Iz Koordinacije hrvatske porodične medicine odbacili su izjave iz HZZO-a da porodični lekari ne rade s covid pozitivnim pacijentima zbog čega im je odbijeno isplaćivanje covid dodatka iako su, kako kažu, lečili njih oko 85 odsto. “Najnoviji dopis HZZO-a, koji je potpisao direktor Lucian Vukelić, ostavlja bez teksta. U njemu je navedeno kako se porodičnim lekarima odbija isplaćivanje covid dodatka sa obrazloženjem da ne rade sa covid pozitivnim pacijentima. Koliko to ne odgovora istini najbolje govori činjenica da su porodični lekari lečili oko 85 odsto covid pozitivnih pacijenata, dakle sve one koji nisu bili na bolničkom lečenju”, saopštili su iz KoHOM-a i podsetili da su oni u svojim ordinacijama i u kućnim posetama svakodnevno dijagnostikovali covid pozitivne pacijente. Dok druge zemlje nagrađuju svoje zdravstvene radnike, direktor HZZO-a poručuje hrvatskim zdravstvenim radnicima da budu srećni što im se omogućava pružati zdravstvenu zaštitu narodu, a ne da još traže i zaradu?!”, pitali iz KoHOM-a i rekli da zahtevaju da vodeći ljudi u državi “konačno preuzmu odgovornost za posao koji rade”. Konkretno su zatražili odgovornost Lucijana Vukelića “za rasterivanje deficitarnog kadra iz zemlje i za kadrovsku devastaciju hrvatskog zdravstvenog sistema, a posebno porodične medicine”.
Hrvatska obala na novoj karti Evropskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti više nije označena crvenom bojom, koja predstavlja najveću opasnost od zaraze koronavirusom. Centar boje na karti daje po broju slučajeva zaraze u proteklih 14 dana, na 100 hiljada stanovnika. Hrvatska obala sada je označena narandžastom, a kontinentalni deo zemlje i dalje je crven. Centar navodi da je svrha te karte pomoći Evropskom veću u davanju preporuka za restriktivne mere ograničavanja kretanja tokom pandemije. Osim kontinentalne Hrvatske, crvenom je označen i niz drugih zemalja Evropske unije. Prema podacima Evropskog centra za sprečavanje i kontrolu bolesti, Hrvatska u poslednjih 14 dana ima incidenciju 139,84. Najbolje stoji Malta, koja po istoj stopi ima samo devet slučajeva, a najgore je u Francuskoj sa 314 i Litvi s 311 slučajeva.
Na hrvatskim graničnim prelazima juče je tokom celog dana bio pojačan saobraćaj, a od pre dva dana se za prelaz granice primenjuje Covid potvrda, što ubrzava prelazak, rekao je u Dnevniku HTV-a šef smene Stanice granične policije Bregana Nikola Jelić. Za ulaz u Hrvatsku primenjuje se ‘Covid potvrda’, ali putnici iz Evropske unije dolaze još uvek i s negativnim PCR i antigenskim testovima ili potvrdama da su preboleli Covid. Ima i onih koji dolaze s potvrdama koje su slične našoj Covid potvrdi, a koja ima QR kod, što nam ubrzava proces, pojasnio je Jelić. Od ponoći do četvrtka kasno popodne u Hrvatsku je preko graničnog prelaza Bregana ušlo više od 12 hiljada putnika. Osim na Bregani i na graničnom prelazu Macelj juče su bile kolone automobila, a sve veći priliv gostiju je i na graničnom prelazu Rupa.
Krajem maja je održana svečana dodela godišnjih nagrada Hrvatskog akademskog sportskog saveza istaknutim pojedincima i ekipama u akademskoj godini 2018./2019. i 2019./2020., a među laureatima našli su se i pojedinci s Veleučilišta Lavoslava Ružičke u Vukovaru. Za akademsku godinu 2019./20. za selektora odnosno trenera godine izabran je Dražen Pejić s vukovarskog Veleučilišta pod čijim su vođstvom u protekloj akademskoj godini osvojene 2 srebrne i 2 bronzane medalje u četiri različita sporta što veleučilište svrstava u red najuspešnijih sportskih visokoobrazovnih institucija u Hrvatskoj. Nagrada za fair-play pripala je dekanu Veleučilišta Željku Sudariću. – Ovo nam je dodatni poticaj da nastavimo s kvalitetnim radom, koji prepoznaju brojni studenti i članovi akademske zajednice – rekao je Sudarić koji s ponosom ističe da se Veleučilište s pravom poslednjih godina nalazi među najuspešnijim sportskim visokoobrazovnim institucijama u Hrvatskoj. Za akademsku godinu 2018./19. nagradom Hrvatskog akademskog sportskog saveza za fair-play nagrađena je muška reprezentacija Veleučilišta u košarci 3×3 dok se Dražen Pejić našao među troje nastavnika fizičke i zdravstvene kulture u sistemu visokog obrazovanja, zaslužnih za doprinos u razvoju i promovisanju studentskog sporta u Republici Hrvatskoj.
Mirovna grupa mladih “Dunav” Vukovar juče je na platou ispred Sportske dvorane u Borovu naselju ugostila Davora Gopca, koji je za decu i mlade održao motivacionu likovnu radionicu te predstavio izložbu svojih likovnih radova. Aktivnost se održala u sklopu programa VukovART-a i projekta „Za jedno ZAJEDNO!“ koji provodi Mirovna grupa mladih “Dunav” u partnerstvu sa Gradom Vukovarom, Javnom ustanovom Sportski objekti Vukovar i još 11 organizacija civilnog društva iz Vukovarsko-sremske i Osječko-baranjske županije, rekla je koordinatorka aktivnosti Matea Cimeša. Rekla je da su okupili 113 dece te pozvala sve da prate njihovu facebook stranicu jer planiraju brojne aktivnosti u narednom periodu. Poznati hrvatski rock muzičar i slikar Davor Gobac je istakao da ovo nije njegova prva poseta Vukovaru te pozvao svu decu da budu slobodna da se izražavaju kroz umetnost.
U dvorištu Dvorca Eltz, u okviru projekta „4 godišnja doba“ osječki umetnik Nikola Faler uredio je travnatu površinu. U okviru projekta zamišljeno je da se tokom svakog godišnjeg doba na ovaj i sličan način uredi zelena površina ispred muzeja, a naziv novog uređenja je Epicentar. – Faler je proplanak ispred vukovarskog muzeja uredio pomoću kosilice, a zatim sve snimio dronom. On nema nikakav crtež po kome radi nego sve radi iz glave. To je još fascinantnije. Mi bi svakako voleli da sva četiri godišnja doba budu realizovana na proplanku ispred vukovarskog muzeja ili negde u Vukovaru ali će o tome odlučiti sam umetnik – rekla je direktorka Gradskog muzeja Ruža Marić.