U Hrvatskoj je manje od dva odsto stanovništva, dakle manje od 80.000 ljudi, bilo zaraženo koronavirusom, pokazuju preliminarni podaci serološkog testiranja koje provodi Hrvatski zavod za javno zdravstvo, piše danas Jutarnji list. Niska prokuženost u našoj populaciji, što znači i nizak broj ljudi otporan na zarazu, pokazuje da će najveći deo hrvatskih građana biti ugrožen koronavirusom u slučaju da dođe do drugog pandemijskog talasa. Da se virus ne bi širio u populaciji neophodno je da je visoki udeo stanovnika prebolio bolest ili da je veliki deo stanovništva vakcinisan. S obzirom da se radi o novom virusu, vakcine nemamo.U HZJZ-u je pre tri nedelje počelo serološko testiranje 1100 uzoraka krvi građana koji su prikupljeni iz bolničkih laboratorijuma, domova zdravlja i zavoda za javno zdravstvo.”Do sada je testirano 520 uzoraka…Preliminarni rezultati pokazuju nisku prokuženost stanovništva, ispod dva osto”, rekla je, među ostalog, za Jutarnji list dr. Tatjana Vilibić-Čavlek, voditeljka odelenja za virološkud serologiju HZJZ-a. Slične su rezultate, tj. nisku prokuženost, pokazala istraživanja i u drugim evropskim državama.
U Vukovarsko-sremskoj županiji epidemiološka situacija i dalje je stabilna, te u poslednja 24 časa nema pozitivnih osoba na COVID-19.Ukupan broj obolelih od početka epidemije je 41, od čega je 40 izlečenih.Trenutno u županiji nema hospitalizovanih osoba zbog COVID-19 bolesti.
U protekla 24 sata testirano je 9 osoba, što je 2238 ukupno testiranih do sada na području županije.
Prvog radnog dana u junu poslodavci su prijavili na penziono osiguranje 1388 novozaposlenih radnika. Ukupan broj osiguranih na početku meseca bio je milion i 520 hiljada osoba, što je oko 6000 zaposlenih više nego krajem aprila, dok je karantin bio u punom jeku. Hrvatska je iz karantina izašla s približno jedan odsto manje zaposlenih u odnosu na stanje koje smo imali sredinom mart, ali kako je naša ekonomija podložna velikim sezonskim promenama, realniju sliku stanja na postkoronskom tržištu rada daje poređenje s istim periodom prošle godine.Lani u ovo vreme Hrvatska je imala 51.000 zaposlenih više, odnosno milion i 578 hiljada osiguranih! Zato je tih 50-ak hiljada radnih mesta cina gubitaka zbog koronavirusa, najpre u turizmu, trgovini, prevozu te ostalim uslužnim sektorima. Lani u isto vreme hoteli i restorani zapošljavali su tridesetak hiljada radnika više nego danas, trgovina oko osam hiljada više, prevoz oko dve hiljade, poljoprivreda je zadržala lanjsku zaposlenost, dok je građevinski sektor u plusu oko četiri hiljade radnika. Veliku potražnju za građevinskim radnicima i majstorima potakao je zemljotres jer su vlasnici oštećenih zgrada i kuća sami krenuli u obnovu.
Uprkos merama vlade Andreja Plenkovića za očuvanje radnih mesta, u Hrvatskoj je bez posla u prva dva i po meseca korona krize ostalo gotovo 50.000 ljudi, pokazuju novi podaci Hrvatskog zavoda za zapošljavanje (HŽ).Prema tim podacima, u Hrvatskoj je 16. marta, na dan koji Zavod smatra početkom korona krize i kada su počele masovnije prijave novonezaposlenih na berzu rada, bilo ukupno 134.717 nezaposlenih.
Hrvatski zavod za zapošljavanje objavio je novu meru za očuvanje radnih mesta za jun i izmene kriterijuma za korisnike mere u maju. Za maj najznačajnije izmene odnose se na izmenu kriterijuma za korištenje mere Podrška za očuvanje radnih mesta u delatnostima pogođenima koronavirusom za maj kod poslodavaca s 50+ zaposlenih. Tako poslodavci koji zapošljavaju više od 50 radnika, koji nisu korisnici pomoći, kao i oni koji su korisnici podrške pre isplate pomoći za maj, trebaju dokazati da su u maju 2020. imali pad prihoda za najmanje 20% u odnosu na maj 2019. i to na osnovu predaje PDV obrasca za maj 2020. i 2019. Poreznoj upravi. Za poslodavce, koji zapošljavaju do 50 radnika kriterijumi se ne menjaju, a izmene se odnose i na obaveze poslodavaca i Zavoda. Na jun se odnosi nova podmera, odnosno Podrška za očuvanje radnih mesta u delatnostima pogođenima koronavirusom za jun 2020. Naime, nastavlja se pomoć za očuvanje radnih mesta za prihvatljive sektore čije poslovanje ne može iz objektivnih razloga biti otvoreno ili imaju pad veći od 50%, a uzrokovano COVID – 19 krizom, čime se nastoji izbeći otpuštanje radnika iz stvarno pogođenih delatnosti te nagli ulazak radnika u evidenciju nezaposlenih.
Policijski službenici Policijske uprave vukovarsko-sremske su juče na osnovu naloga Županijskog suda u Vukovaru, pretražili više porodičnih kuća u Borovu, koje je koristio 46-godišnjak i tom prilikom pronasli 770,3 kg duvana u kartonskim kutijama i pvc vrećama bez obaveznih markica Ministarstva finansija RH te električnu mašinu za rezanje vlaženje duvana. Pretraživanjem je pronađen i novčani iznos od nekoliko desetina hiljada kuna u različitim valutama za koji postoji sumnja da je stečen krivičnim delom.Pronađeni predmeti su oduzeti, a 46-godišnjak je danas, uz krivičnu prijavu predan pritvorskom kontroloru ove Policijske uprave.Vrednost zaplenjenog duvana u prodaji na ilegalnom tržištu je 154.000 kuna.