Ministarka kulture i medija Nina Obuljen Koržinek je izjavila juče da ministarstvo podržava rad Javne ustanove Spomen područja Jasenovac, te da će Upravno veće održati danas sednicu na kojoj će biti definisani koraci za otklanjanje uočenih faktografskih netačnosti u sadržaju mrežnih stranica. Komentarišući ostavku direktora Spomen područja Jasenovac Ive Pejakovića, ministarka je napomenula da su faktografske netačnosti u sadržajima uočene i pre objavljivanja članka Vladimira Geigera te da je direktor u ostavci o njima bio obavešten. Složio se da je neophodno da se isprave pojedini delovi, te smo očekivali da će greške biti već ranije otklonjene”, navela je ministarka. “Na naučnicima je da urade recenziju mrežne stranice ove javne ustanove što nikako ne uključuje promenu narativa o logoru Jasenovac, niti menjanje istorije, kako bi neki pojedinci hteli iskrivljeno da je prikažu. Ko god novonastalu situaciju nastoji da iskoristi za sticanje nezasluženih političkih koristi i podsticanje podela, ustanovi ne želi dobro, a njenom komemorativnom i edukativnom delovanju nanosi nepopravljivu štetu”, poručila je Obuljen Koržinek . Naglasila je da će se Ministarstvo kulture ubuduće oštro suprotstavljati svakom pokušaju istorijskog revizionizma u odnosu na zločine koje su počinili NDH i ustaški režim, bilo da se radi o radikalnom preuveličavanju ili umanjivanju procenjenog broja žrtava logora Jasenovac.
Osnivač i vlasnik agencije za nekretnine i predsednik Udruženja putničkih agencija u Hrvatskoj privrednoj komori, Boro Vujović, je komentarisao cene na tržištu nekretnina i rekao da je najveći uzrok njihovog rasta inflacija. “Kao jedan od razloga bio je APN, niske kamate na štednju i kredite. Subvencije koje su trebale omogućiti ljudima da lakše kupe stanove su poskupile stanove”, rekao je. Istakao je da su najviše profitirali vlasnici korištenih stanova jer oni iz novogradnje nisu došli na red da ih prodaju preko APN-a, dodajući da je ta mera imala dobru nameru, ali nije donela dobre rezultate. Napomenuo je da je 2017. godine ukinuto oslobođenja poreza, za prvu nekretninu je bila određena kompenzacija što nije rezultovalo poželjno i dovelo takođe do rasta cena, naglašavajući očigledan pad prometa. “Razlog su visoke cene, ali i manjak nekretnina. Kupaca ima, ali nema novih nekretnina, rekao je i podsetio da je prošle godine 6 odsto stranaca kupilo nekretninu Hrvatskoj, te da je sada u tim zemljama blaga kriza. “Ključ cele priče je u viskom apetitima prodavača, i tražene cene i dalje su daleko od realnih. Prodavači koji su realni prodaju i dalje svoje nekretnine, neki koji imaju visoke apetite moraće malo korigovati cene, ali one će verovatno ostati tu gde jesu i neće više rasti”, poručio je Vujović.
Hrvatska zajednica županija otvorila je novi krug foto konkursa „Volim svoju županiju“ čiji je cilj istaći posebnost svih hrvatskih krajeva. Najbolje fotografije ulaze u postavku putujuće izložbe koja predstavlja 21 županiju, a ove godine na čelu žirija je fotograf Damir Hoyka. Izložbe su do sada otvorene u većini županija, a koncem 2023. godine i u Evropskom odboru regiona u Briselu. Konkurs je otvoren od 2. do 16. juna a autori svoje fotografije mogu da prijave u tri kategorije, a u okviru konkursa Žiri bira ukupno 21 fotografiju, po jednu iz svake županije koje ulaze u postavku spomenute izložbe a fotograf koji sakupi najviše bodova u kategoriji osvaja 1. mesto. Ocenjivaće se i Fotografije snimljene dronom ali i fotografije onih autora koji žive van Hrvatske. Nakon odabira najboljih fotografija iz navedene tri kategorije, uslediće glasanje publike koja će birati najbolju fotografiju između 27 odabranih od strane žirija.
U organizaciji Odbora za kulturu i sport ZVO-a, proteklog vikenda članovi kulturno-umetničkih društava sa područja delovanja Zajedničkog veća opština Vukovar imali su priliku da borave na Zlatiboru gde je održan seminar folklora. Tema seminara bila je Srpsko seosko pevanje u centralnoj Šumadiji: žanrovi, slojevi i stilovi, a predavač je bila doktor etnomuzikologije, naučni savetnik u muzikološkom institutu Srpske akademije nauke i umetnosti Jelena Jovanović. Polaznici seminara bili su predstavnici kulturno-umetničkih društava iz Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije, ali i članovi novoosnovane pevačke grupe Ansambla narodnih igara SKD Prosvjeta pododbor Vukovar. Polaznici seminara, su osim stečenih novih znanja i iskustava imali priliku da posete i Drvengrad, Stopića pećinu i selo Sirogojno. Imali smo želju da igrače i one koji su aktivni u svojim KUD-ovima dodatno edukujemo, ali i nagradimo putovanjem na kojem će obići znamenitosti u našoj matičnoj zemlji, upoznati se sa njenim bogatstvom i kulturom, ali i tradicijom, rekao je u ime organizatora, predsednik ZVO-a Dejan Drakulić. Seminar je finansiran sredstvima Kancelarije za ljudska prava i prava nacionalnih manjina Vlade Republike Hrvatske.
Delove Vukovarsko – sremske županije juče je pogodilo snažno olujno nevreme praćeno ledom prilikom kojeg je pričinjena velika šteta. Prema dostupnim informacijama s terena nevreme je pogodilo Ilok, Županju, Tovarnik i okolinu. Stradali su voćnjaci, vinogradi, ratarske kulture ali i fasade kuća. Nakon crnih oblaka, počeo je da pada led, koji je na ulicama i poljima bio više od pola časa nakon što je nevreme prošlo. U nekim ulicama u Iloku su bile prave poplave. U Iloku je poplavljen i Gradski muzej čiji su radnici pozvali građane da dođu da im pomognu da saniraju štetu. Za sada nema procene štete ali s obzirom na ono što se moglo da vidi na video snimcima očekivano je da će biti velika.