcije “Za osmeh deteta u bolnici” pozvao je u juče Ministarstvo zdravstva da promeni svoju odluku o 15 minuta poseta deci u bolnici te da omogući humanije lečenje dece za vreme epidemiološki nepovoljne situacije u Hrvatskoj. “Hrvatskoj je trebalo 20 godina da se humanizuje lečenje dece u bolnici i umanje negativni efekti koje donosi odvajanje deteta iz njegove porodične sredine. Odluke o zaštiti od koronavirusa, ta su postignuća nacionalne akcije ‘Za osmeh deteta u bolnici’ gotovo preko noći ukinule, i to nažalost, nije na dobrobit dece“, poručio je Odbor. Ocenjuju da je ograničavanje posete roditeljima deci u bolnicama na 15 minuta dnevno u suprotnosti s Poveljom o pravima deteta u bolnici i kriterijumima za dobijanje naslova „Bolnica/Bolničko odeljenje – prijatelj svakom detetu“ za čije se provođenje i u ovim okolnostima zalažu svi okupljeni u akciji „Za osmeh deteta u bolnici“. Odbor podseća da redovne posete roditelja dokazano smanjuju patnju i stres kod dece koja su na lečenju u bolnicama te poboljšavaju sam tok lečenja. Svi članovi Centralnog koordinacionog odbora akcije „Za osmeh deteta u bolnici“ izražavaju podršku roditeljima koji traže promenu odluke o posetama roditelja deci u epidemiološki nepovoljnim situacijama.